Kavan končí u Vlčka, kvůli gripenům

čtk, red dom
1. 3. 2007 15:54
Praha - Jan Kavan končí jako poradce předsedy sněmovny Miloslava Vlčka. Vlčkovi se Kavan nezdá důvěryhodný, poté, co švédská televize naznačila spojitost mezi Kavanem a korupcí v kauze gripeny.
Jan Kavan
Jan Kavan | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Kavana provázela v minulosti různá podezření, tento týden od něj ovšem dala oficiálně ruce pryč celá sociální demokracie.

Bývalý ministr zahraničí Kavan byl od prosince Vlčkův externí poradce pro oblast mezinárodních vztahů a zahraniční politiky.

Kavana do případu vtáhla švédská televize SvT. Podle jejích reportáží provázela jednání o nákupu švédských letounů pro českou armádu korupce, kterou se však zatím nepodařilo prokázat. Švédští novináři, kteří se vydávali za britské agenty, oslovili i Kavana.

Exministr jim v rozhovoru natočeném skrytou kamerou řekl, že při obchodu s gripeny dostala úplatky řada vysokých českých politiků. Připustil také, že by mohl pomocí svých kontaktů zbrzdit policejní vyšetřování korupce.

Miloslav Vlček
Miloslav Vlček | Foto: Ondřej Besperát

Paroubek: Pro politiku je diskvalifikován

Později ale vše popřel s tím, že jeho vyjádření byla vytržena z kontextu. Novináři byli podle exministra ti, kteří mu sdělili, že mají informace o korupci.

Otázku, zda je možné ovlivnit vyšetřování této kauzy českou policií nebo ho alespoň zpomalit, Kavan prý tehdy považoval za natolik nehoráznou a závažnou, že podal trestní oznámení kvůli nabádání k trestnému činu.

Sociální demokraty ale Kavanova role v televizní reportáži rozladila. ČSSD ho vyzvala k tomu, aby o údajné korupci vypovídal. Kavan tvrdí, že nemá nic, s čím by se mohl na policii obrátit. Šéf strany Jiří Paroubek označil Kavanovo vystupování v této kauze za neuvěřitelné selhání, které ho diskvalifikuje z vysoké politiky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce slíbil odvetu

Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního času) předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu.

Trump dva týdny před prezidentskými volbami na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Interview má CBS odvysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut) o republikánu Trumpovi a jeho demokratickém vyzyvateli Joe Bidenovi.

Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova spokojenost s otázkami moderátorky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy