Když Nečas padne, chce ČSSD volby, ne vládu

Martina Machová Martina Machová, Tereza Šídlová
15. 4. 2011 16:19
Aktuálně.cz porovnalo názory klíčových mužů ČSSD, jejichž příznivci dělí stranu na dvě křídla
Na řešení vládní krize se Hašek se Sobotkou shodnou.
Na řešení vládní krize se Hašek se Sobotkou shodnou. | Foto: Petr Protivánek

Praha - Pokud by vláda Petra Nečase v současné krizi padla, chtějí dva hlavní představitelé sociálních demokratů spíše prosadit nové volby než teď začít vládnout.

Prezident Václav Klaus přitom představitelům rozhádané vládní koalice při čtvrteční schůzce na Hradě pohrozil tím, že pokud vláda padne, nový kabinet by sestavoval nedávno zvolený předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Prezident se také dříve nechal slyšet, že možnost předčasných voleb nepřipouští.

Předseda strany Bohuslav Sobotka i první místopředseda Michal Hašek, donedávna soupeři v boji o post předsedy ČSSD, zaujali tento postoj nezávisle na sobě. Sobotka v pátek o možných scénářích mluvil s novináři na Pražském hradě, Hašek v rozhovoru s Aktuálně.cz.

"Pro sociální demokraty je prioritou uspořádání nových voleb. V poslanecké sněmovně máme 56 poslanců, to je poměrně malá síla k tomu, abychom dokázali napravit chyby reforem vlád Mirka Topolánka a Petra Nečase," řekl v pátek po jednání s prezidentem Václavem Klausem Sobotka.

„V současné situaci není možné očekávat, že by ČSSD s vládními stranami se všemi jejich aférami sestavovala nový vládní projekt. Nemyslím si, že je možné vytvořit většinovou stabilní vládu, a jediné řešení jsou pak rychlé nové volby," reagoval Hašek, jehož se Aktuálně.cz zeptalo na stejnou věc ještě před hradní schůzkou.

Nechceme strany s aférami

Sobotka na Hradě prohlásil, že Věci veřejné jsou z pohledu ČSSD příliš zdiskreditovanou stranou a s ODS a TOP 09 se prý nemohou sociální demokraté shodnout na programu.

Nabízí se tak možnost velké koalice ČSSD s ODS. Ani jeden z klíčových mužů ČSSD se k této variantě nehlásí. Sobotka i Hašek se totiž drží své "mantry" předčasných voleb.

Hlavně ty volby

"Názor, který má sociální demokracie, je získat silnější podporu od občanů v nových volbách tak, abychom mohli napravit chyby, k nimž tady došlo za vlády pravicových kabinetů. My si dokážeme představit naši účast ve vládě po volbách, s novým silnějším mandátem od občanů," řekl jen Sobotka.

Hašek reagoval téměř totožně. "Složení sněmovny skutečně znemožňuje jednat o vládním projektu. Sociální demokracie se bude snažit, aby se politické strany ve sněmovně a v Senátu dohodly na nových volbách," řekl Aktuálně.cz Hašek.

Oba politici také odmítli možnost, s níž přišel ex-předseda strany Jiří Paroubek. Tedy že by sociální demokracie mohla ve sněmovně jistit menšinovou vládu ODS a TOP 09.

"Dovedu si představit, že by některé věci prohlasovávali za pomoci některých poslanců Věcí veřejných a my bychom platili za užitečné idioty. Poškodilo by nás to výrazně v očích voličů. Takovou variantu nepreferuji," řekl Hašek.

"V tomto složení v poslanecké sněmovně podle našeho názoru není možné sestavit novou smysluplnou vládu," řekl Sobotka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy