Kauza trafik: Policie varuje poslance, ať neničí důkazy

Domácí Domácí
24. 8. 2013 7:52
Kdo zničí záznamy ze sněmovny, může dostat pokutu, napsal poslancům šéf ÚOOZ.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta poslal do Sněmovny dopis, v němž poslance a úředníky varuje před ničením údajů o chodu dolní parlamentní komory.

Tomu, kde neuposlechne, hrozí pokuta až 50 tisíc korun. Informuje o tom Mladá fronta Dnes.

O materiál má policie zájem pravděpodobně kvůli kauze údajné korupce tří bývalých poslanců ODS.

"Skartace, případně jiné znehodnocení materiálů, které požadujeme v souladu se zákonem, by mohlo být chápáno jako maření vyšetřování," píše Šlachta.

Policie chce záznamy z kamer

Kriminalisté se zajímají o údaje za září až listopad 2012. Chtějí informace například o harmonogramu jednání sněmovny v loňském druhém pololetí i o jednání všech poslaneckých klubů.

Požadují také záznamy z vnitřních i vnějších kamer ve sněmovně a informace o pohybu všech osob, které využívají poslanecké přístupové karty ve sněmovně.

Ze sněmovních čipových karet policie žádá záznamy nejen z těch poslaneckých, ale i z návštěvnických.

Proti žádosti o detailní zmapování chodu sněmovny již dříve ostře vystoupila její předsedkyně Miroslava Němcová (ODS). Policii viní z nekompetence a odmítá jí předat jakékoliv údaje, dokud nesdělí, k čemu je potřebuje.

ODS: Je to zásah do politiky

Občanské demokraty nyní popudil také tón Šlachtova dopisu, jde prý o nepřípustný zásah do politiky. "Je to další pokus kriminalizovat politiku a vpád policie do sféry, do které jí nic není," řekl Mladé frontě Dnes šéf poslanců ODS Marek Benda.

V kauze tří bývalých poslanců ODS Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksy korupce podle policie spočívala v tom, že se poslanci vzdali mandátů výměnou za posty v orgánech státních firem. Jejich stíhání ale zrušil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Pokud bude chtít dozorový státní zástupce Ivo Ištvan v trestním stíhání pokračovat, bude se muset podle Zemanových slov pokusit vymezit skutek tak, aby dovodil, že jeho část se neodehrála na půdě sněmovny.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Policie v Berlíně zadržela Syřana kvůli přípravě atentátu. Koupil už chemikálie na bombu

Německá policie zadržela v úterý v Berlíně muže, kterého podezřívá z přípravy teroristického útoku. Šestadvacetiletý Syřan hledal na internetu informace o tom, jak sestrojit bombu. Nakoupil si už i chemikálie, které se při výrobě výbušnin používají, informovala s odvoláním na prokuraturu agentura DPA.

Muže v německém hlavním městě zadržela speciální policejní jednotka, která zároveň prohledala jeho byt. Případem se zabývá generální státní zastupitelství v Karlsruhe, které má na starosti mimo jiné právě vyšetřování terorismu. Podle něj Syřan komunikoval od počátku tohoto roku s dalšími lidmi na islamistickém chatu za účelem "přípravy teroristického útoku". 

Zdroj: ČTK
Další zprávy