Každá strana má své kmotry, říká Zeman a chválí čistky

ČTK Domácí ČTK, Domácí
28. 2. 2014 12:06
Podle prezidenta jsou s lobbisty a politickými podnikateli zapleteny všechny strany.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Prezident Miloš Zeman neodsuzuje personální čistky, které dělají ministři Sobotkovy vlády (ČSSD).

Podle něj má každý ministr právo vybrat si své spolupracovníky. "Jestliže někteří novináři odsuzovali takzvané personální čistky Rusnokovy vlády, já ne. Když přijdete do ministerského nebo jiného úřadu, zcela logicky se snažíte obklopit lidmi, kterým věříte," řekl.

Svou podporu vyjádřil například ministryni Heleně Válkové (ANO), která zahájila řízení o odvolání šéfa Vězeňské služby Petra Dohnala. "Pokud vím, jak mě paní ministryně informovala, váš podřízený odmítl vydat materiály nutné ke kontrole, nechová se jako podřízený. Takže já paní ministryni naprosto chápu," poznamenal.

Dohnal už dříve zdůvodnění Válkové odmítl jako záminku a kvůli tvrzení, že bránil kontrole, chce podat trestní oznámení.

Nepřímo se prezident zastal i ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL), který tento týden odvolal ředitele pozemkového úřadu Petra Šťovíčka. Jurečka to zdůvodnil tím, že vysocí státní úředníci by se neměli setkávat s takovými lidmi, jako je lobbista Ivo Rittig. Ten je obviněn z praní špinavých peněz v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik.

"Domnívám se, že pokud pan Šťovíček byl obviněn - a já nevím, jestli je to pravda - ze styků s panem Rittigem, zatímco jí jsem se s panem Rittigem v životě nesetkal, tak je otázka, jestli on sám tyto kontakty nevyhledával. Pokud ano, je to špatně," sdělil Zeman a dodal, že se během svého působení v politice nesetkal s žádnými politickými podnikateli a nikdo jej neobvinil z korupce.

"Když se tohle může stát člověku, který se v politice pohybuje dvacet let, je logický závěr, proč by se to nestalo i jiným. Zda ti jiní náhodou sami nevyhledávají společenství politických podnikatelů, ať už na golfových hřištích, v různých klubech a podobně," konstatovala hlava státu.

Zeman: Každá strana má své kmotry

Prezident naopak kritizoval údajné spojení vysokých úředníků s lobbisty a politickými podnikateli. Podle něj jsou kmotři ve všech politických stranách, a ty se tak nemají za co osočovat.

Tímto reagoval směrem k Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) a Andreji Babišovi (ANO). Premiér s ministrem financí se dohadovali o to, ve které straně je kmotrů více.

Sobotka se v pondělí vyjádřil, že hnutí ANO v Praze začali postupně ovládat zkompromitovaní bývalí členové ODS a TOP 09, "spojení s nejrůznějšími kmotry a kmotříky z podnikatelského polosvěta". Babiš opáčil, že pražští kmotři jsou naopak v sociální demokracii.

"Tak za prvé, uvědomte si, že nejsou jenom centrální, ale i regionální a okresní kmotři. Když berete všechna tahle patra dohromady, tak si myslím, že ty strany si nemají co vyčítat," řekl prezident, který jako příklad zmínil souzeného bývalého hejtmana za ČSSD Davida Ratha a lobbistu Iva Rittiga, který čelí obvinění z praní špinavých peněz.

Hnutí ANO se v dohledné době rozpadne, soudí Sobotka

Prezident uvedl, v čem podle něj celý problém spočívá: "Naše strany na rozdíl od západoevropských stran mají v průměru, když odhlédnu od počtu obyvatel, desetkrát méně členů v přepočtu na obyvatele než v té západní Evropě. Z toho logicky vyplývá, že tam není tak velký personální výběr na kandidátky a že to malé množství členů těžko může ovlivnit vliv takzvaných politických podnikatelů," řekl.

Zemana také překvapilo Sobotkovo vyjádření o tom, že se hnutí ANO rozpadne. "Pan premiér prohlásil, že jeho koaliční partner v historicky krátké době zmizí. Měl jsem přítele, který říkal: 'V geologicky dohledné době k tomu dojde.' Nevím tedy, co je to historicky krátká doba, ale předpokládám, že je o něco kratší než geologicky dohledná doba," uvedl Zeman na otázku, zda tak brzké spory v koalici neznačí další budoucí neshody ve vládě trojice stran.

Koaliční vláda, v níž ČSSD a hnutí ANO doplňují lidovci, přitom vznikla teprve před měsícem.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy