Julínek neustoupí. Fakultní nemocnice čeká privatizace

Petr Holub
2. 5. 2008 18:05
Aktuálně.cz má paragrafy reformního zákona

Praha - Pokud ministrovi zdravotnictví vyjde ve vládě a ve sněmovně jeho plán, v lednu příštího roku zaniknou fakultní nemocnice.

Aktuálně.cz má v ruce paragrafované znění dalšího Julínkova reformního zákona. Podle něho stát založí akciové společnosti, na které převede majetek fakultních nemocnic.

Tyto společnosti požádají ministerstvo zdravotnictví, aby jim udělilo potřebný status "univerzitní nemocnice".

V navrženém zákoně překvapivě chybějí paragrafy, které fakultní nemocnice rovnou převádějí na akciové společnosti.

S pomocí velké privatizace

Když ministr nevyužil tuto možnost, zbývá fakticky jediná cesta k převodu.

Ministr už v únoru fakultním nemocnicím nařídil, ať se připravují k přechodu na akciové společnosti podle zákona o velké privatizaci z roku 1991.

Zákon předpokládá, že nemocnice připraví privatizační plán, jehož součástí je soupis majetku a transformace na akciovou společnost. Akcie pak rozdělí vláda. Univerzity se toho vůbec nemusí účastnit.

Plán potvrdil před měsícem pro Český rozhlas 6 Julínkův mluvčí Tomáš Cikrt: "Mohou vzniknout akciové společnosti ze současných fakultních nemocnic, ve kterých univerzity nebudou mít podíl."

Zákon o univerzitních nemocnicích dnes počítá právě s takovou alternativou.

"Stát bezúplatně převede akcie poskytovatele zdravotních služeb o jmenovité hodnotě tvořící 34 procent základního kapitálu na vysokou školu," stojí ve 23. paragrafu.

Tyto akcie může vláda získat pomocí privatizačního projektu.

Ani zisk, ani prodej akcií

Julínek dále vyšel vstříc připomínkám svého kolegy Ondřeje Lišky z resortu školství, když zařadil paragraf, podle kterého hospodářský výsledek po zdanění převádí univerzitní nemocnice pouze na úhradu ztráty minulých let a na doplnění rezervního fondu.

Čtyřiatřicet procent akcií předá univerzitám. To jim umožní zablokovat prodej akcií i navýšení kapitálu.

Univerzitám to však nestačí, protože tím vznikají pro univerzitní nemocnice jen dvě alternativy: buď budou o chodu nemocnic rozhodovat úředníci ministerstva, anebo se většina akcií nakonec přece jen prodá soukromé firmě.

Kdyby však univerzity s prodejem akcií nesouhlasily, může ministr bez jejich souhlasu nemocnici pronajmout.

Julínkovy principy

Paragrafy zákona dále ukazují, že ministr Julínek ignoroval námitky i alternativní návrh Karlovy, Masarykovy a Palackého univerzity, které dosud řídily výuku a výzkum na osmi fakultních nemocnicích.

Akademici z univerzit tvrdí, že zákon, jak ho navrhuje Julínek, zhorší výuku nových lékařů, protože univerzity ztratí na řízení nemocnice vliv.

Podle paragrafů zákona budou mít v představenstvu a dozorčí radě nově vzniklé akciové společnosti dvoutřetinovou většinu lidé jmenovaní ministrem zdravotnictví.

Změní se poměry pro práci lékařů. Kliniky dosud řídí přednostové, kteří byli zaměstnanci univerzity, a k ruce jim jsou primáři, zaměstnanci nemocnice. Napříště budou kliniky řídit zaměstnanci nemocnice.

Nemocniční akciové společnosti převezmou od univerzit také výzkumné úkoly.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy