"Kakaový" Kraus skončil ve vedení liberecké ČSSD

Martina Machová Martina Machová
11. 11. 2011 13:52
Michal Kraus býval jeden z nejvlivnějších politiků ČSSD, teď se hádá se spolustraníky
Michal Kraus.
Michal Kraus. | Foto: Martina Machová

Liberec/Praha - V minulosti býval jeden z nejvlivnějších sociálních demokratů, teď Michal Kraus neuhájil místo ani v čele liberecké krajské organizace.

Vrcholovou politiku přitom musel opustit už v roce 2006 kvůli aféře s investicemi do továrny na zpracování kakaových bobů v Ghaně.

Kraus byl v Liberci dlouholetým předsedou a poslední dva roky prvním místopředsedou, nyní nebyl zvolen ani do krajského výkonného výboru, tedy do vedení ČSSD v kraji.

Na čtvrteční krajské konferenci delegáti nezvykle hlasovali o svém novém vedení po jménech a právě Kraus jako jediný z nominantů vypadl.

Deníku Aktuálně.cz to potvrdil její staronový šéf Robert Dušek i sám Michal Kraus.

"Dostal jsem se do názorových konfliktů se současným vedením kraje," komentoval své nezvolení, které zároveň znamená další významné stop v jeho případné politické kariéře.

"Mám poněkud jiný názor na způsob realizace politiky ČSSD v kraji. Vždy jsem byl zastáncem inteligentní a rozumné politiky, založené na vytváření konsensu, a to v souladu s politikou ČSSD na celostátní úrovni," dodal s tím, že současný styl krajské ČSSD považuje za "buranský".

Na otázku, které konkrétní kroky jeho spolustraníků mu vadí, odpověděl, že téměř všechny.

Dušek: Rozpory nebyly

Infobox

Kakaová aféra v kostce

  • Podnikatel František Rigo, muž obviněný z korupce, v MF Dnes uvedl, že v roce 2001 odjel s Michalem Krausem do africké Ghany, neboť politik hledal způsob, jak investovat patnáct milionů dolarů, jež dostal jako úplatek.
  • "Investicí" měla být podle Riga privatizace továrny na zpracování kakaových bobů. Rigo uvedl, že Kraus nakonec do společného projektu neinvestoval - protože prý zmíněný "úplatek za zakázku" nedostal.
  • Kraus oproti tomu tvrdil, že do Ghany s Rigem odjel jako turista a neměl tam žádné poslání. Připustil přitom, že se na místě zúčastnil několika jednání a sešel se i s tamním ministrem financí.
  • "Pan Rigo mě seznámil s tím, že hodlá uzavřít obchod na vývoz kakaa. Pokud by se obchod uskutečnil, skýtal by pro celou republiku řadu možností. To mě zaujalo. Podpisu smlouvy jsem se ale účastnil pouze jako svědek. K obchodu jsem neměl žádný vztah," uvedl před lety exposlanec.
  • Smlouvu však podepsal jako ředitel. "Při podpisu to byla taková euforie, a když jsem řekl, že nemám žádnou funkci, řekli mi, ať napíšu ředitel. Pokud jsem tím udělal nějakou chybu, omlouvám se za ni," obhajoval se po vypuknutí aféry.
  • Proč se však vůbec s kontroverzním podnikatelem spojoval, nedokázal vysvětlit.
  • Policie jeho případ vyšetřovala, ale odložila ho, aniž cokoli dokázala.

Otevřeně se dostal Michal Kraus do sporu s Duškovým vedením krajské ČSSD letos na jaře před volbou předsedy. Kraus totiž preferoval současného šéfa Lidového domu Bohuslava Sobotku, Dušek naopak tíhnul k jeho protikandidátovi, dnes prvnímu místopředsedovi socialistů, Michalu Haškovi

Podle Duška ovšem k názorovým střetům až na jarní předsednickou volbu nedocházelo. Otázku "buranského" stylu nechtěl komentovat.

Kraus, který loni neúspěšně kandidoval do Poslanecké sněmovny, v současnosti zůstává členem širšího vedení sociální demokracie, takzvaného ústředního výkonného výboru a předsedou okresní organizace v Semilech.

V minulosti se s libereckými straníky potýkal předseda socialistů Bohuslav Sobotka, když se je snažil dovést zpět k jednacímu stolu při krizi na liberecké radnici. Odmítal totiž variantu, že by měli sociální demokraté v Liberci vládnout s podporou místní ODS.

Liberecká socdem v akci

Liberečany si dokonce pozval "na kobereček" a klidnit emoce poslal do Liberce svého spojence Jiřího Dienstbiera. Liberečtí sociální demokraté ovšem prosadili svou a sestavili vládu s tichou podporou občanských demokratů.

O nový skandál se lídři liberecké ČSSD postarali, když si nechali vyplácet odměnu třicet tisíc za působení v dozorčí radě liberecké krajské nemocnice.

Ta totiž patří libereckému hejtmanství a městu a odměnu čerpají i politici, kteří jsou uvolněnými radními. Podle opozice ovšem na takovou odměnu nemají ze zákona nárok.  

 

Právě se děje

před 7 minutami

Kurdské milice v Sýrii dostanou podle Erdogana na stažení z 30 kilometrů široké zóny u hranic s Tureckem dalších 150 hodin, tedy zhruba šest dnů.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Teplý podzim přinesl další rekordy, na jižní Moravě bylo 24 stupňů

V Česku v úterý opět padaly teplotní rekordy, zaznamenalo je 45 ze zhruba 150 stanic, které měří alespoň 30 let. Teplo bylo hlavně na východě, ve Strání na Uherskohradišťsku naměřili 23,9 stupně Celsia. Informoval o tom František Šopko z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Na druhou polovinu října byly neobvykle vysoké teploty také ve Vsetíně nebo ve Štítné nad Vláří na Zlínsku, kde bylo shodně 23,7 stupně. Tři místa pak zaznamenala teplotu 23,5 stupně. Jednalo se o Luhačovice, Jablunkov a Hošťálkovou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy