Jurečka: Češi se musí naučit být patrioty i na nákupech

Jan Němec Jan Němec
10. 2. 2014 11:00
S ministrem zemědělství o podpoře drobných zemědělců a prosazování českých potravin
Švýcaři a Němci jsou patrioti!
Švýcaři a Němci jsou patrioti! | Foto: Vojtěch Marek

Rozhovor - Na ministerstvo zemědělství nechtěla ČSSD ani hnutí ANO pustit lidovce, o Marianu Jurečkovi jmenovitě pak mluvil prezident Miloš Zeman jako o "popletovi".

Musím být nad věcí, odpovídá na dotazy o svých pocitech s lehkým úsměvem ministr Jurečka.

A trvá si na své představě, že by jeho ministerstvo mělo podporovat spíše malé a střední zemědělce, než velkochovy a velkopěstitele.

"Vedli jsme o tom spor s Andrejem Babišem, který hovořil o tom, že je důležité, aby byla ekonomika opřená o velké firmy. Já mu kontroval tím, že je potřeba se podívat do Německa, kde výkon ekonomiky stojí ze dvou třetin právě na malých a středních firmách a jen z jedné třetiny na velkých gigantech. U nás je to přesně obráceně," vysvětluje Jurečka své důvody.

A do budoucna hodlá prosazovat jakýsi potravinový patriotismus: "Ve Švýcarsku nakupují lidé hodně regionálně, jsou velcí patrioti. Mají největší míru spotřeby domácích potravin i jiných výrobků. Dlouhodobě nebudeme schopni konkurovat státům, kde takovýto patriotismus uplatňují - třeba i Německu."

A.cz: Koaliční partneři - ČSSD a ANO - nechtěli dát resort zemědělství vaší straně, kritický hlas směrem k vám zazněl i od prezidenta Zemana. Nepociťujete to jako riziko?

Já samozřejmě nejsem rád za tento druh politické kultury. Ale beru to i tak, že politik někdy musí být nad věcí, nebrat si některé věci osobně. Na druhou stranu bych byl rád, kdyby se to podařilo měnit.

A.cz: A jde to nebrat osobně?

Někdy je to hodně složité. Já se o to snažím. Ale když přijedu domů na víkend a mluvíme o tom s manželkou, tak ona některé věci vůbec nechápe a často se mě ptá, proč to vlastně dělám.

Drobní zemědělci to mají těžší, ulehčím jim.
Drobní zemědělci to mají těžší, ulehčím jim. | Foto: Vojtěch Marek

A.cz: Spor mezi vaší stranou a dvěma dalšími koaličními partnery se vedl mj. o to, zda by měl stát spíše podporovat velké zemědělské producenty, nebo malé rodinné farmy. Při uvádění do úřadu jste mluvil o podpoře obojího. Budete ale skutečně spíše podporovat ty menší zemědělce?

Teď si dovolím vycházet přímo z textu koaliční smlouvy, kde se v oblasti týkající se národního hospodářství píše, že chceme podporovat malé a střední firmy. Je to obecná formulace, ale myslím, že principiálně se to dá vztáhnout i na oblast zemědělství.

Nebudu bojovat proti velkým hráčům, ale ti malí a střední jsou v některých věcech znevýhodnění - hůř si sáhnou na bankovní úvěry, víc bojují s administrací některých žádostí a projektů. Takže bych chtěl, aby měli o něco vstřícnější přístup.

Vedli jsme o tom spor s Andrejem Babišem kolem koaličních vyjednávání, kdy on hovořil o tom, že je důležité, aby byla ekonomika opřená o velké firmy. Já mu kontroval tím, že je potřeba se podívat do Německa, kde výkon ekonomiky stojí ze dvou třetin právě na malých a středních firmách a jen z jedné třetiny na velkých gigantech. U nás je to přesně obráceně. Proto jsou u nás daleko větší dopady každé krize na zaměstnanost.

A.cz: No a nebude přesně toto třecí plochou mezi vámi na jedné straně a koaličním partnerem spolu s Agrární komorou na straně druhé?

Já si to úplně nemyslím. Nesmí se to vyhrotit. I můj současný náměstek je viceprezidentem Agrární komory - a on je pro mě typický reprezentant toho středního podniku, ze kterého vzešel.

A.cz: Právě on už ale řekl, že bude hájit zájmy Agrární komory...

To je samozřejmě legitimní teď říkat. Ale celé vedení si musí uvědomit, že hájíme především resort, ne zájmy Agrární komory.

Nekvalitní polské potraviny? Pak už mediální kampaň...
Nekvalitní polské potraviny? Pak už mediální kampaň... | Foto: Vojtěch Marek

A.cz: Byl byste pro nějaké bariéry proti dovozu potravin ze zahraničí, čistě hypoteticky? Jsme členy EU...

Aktivně nejsme schopni nastavovat nějaké bariéry. Ale jsme schopni se soustředit na kvalitu potravin, které se k nám dovážejí.

A.cz: Jako zákazníka mě přece zajímá hlavně kvalita a cena, ne už tak země původu...

Můžu si jako zákazník říct, že mě i u potravin zajímá jen cena a kvalita, ne země původu. Ale musím si uvědomit, že někde žiju, že je tady stát, který od někoho vybírá daně a z nich mi platí nějaké služby jako občanovi. Ve Švýcarsku nakupují lidé hodně regionálně, jsou velcí patrioti. Mají největší míru spotřeby domácích potravin i jiných výrobků.

Dlouhodobě nebudeme schopni konkurovat státům, kde takovýto patriotismus uplatňují - to je příklad nejen Švýcarska, ale i třeba Německa.

