Kde se nejlépe bydlí? V Holicích

Petr Holub
25. 9. 2006 0:00
Volby 2006 - Není pravda, že pokud se Češi stěhují, tak pouze do Prahy. Nové byty staví i obce s několika tisíci obyvatel.

Měsíc před komunálními volbami se v unikátním průzkumu pokouší Aktuálně.cz odpovědět na otázku, kde se lidem žije nejlépe.

Nejdůležitějším kritériem o kvalitě života ve městech jsou přitom údaje o tom, jestli tam lidé chtějí bydlet - a tedy zda se tam staví nové byty.

Není pochyb, že nabídkou práce a dobrých výdělků nejvíc přitahuje Praha. Do té míry, že se nové byty rychle budují až v okolí třiceti kilometrů. V celé aglomeraci byl postaven jeden byt na 70 obyvatel během posledních tří let a lepší výsledek s jedinou výjimkou nemělo v Česku jiné město.

Foto: Ludvík Hradilek

Dvě pětiny domů byly postaveny za hranicemi metropole, v obcích jako jsou Černošice, Říčany a Brandýs.

Není však velký rozdíl mezi Prahou a aglomerací Českých Budějovic, kde postavil nový byt jeden z 80 občanů.

S větším odstupem následují další velká města, není to však rozdíl kvality. Vzhledem k Praze a počtu obyvatel se staví nejméně v polovičním tempu v Brně, Plzni, Liberci, Zlíně, Karlových Varech i Jihlavě (počítáno s okolím).

Většina radnic se spokojí s podporou stavby rodinných domků. Nové nájemní domy vznikají ve větší míře v Jihlavě (přes polovinu nové obytné plochy), Praze, Zlíně, Karlových Varech a Liberci (přes třetinu).

Nedaleko za Pardubicemi

Údaje z velkých měst vypovídají o tom, kde se dobře bydlí a kde je dost práce. Méně už dokážou hodnotit, jak nabídku dobrého bydlení ovlivňují radnice svými investicemi do kultury, životního prostředí i samotné stavby domů.

Podívejte se na kompletní žebříček obcí
(pokračování článku pod interaktivní grafikou)

Jasnější obrázek o práci radních dávají údaje o menších městech. U nich je zřejmé, jak aktivně podporují rozvoj města. Zásadní roli může hrát úspěch jednotlivých starostů v boji o dotace na tzv. podporu sociálního bydlení. Často se tak stavěly domy, které si potom pod cenou kupovali lidé ze střední třídy i vyšších vrstev.

Unikátní je příklad Holic (7 tisíc obyvatel), kde byl v letech 2003-2005 postaven jeden nový byt na šedesát občanů. V této obci se stavělo třikrát víc, než v kterémkoli jiném sídle Pardubického kraje s výjimkou stejně velkého Lanškrouna, kde vznikl jeden byt na sto obyvatel.

Na hranicích a pod horami

Do kategorie menších měst, které rychlostí svého rozvoje očividně překonávají metropole s výjimkou Prahy a Českých Budějovic, nepatří pouze obce, odkud je možné dojíždět za prací do velkých center.

Na holicku se stavělo třikrát víc, než v celém kraji
Na holicku se stavělo třikrát víc, než v celém kraji | Foto: Ludvík Hradilek

Hodinu autobusem může být do Brna z Pohořelic nebo Židlochovic, těžko však z Mikulova na rakouské hranici.

V jižních Čechách zaslouží pochvalu Třeboň, Trhové Sviny a Vimperk, na západě se staví v Sušici, Horšovském Týně, Přešticích a Mariánských Lázních. Ve všech zmíněných případech jde o města na dohled od hranic bohatého Rakouska, nebo Bavorska tedy v místech, která byla za dob studené války výspou boje s imperialismem.

Škoda přitahuje

Ve Středočeském kraji rostou nové byty nejen kolem Prahy. Největší podnik České republiky Škoda Mladá Boleslav - podnítil rozvoj v Mladé Boleslavi i v blízkém Mnichově Hradišti.

Přečtěte si předchozí články srovnávající obce v Česku

Tachov se podle žebříčku měst a obcí, který sestavil deník aktuálně cz., stal nejlepším v České republice. Ani mladé maminky Dagmar Synková a Blanka Hánová nedají na Tachov dopustit. Jen hřiště pro děti jim schází.
Tachov se podle žebříčku měst a obcí, který sestavil deník aktuálně cz., stal nejlepším v České republice. Ani mladé maminky Dagmar Synková a Blanka Hánová nedají na Tachov dopustit. Jen hřiště pro děti jim schází. | Foto: Ludvík Hradilek
Nejlepší obec Česka: Tachov
Západočeské město zvítězilo v celkovém žebříčku
Foto: Ludvík Hradilek
Tachov, komunální ráj na pohled
Reportáž z města, kde si lidé nejvíce polepšili

Zvláštní kapitolou jsou podhorská města, kam se za lepším životním prostředím stahují bohatí lidé z velkých center. Přistěhovalci z Prahy podporují výstavbu v Podkrkonoší, především ve Vrchlabí a Jilemnici. Ostravané zvolili Frýdlant nad Ostravicí v podhůří Beskyd.

Foto: Ludvík Hradilek

V některých městech se staví zhruba polovina nových bytů v nájemních domech. V Horšovském Týně, Sušici, Mariánských Lázních, Mladé Boleslavi, Třeboni, Lanškrouně, Jilemnici a Vrchlabí tedy není pochyb, že se nové výstavby radnice aktivně účastní buď investuje, anebo chrání okolní přírodu před zabíráním na parcely rodinných domků.

Seriál Aktuálně.cz o nejlepších obcích bude pokračovat až do komunálních voleb.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 35 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy