Justici či vnitro může ovládnout pražský radní Blažek

Sabina Slonková, Kateřina Eliášová
18. 6. 2010 23:05
Náměstek pražského primátora má nabídku vést bezpečnostní resorty v nové vládě
Rudolf Blažek, matador pražské politiky a ODS se může stát novým ministrem ve vládě Petra Nečase.
Rudolf Blažek, matador pražské politiky a ODS se může stát novým ministrem ve vládě Petra Nečase. | Foto: Web pražského magistrátu

Praha - Vnitro nebo spravedlnost. Jedno z těchto silových ministerstev by mohl v nové vládě Petra Nečase obsadit náměstek pražského primátora pro bezpečnost a místopředseda pražské ODS Rudolf Blažek.

Podle důvěryhodného zdroje z vedení ODS už o takové možnosti Blažek s Nečasem osobně mluvil, nabídka prý vzešla právě od lídra občanských demokratů. Sám Blažek o tom nicméně nechtěl před nadcházejícím kongresem ODS mluvit.

"Mohu pouze potvrdit, že moje jméno v této souvislosti zaznělo. Zdaleka to ale neznamená, že se hovoří pouze o mě," řekl Aktuálně.cz Blažek.

Pinkerton Blažek

Kdo je Rudolf Blažek

  • absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlovy, spoluzakladatel a první ředitel Městské policie hlavního města Prahy
  • nepřetržitě od roku 1998 člen Rady hlavního města Prahy
  • od roku 2002 náměstek primátora
  • odpovídá za oblasti bezpečnosti a legislativy, informatiky a veřejné správy
  • člen ODS od roku 1991
  • ženatý, šestinásobný otec. Vedle rodiny se věnuje sportu a historii

Blažek vystudoval práva, po revoluci dva roky šéfoval agentuře PINKERTON ČSFR. Pět let pak vedl pražskou městskou policii.

V roce 1998 kandidoval za ODS do pražského zastupitelstva, jako radní a později i náměstek primátora se věnoval bezpečnosti v hlavním městě.

"Všechny tyto své zkušenosti bych mohl využít jak na ministerstvu vnitra, tak spravedlnosti," uvedl.

O vnitro zatím usilují Věci veřejné, jejich kandidátem je Radek John. Vyjednavači zatím odmítají o rozdělení postů mluvit.

Praha konečně ve vládě

Praha by mohla v rodící se vládě získat hned dvě křesla. První místopředseda ODS David Vodrážka aspiruje na post ministra pro životní prostředí.

V minulém volebním období premiér Mirek Topolánek pražské ODS post ve vládě nedopřál, a to přesto, že v parlamentních volbách získala rekordních 48 procent hlasů voličů. Praha to nesla jen velmi nelibě.

Teď před kongresem je silným hráčem, po středních Čechách je druhou nejsilnější organizací s nejvyšším počtem delegátů. O Blažkově nabídce stát se ministrem vnitra či spravedlnosti už se v pražské ODS ví, potvrdilo hned několik jejích členů.

Blažek se stal prvním místopředsedou pražské ODS na dubnovém regionálním sněmu, loni prohrál s pražským primátorem Pavlem Bémem boj o post předsedy ODS v Praze.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy