Jurečka: Češi se musí naučit být patrioty i na nákupech

Jan Němec Jan Němec
10. 2. 2014 11:00
S ministrem zemědělství o podpoře drobných zemědělců a prosazování českých potravin
Švýcaři a Němci jsou patrioti!
Švýcaři a Němci jsou patrioti! | Foto: Vojtěch Marek

Rozhovor - Na ministerstvo zemědělství nechtěla ČSSD ani hnutí ANO pustit lidovce, o Marianu Jurečkovi jmenovitě pak mluvil prezident Miloš Zeman jako o "popletovi".

Musím být nad věcí, odpovídá na dotazy o svých pocitech s lehkým úsměvem ministr Jurečka.

A trvá si na své představě, že by jeho ministerstvo mělo podporovat spíše malé a střední zemědělce, než velkochovy a velkopěstitele.

"Vedli jsme o tom spor s Andrejem Babišem, který hovořil o tom, že je důležité, aby byla ekonomika opřená o velké firmy. Já mu kontroval tím, že je potřeba se podívat do Německa, kde výkon ekonomiky stojí ze dvou třetin právě na malých a středních firmách a jen z jedné třetiny na velkých gigantech. U nás je to přesně obráceně," vysvětluje Jurečka své důvody.

A do budoucna hodlá prosazovat jakýsi potravinový patriotismus: "Ve Švýcarsku nakupují lidé hodně regionálně, jsou velcí patrioti. Mají největší míru spotřeby domácích potravin i jiných výrobků. Dlouhodobě nebudeme schopni konkurovat státům, kde takovýto patriotismus uplatňují - třeba i Německu."

A.cz: Koaliční partneři - ČSSD a ANO - nechtěli dát resort zemědělství vaší straně, kritický hlas směrem k vám zazněl i od prezidenta Zemana. Nepociťujete to jako riziko?

Já samozřejmě nejsem rád za tento druh politické kultury. Ale beru to i tak, že politik někdy musí být nad věcí, nebrat si některé věci osobně. Na druhou stranu bych byl rád, kdyby se to podařilo měnit.

A.cz: A jde to nebrat osobně?

Někdy je to hodně složité. Já se o to snažím. Ale když přijedu domů na víkend a mluvíme o tom s manželkou, tak ona některé věci vůbec nechápe a často se mě ptá, proč to vlastně dělám.

Drobní zemědělci to mají těžší, ulehčím jim.
Drobní zemědělci to mají těžší, ulehčím jim. | Foto: Vojtěch Marek

A.cz: Spor mezi vaší stranou a dvěma dalšími koaličními partnery se vedl mj. o to, zda by měl stát spíše podporovat velké zemědělské producenty, nebo malé rodinné farmy. Při uvádění do úřadu jste mluvil o podpoře obojího. Budete ale skutečně spíše podporovat ty menší zemědělce?

Teď si dovolím vycházet přímo z textu koaliční smlouvy, kde se v oblasti týkající se národního hospodářství píše, že chceme podporovat malé a střední firmy. Je to obecná formulace, ale myslím, že principiálně se to dá vztáhnout i na oblast zemědělství.

Nebudu bojovat proti velkým hráčům, ale ti malí a střední jsou v některých věcech znevýhodnění - hůř si sáhnou na bankovní úvěry, víc bojují s administrací některých žádostí a projektů. Takže bych chtěl, aby měli o něco vstřícnější přístup.

Vedli jsme o tom spor s Andrejem Babišem kolem koaličních vyjednávání, kdy on hovořil o tom, že je důležité, aby byla ekonomika opřená o velké firmy. Já mu kontroval tím, že je potřeba se podívat do Německa, kde výkon ekonomiky stojí ze dvou třetin právě na malých a středních firmách a jen z jedné třetiny na velkých gigantech. U nás je to přesně obráceně. Proto jsou u nás daleko větší dopady každé krize na zaměstnanost.

A.cz: No a nebude přesně toto třecí plochou mezi vámi na jedné straně a koaličním partnerem spolu s Agrární komorou na straně druhé?

Já si to úplně nemyslím. Nesmí se to vyhrotit. I můj současný náměstek je viceprezidentem Agrární komory - a on je pro mě typický reprezentant toho středního podniku, ze kterého vzešel.

A.cz: Právě on už ale řekl, že bude hájit zájmy Agrární komory...

To je samozřejmě legitimní teď říkat. Ale celé vedení si musí uvědomit, že hájíme především resort, ne zájmy Agrární komory.

Nekvalitní polské potraviny? Pak už mediální kampaň...
Nekvalitní polské potraviny? Pak už mediální kampaň... | Foto: Vojtěch Marek

A.cz: Byl byste pro nějaké bariéry proti dovozu potravin ze zahraničí, čistě hypoteticky? Jsme členy EU...

Aktivně nejsme schopni nastavovat nějaké bariéry. Ale jsme schopni se soustředit na kvalitu potravin, které se k nám dovážejí.

A.cz: Jako zákazníka mě přece zajímá hlavně kvalita a cena, ne už tak země původu...

Můžu si jako zákazník říct, že mě i u potravin zajímá jen cena a kvalita, ne země původu. Ale musím si uvědomit, že někde žiju, že je tady stát, který od někoho vybírá daně a z nich mi platí nějaké služby jako občanovi. Ve Švýcarsku nakupují lidé hodně regionálně, jsou velcí patrioti. Mají největší míru spotřeby domácích potravin i jiných výrobků.

Dlouhodobě nebudeme schopni konkurovat státům, kde takovýto patriotismus uplatňují - to je příklad nejen Švýcarska, ale i třeba Německa.

A.cz: Teď se vás neptám jenom jako ministra, ale i zemědělce: Nedávná aféra s nekvalitními potravinami z Polska byla i co do rozsahu realita, nebo spíš kampaň?

V jednu chvíli mi to přišlo už jako mediální kampaň. Bylo by nefér říkat, že vše, co se k nám dováží z Polska, je nekvalitní, šmejd. Navštívil jsem provozy v Polsku, kde dělají potraviny na stejné, někdy i na vyšší úrovni než čeští producenti.

Nešťastná ale byla tehdy komunikace i výměna informací mezi resorty. Jedna z mých prvních cest, až stabilizujeme resort, povede do Polska na setkání s ministrem zemědělství, taktéž se slovenským a pak se všemi okolními. Vlastně už za 14 dní bych se měl potkat s polským ministrem v Brně na veletrhu Salima.

 

Právě se děje

Další zprávy