Těsné úspěchy, menšinové vlády i náhlé pády. Připomeňte si hlasování o důvěře za posledních 25 let

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
11. 7. 2018 5:30
Celkem čtrnáctkrát se české vlády v minulosti pokusily získat důvěru. Podařilo se to jedenáctkrát, ale téměř každý pokus přinesl rekord či prvenství.

Praha - Celkem 12 mužů v roli českého premiéra se od roku 1992 snažilo sestavit vládu a získat pro ni důvěru v Poslanecké sněmovně. Někteří uspěli vícekrát, jiní až na druhý pokus, další vůbec. Podívejte se na podrobný přehled, kdy sněmovna hlasovala o nové vládě, jaké okolnosti volby provázely a jaký byl výsledek.

Počátkem 90. let navštívil Novou huť i Václav Klaus. Očividně zde byl spokojený...
Počátkem 90. let navštívil Novou huť i Václav Klaus. Očividně zde byl spokojený... | Foto: Akreditovaný archiv ArcelorMittal Ostrava a.s.

První vláda Václava Klause (1992)

O první vládě samostatné České republiky rozhodovala ještě za federace zvolená Česká národní rada, předchůdkyně dnešní sněmovny. Hlavním tématem bylo případné rozdělení republiky. "Myslím, že v tomto textu není ani aprioristicky předjímán rozpad státu jako definitivní věc," tvrdil o programovém prohlášení premiér Václav Klaus. Republiku o pár měsíců později spolu s Vladimírem Mečiarem rozdělil.

Pro důvěru vládě se 14. července 1992 vyslovilo 105 poslanců, potřeba bylo 98.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Nejméně dva mrtví po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se odpálil sebevražedný útočník, informují zpravodajské agentury. Čin si vyžádal dva životy, dva další lidé utrpěli zranění, což podle agentury AP potvrdili místní představitelé. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví. Jedním ze dvou mrtvých je duchovní, který zemřel v nemocnici na následky zranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy