reklama
 
 

Jourová vyměnila mluvčí i náměstky, zůstává jen Braun

31. 1. 2014 16:32
Braun bude mít nadále na starosti evropskou agendu, náměstky bude mít Jourová čtyři

Praha - Nová ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO) vyměnila většinu svých náměstků. Na svém místě zůstal pouze první náměstek Daniel Braun, který má na starosti evropskou agendu a vyjednávání s Evropskou komisí. Náměstků bude mít stejně jako předchůdci, tedy čtyři.

Náměstkyní pro řízení programů evropských fondů bude Klára Dostálová, která byla doposud ředitelkou královéhradeckého Centra evropského projektování. Působila i na několika postech v rámci Regionálního operačního programu Severovýchod a byla také členkou monitorovacích výborů několika dalších operačních programů.

Podílela se tak na přípravě a realizaci projektů financovaných z Fondu soudržnosti. Za Asociaci krajů ČR byla vyjednavačkou při přípravě minulého programovacího období 2007-2013.

Cestovní ruch dostane na starost Houdek

Cestovní ruch a veřejné investování bude spadat pod náměstka Jiřího Houdka (KDU-ČSL). Houdek byl do dneška starostou Třeboně, v pondělí oznámil rezignaci, protože se rozchází s názory radních v otázkách koncepce vedení města.

Nyní je členem dozorčí rady Nemocnice Jindřichův Hradec a jednatelem firmy Třeboňské lesy a rybníky a předsedou Sdružení lázeňských měst ČR. V letech 1992 až 2001 zasedal v dozorčí radě Lesů ČR, byl také mimo jiné jednatelem Bertiných lázní a Lázní Aurora, prokuristou městských slatinných lázní Třeboň či členem dozorčí rady Horské služby ČR.

Houdek už na ministerstvu v minulosti působil, v letech 2007 a 2008 vedl sekci ministra. V letech 1998 až 2004 byl členem poradního sboru ministra pro místní rozvoj. Jako starosta se zabýval i získáváním dotací z evropských fondů, v čele lázeňského sdružení se podílel na přípravě a realizaci Státního programu podpory cestovního ruchu.

Poslední náměstkovský post, který má obsadit ČSSD, zůstává zatím volný. Jourová čeká na jméno, které jí koaliční partner sdělí. Jedno navržené jméno prý už odmítla, neboť tento člověk neměl dostatečné znalosti bytové problematiky. Jméno však nesdělila. Tento náměstek bude mít na starost právě územní plánování, stavební řízení a bytovou politiku.

Ministryně změnila i mluvčí ministerstva, stala se jí současná mluvčí hnutí Ano Radka Burketová. Přivést si chce i novou personální ředitelku, kterou by se měla stát Zdeňka Pikešová.

Ta však stejný post nyní zastává na ministerstvu financí, Jourová se tak bude muset domluvit se svým stranickým šéfem Andrejem Babišem, aby jí Pikešovou uvolnil. Šéfkou svého kabinetu pak ministryně jmenuje Janu Ševčíkovou.

Ministerstvo chce podrobit personálnímu auditu, prověřit se chystá také celou agendu resortu. Naznačila, že by se po jejich skončení mohl počet zaměstnanců MMR snížit.

Jourová: Chci minimalizovat ztráty z fondů EU

K prioritám Jourové patří hlavně minimalizace ztrát z evropských fondů. "Musíme najít rychlou cestu, jak profinancovat maximální množství projektů, které jsou teprve v zásobnících, a musíme také pomoci těm, kteří realizují velké projekty," řekla. Už prý připravila sadu opatření v rámci krizového řízení.

MMR také musí v nejbližších týdnech dokončit finální podobu Dohody o partnerství s Evropskou komisí, která určuje způsoby čerpání peněz z evropských fondů pro následující programovací období 2014 až 2020.

Podmínkou je uvedení služebního zákona v účinnost od 1. ledna 2015 a novelizace zákona o posuzování vlivu staveb na životní prostředí, tedy takzvaného procesu EIA. "To se týká i stavebního zákona, který proto připravíme v řádu týdnů," poznamenala šéfka resortu.

MMR chystá i další velkou novelu zákona o zadávání veřejných zakázek, která bude reagovat na směrnici Evropského parlamentu přijatou před dvěma týdny.

Ministryně při té příležitosti kritizovala současný systém zadávání veřejných zakázek, který je podle ní složitý a administrativně náročný.

Ve střednědobém horizontu chce resort představit nový zákon o cestovním ruchu, který by měl mimo jiné určit, na kterých marketingových aktivitách na propagaci regionů by se měl podílet stát.

Ministryně novinářům předložila přehled svého majetku v době nástupu do ministerské funkce. Na bankovním účtu má Jourová přes 160 tisíc korun a stále splácí hypotéku z roku 2005 na byt 2+kk v pražských Strašnicích. Z ní zbývá doplatit ještě necelých 840 tisíc korun.

Do loňského února byla předsedkyní představenstva společnosti Primavera Consulting, kterou převedla na syna. Ten ji podle Jourové chce dát do likvidace.

autor: ČTK | 31. 1. 2014 16:32

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama