Karlovým Varům vládne mladá žena

Pavel Baroch
5. 11. 2006 0:00
Karlovy Vary - Je žena a ještě mladá. Přesto se dvaatřicetiletá právnička Veronika Vlková stala karlovarskou primátorkou.
Karlovarská primátorka Veronika Vlková
Karlovarská primátorka Veronika Vlková | Foto: ODS

Vlková je druhou nejmladší starostkou v zemi. Ještě o dva roky mladší je Tomáš Hanzel, který se stal primátorem Karviné.

Jenže na rozdíl od Vlkové už má Hanzel zkušenosti z práce na radnici, kde v minulosti působil jako náměstek.

Vlková je na radnici teprve pár dní a hned usedla do nejvýznamnějšího křesla. I její polilitické zkušenosti jsou minimální: do ODS vstoupila před třemi lety, ale ve straně nikdy nezastávala žádnou funkci. V letošním komunálních volbách kandidovala poprvé.

"Předpokládám, že to zvládne," věří Petr Keřka, lídr karlovarské kandidátky ODS. Keřka bude na radnici pravou rukou Vlkové, zastupitelstvo ho ve středu zvolilo na místo náměstka pro dopravu a investice.

Keřka primátorem být nechtěl

Právě Keřka dostal v komunálních volbách nejvíce preferenčních hlasů a všeobecně se očekávalo, že práve on se stane novým primátorem. Tuto funkci už navíc před několika lety zastával.

Infobox

KARLOVARSKÉ VOLBY

(počet zastupitelů)

  • ODS: 15
  • ČSSD: 9
  • KSČM: 5
  • Karlovarská občanská alternativa: 3
  • Strana zelených: 2
  • Karlovarská koalice (KDU-ČSL, VPM): 2
  • SNK Evropští demokraté: 2

Keřka tvrdí, že primátorem být nechtěl. Tvrdí, že není pro tento post tím nejvhodnějším člověkem. Také proto, že se nedomluví anglicky, německy a rusky jako Vlková.

"Moje jazykové schopnosti nejsou na odpovídající výši," řekl Aktuálně.cz Keřka. Dobrá znalost jazyků je pro pimátora Karlových Varů, kam jezdí významné osoby a celebrity z celého světa, společenskou nutností.

Kdo z karlovarských občanských demokratů navrhnul právě Vlkovou, ovšem Keřka nesdělil. "Čí to byl nápad, nevím. V poslaneckém klubu byla většinovým hlasováním nominována na místo primátora," řekl pouze Keřka.

"Klub zastupitelů ODS mi kandidaturu navrhl v neděli a já jsem souhlasila," citovalo Vlkovou na svých internetových stránkách Infocentrum města Karlovy Vary.

Podle některých opozičních politiků mohlo hrát v rozhodování Keřky také jeho "výhodnější" postavení na radnici. Keřka totiž zůstal náměstkem pro dopravu a investice, takže nejvýznamnější rozhodnutí prochází právě pod jeho rukama, a navíc je "schovaný". Primátor se musí především "reprezentovat" město.

Keřka takový argument odmítl. "O investicích rozhoduje zastupitelstvo," zdůraznil.

V ODS se ozvaly kritické hlasy

Pro některé nové karlovarské zastupitele byla nominace Veroniky Vlková na první ženu města překvapením. Protože ji prakticky neznali. Respektive znali pouze její tvář z předvolebních plakátů.

Karlovy Vary
Karlovy Vary | Foto: Aktuálně.cz

"Paní primátorku vůbec neznám," potvrzuje Pavel Žemlička z Karlovarské občanské alternativy.

Pro karlovarskou veřejnost ovšem tak zcela neznámá není. Ve volbách dostala 5039 preferenčních hlasů, což ji z osmého místa kandidátky posunulo na třetí příčku.

Do svého zvolení primátorkou pracovala Vlková v karlovarské pobočce pražské advokátní kanceláře Sodomka, Souček, Jindra, Mokrý a partneři, jejíž dominantní klientelu tvoří především zahraniční společnosti.

Karlovarská ODS ovšem nebyla při rozhodování o kandidatuře Vlkové do čela karlovarské radnice jednotná.

"Jsem zásadně proti nominaci Veroniky Vlkové, protože v ODS je velmi krátkou dobu a pro stranu toho ještě tolik neudělala," řekla například zastupitelka Eva Vighová.

Nakonec ovšem většina straníků Vlkovou podpořila. Mladá právnička se tak stala jedinou kandidátkou na primátorku, kterou navrhla koalice ODS, ČSSD a Strany zelených.

Výhoda, či nevýhoda?

V tajných volbách Vlková dostala 28 hlasů z osmatřiceti.

"Ano, podpořili jsme ji," řekl Aktuálně.cz karlovarský lídr zelených Pavel Žlebek. Dodal, že o Vlkové zprvu také mnoho nevěděl.

"Poptával jsem se na její dřívější působení a dostal jsem kladné reference. Je to schopná mladá žena," tvrdí Žlebek, podle něhož může být její takřka nulová politická kariéra výhodou.

"Bude mít na karlovarské problémy nový pohled a nebude se řídit zaběhlým stereotypem," odhaduje Žlebek.

Naproti tomu šéf opoziční Karlovarské občanské alternativy Pavel Žemlička hlas Vlkové nedal.

"Neznám jí, nebyli jsme ani seznámeni s její představou o vedení města," vysvětluje Žemlička.

"Představoval bych si spíše někoho staršího, zkušenějšího. Tím ale neříkám, že nakonec nebude dobrá," dodává Žemlička.

Karlovarskou radnicí projedou audity

V Karlových Varech se střetávají zájmy velkých firem a místních obyvatel. Hoteliéři tady chtějí stavět další moderní hotely, místní obyvatelé by si přáli spíše klidný život, nízký nájem, víc bytů a dětských hřišť, kvalitní školy, školky a zdravotní péči.

ODS před volbami slibovala i více dětských hřišť
ODS před volbami slibovala i více dětských hřišť | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Ve Varech žije početná ruská menšina a ruští podnikatelé jsou majiteli mnoha lázeňských hotelů.

Koná se tady uznávaný mezinárodní filmový festival.

Karlovy Vary jsou plné aut, spousta chodníků a zákoutí jsou však v dezolátním stavu.

Dokáže se s tím mladá primátorka vypořádat? "Předpokládám, že ano," tvrdí lídr ODS Petr Keřka.

"Přála bych si, aby bylo město čím dál hezčí a bude se v něm lépe žít. Mělo by v něm být dobře jeho obyvatelům inávštěvníkům," řekla bez bližších podrobností podle ČTK nová primátorka bezprostředně po svém zvolení.

První konkrétní opatření ovšem Vlková chystá přímo na radnici. Chce prověřit fungování úřadu nezávislým auditem a podle jeho výsledku rozhodout o dalších krocích.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 1 hodinou

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy