Když po volbách skončíme v opozici, z politiky odejdu, hlásí Babiš. Nechce sedět ve "žvanírně"

Domácí Domácí
21. 6. 2016 6:16
Andrej Babiš by v případě neúspěchu v příštích volbách raději odešel z politiky, než aby byl v opozici. "Nemohu sedět ve žvanírně, kde si někteří hrají na demokracii," řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Místo politiky by se druhý nejbohatší Čech raději věnoval svému podnikání a cestoval. Hnutí ANO by se v opozičních lavicích mohlo ocitnout i přes předpokládané volební vítězství, jako se stalo v případě Jiřího Paroubka, který s ČSSD v roce 2010 vyhrál volby, ale nikdo s ním nechtěl vládnout. V průzkumech však zatím ANO vede.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš by v případě neúspěchu v následujících parlamentních volbách odešel z politiky. Pokud by v příštím volebním období mělo jeho hnutí zasednout v opozičních lavicích, Babiš by vysokou politiku opustil a radši se podle svých slov soustředil na podnikání a ve volném čase by cestoval. Vicepremiér a majitel Agrofertu to uvedl v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

"Jestli nevyhrajeme a budeme v opozici, tak já v opozici nebudu. To je vyloučeno. Nemohu sedět ve žvanírně, kde si někteří hrají na demokracii," řekl deníku.

Hnutí ANO by se v opozici mohlo ocitnout i přes předpokládané volební vítězství. Dopadl tak třeba Jiří Paroubek, který v roce 2010 vyhrál se sociální demokracií volby, ale nikdo s ním nechtěl vládnout. Kabinet tehdy sestavila poražená ODS.

Druhý nejbohatší Čech Andrej Babiš do velké politiky vstoupil po volbách v roce 2013, kdy jeho hnutí získalo přes 18,5 procenta hlasů. Nyní průzkumy veřejného mínění zatím hnutí ANO před sociálními demokraty dlouhodobě favorizují.

Kdyby parlamentní volby v příštím roce opět dopadly tak, že by mezi ANO a ČSSD nebyl velký rozdíl v poměru hlasů, Babiš by se podle Hospodářských novin znovu nesmířil s menším počtem ministrů. "Současnou koaliční dohodu jsme uzavřeli špatně, byli jsme naivní, dnes bychom se snažili vyjednat lepší dohodu, abychom nebyli ve vládě válcováni tak, jak jsme," řekl HN Babiš.

V současné vládě má ČSSD osm křesel, ANO šest a KDU-ČSL tři. Koaličními stranami v poslední době cloumá přestřelka kvůli reorganizaci policie, kterou podepsal ministr vnitra Milan Chovanec. Babiš opakovaně sociální demokracii hrozil odchodem z vlády, ale nakonec ustoupil. Chovance pak nazval "kmotrem kmotrů." Dříve ostře kritizoval i premiéra Bohuslava Sobotku, po blamáži s protikuřáckým zákonem v Poslanecké sněmovně řekl, že předseda ČSSD lže.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izrael odrazil kyberútok, stojí za ním údajně severokorejská rozvědka

Izrael tvrdí, že zmařil kybernetický útok na svůj obranný průmysl. Pokus o krádež dat připsal skupině Lazarus, kterou podle Spojených států ovládá severokorejská rozvědka. Hackeři se ve snaze získat citlivé informace vydávali za potenciální zaměstnavatele a zasílali zaměstnancům v obraně falešné pracovní nabídky, informovalo izraelské ministerstvo obrany.

Skupina si vytvořila falešné účty na profesní sociální síti LinkedIn, aby hackery maskovala, a také se pokusila proniknout do sítí izraelských obranných firem skrze jejich webové stránky. Hackeři podle ministerstva chod sítí izraelských firem nenarušili, jelikož útoky byly zmařeny v reálném čase. Ministerstvo ale neuvedlo, kdy se útoky odehrály, ani které firmy se staly jejich terčem.

Izrael také tvrdí, že za útoky stála cizí země, blíže to ale neupřesnil. Podle Washingtonu nicméně skupinu Lazarus ovládá severokorejská vojenská rozvědka RGB.

Zdroj: ČTK
Další zprávy