A.cz: Teď se vás neptám jenom jako ministra, ale i zemědělce: Nedávná aféra s nekvalitními potravinami z Polska byla i co do rozsahu realita, nebo spíš kampaň?

V jednu chvíli mi to přišlo už jako mediální kampaň. Bylo by nefér říkat, že vše, co se k nám dováží z Polska, je nekvalitní, šmejd. Navštívil jsem provozy v Polsku, kde dělají potraviny na stejné, někdy i na vyšší úrovni než čeští producenti.

Nešťastná ale byla tehdy komunikace i výměna informací mezi resorty. Jedna z mých prvních cest, až stabilizujeme resort, povede do Polska na setkání s ministrem zemědělství, taktéž se slovenským a pak se všemi okolními. Vlastně už za 14 dní bych se měl potkat s polským ministrem v Brně na veletrhu Salima.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela nehoda dvou nákladních aut

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela v sobotu odpoledne nehoda dvou nákladních aut, směr na Prahu je neprůjezdný. Hasiči odstraňují kapaliny vyteklé na vozovku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Evy Hašlové se kolize obešla bez zranění.

Událost se stala po 13:30 na 22. kilometru ve směru na Prahu. Nákladní auta podle Fliegerové skončila zhruba 300 metrů od sebe, z jednoho unikly provozní kapaliny.

"Oba jízdní pruhy jsou uzavřeny kvůli vyšetřování dopravní nehody a odčerpávání pohonných hmot," uvedla Hašlová před 14:30. Řidiči havarovaných aut byli cizinci, podle dechové zkoušky před jízdou nepili alkohol.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Feuz vyhrál sjezd ve Wengenu a vyrovnal Klammerův rekord

Sjezd Světového poháru ve švýcarském Wengenu potřetí v kariéře vyhrál domácí lyžař Beat Feuz a vyrovnal rekord slavného Rakušana Franze Klammera. Dvaatřicetiletý závodník navázal na triumfy z let 2012 a 2018.

Feuz si na zkrácené trati po nočním sněžení dojel pro vítězství časem 1:42,53. Dominika Parise na druhém místě porazil o 29 setin a navíc italského reprezentanta sesadil z prvního místa průběžného pořadí Světového poháru sjezdařů a vede před ním o 16 bodů.

Třetí příčku obsadil se ztrátou 31 setin Thomas Dressen z Německa a na stupních vítězů se tak seřadili pouze vítězové dosavadních pěti sjezdů v sezoně. Dressen ovládl úvodní závod v Lake Louise, Feuz poté triumfoval v Beaver Creeku a v Bormiu dvakrát vyhrál Paris.

Feuz vedle tří vítězství ve Wengenu ještě skončil dvakrát druhý. Klammer závod na Lauberhornu ovládl třikrát za sebou v letech 1975 až 1977.

SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - sjezd:

1. Feuz (Švýc.) 1:42,53, 2. Paris (It.) -0,29, 3. Dressen (Něm.) -0,31, 4. Mayer (Rak.) -0,38, 5. M. Caviezel (Švýc.) -0,42, 6. Kilde (Nor.) -0,48, 7. Bennett (USA) -0,87, 8. Hintermann (Švýc.) a Kriechmayr (Rak.) oba -0,93, 10. Weber (Švýc.) -1,00.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 10 závodů): 1. Feuz 400 b., 2. Paris 384, 3. Dressen 201, 4. Mayer 200, 5. Kilde 198, 6. Kriechmayr 198.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 44 závodů): 1. Pinturault (Fr.) 613, 2. Kristoffersen (Nor.) 611, 3. Kilde 591, 4. Paris 556, 5. Mayer 512, 6. Feuz 461, …116. Zabystřan (ČR) 12.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 51 minutami

Lyžařka Smutná dojela třetí v dálkovém závodu La Diagonela

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla třetí v závodu seriálu Ski Classics ve Švýcarsku, který před rokem vyhrála. Na dvaašedesátikilometrové trati La Diagonely porazila i dosud vedoucí ženu seriálu Brittu Johanssonovou Norgrenovou ze Švédska, přesto průběžné třetí místo neudržela.

Do čela Ski Classics se dostala suverénní vítězka Astrid Öyre Slindová z Norska. Smutná na ni ztratila téměř sedm minut, ale Johanssonovou Norgrenovou zdolala o 25 sekund a podruhé v sezoně se postavila na stupně vítězů.

Závod mužů vyhrál rovněž s velkým náskokem Nor Chris Andre Jespersen. Nejlepším Čechem byl na 32. místě šestačtyřicetiletý Stanislav Řezáč.

Smutná se na trati musela vypořádat s pádem na 22. kilometru a zlomenou hůlkou. "My se blížily ke štědře dotované sprinterské prémii a najednou se tam přiřítili zezadu muži. Max Novak mě bohužel regulérně napálil zezadu a už jsem ležela. Měla jsem zlomenou hůlku a navíc mě začala bolet záda," uvedla Smutná v tiskové zprávě.

V tu chvíli byla osmá, po velké stíhací jízdě se ale prodrala až na třetí pozici. "Jak se mi hnula záda, tak jsem si asi po šesti kilometrech říkala, že končím. Pak ale přišel delší sjezd, kde se to srovnalo, a dojela jsem až do cíle - navíc na bronzové pozici. Těžko říct, jak by to vypadalo bez toho pádu," dodala Smutná, která ani při šestém startu na La Diagonele nechyběla na stupních vítězů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy