Těsné úspěchy, menšinové vlády i náhlé pády. Připomeňte si hlasování o důvěře za posledních 25 let

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
11. 7. 2018 5:30
Celkem čtrnáctkrát se české vlády v minulosti pokusily získat důvěru. Podařilo se to jedenáctkrát, ale téměř každý pokus přinesl rekord či prvenství.

Praha - Celkem 12 mužů v roli českého premiéra se od roku 1992 snažilo sestavit vládu a získat pro ni důvěru v Poslanecké sněmovně. Někteří uspěli vícekrát, jiní až na druhý pokus, další vůbec. Podívejte se na podrobný přehled, kdy sněmovna hlasovala o nové vládě, jaké okolnosti volby provázely a jaký byl výsledek.

Dosavadní guvernér ČNB Josef Tošovský podepisuje jmenovací dekret nového českého premiéra 17. prosince 1997 na Pražském hradě.
Dosavadní guvernér ČNB Josef Tošovský podepisuje jmenovací dekret nového českého premiéra 17. prosince 1997 na Pražském hradě. | Foto: ČTK

Úřednická vláda Josefa Tošovského (1997)

Po propuknutí aféry s financováním ODS opustily na podzim 1997 vládu obě menší koaliční strany, KDU-ČSL a ODA. Václav Klaus podal na konci listopadu demisi a Česko zažilo další premiéru, tentokrát s úřednickou vládou exguvernéra centrální banky Josefa Tošovského. Vládu jmenovanou ještě před koncem roku 1997 následně podpořily středové strany i ČSSD.

Pro důvěru vládě se 28. ledna 1998 vyslovilo 123 poslanců, potřeba bylo 99.

 

Právě se děje

Další zprávy