Jourová reaguje na Babiše: Žaloba na kvóty? Změna českého postoje by působila zvláštně

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
27. 11. 2015 17:10
Česká eurokomisařka Věra Jourová říká, že pokud by se Česko připojilo k slovenské žalobě proti uprchlickým kvótám, nemělo by to jiný význam než demonstrativní. Navíc by takový krok mohl do jisté míry ovlivnit i pozici Česka v Bruselu. Pro to, aby česká vláda znovu zvážila, zda nepodpořit Slovensko, se v pátek vyslovil vicepremiér Andrej Babiš. Podle něj je Evropská komise impotentní a je potřeba reagovat na rychle se měnící situaci. Předseda vlády Bohuslav Sobotka s ním však nesouhlasí - šance na úspěch jsou podle něj malé a ze strany Česka by podle Sobotky nešlo o vhodný krok.
Podle eurokomisařky Věry Jourové by připojení se k žalobě proti kvótám mohlo v Bruselu "působit zvláštně".
Podle eurokomisařky Věry Jourové by připojení se k žalobě proti kvótám mohlo v Bruselu "působit zvláštně". | Foto: ČTK

Praha - Případná podpora slovenské žaloby proti kvótám na rozdělování uprchlíků by Česku mohla v Bruselu uškodit, zejména v zákulisí. "Myslím si, že změna postoje by mohla působit zvláštně," připustila na dotaz deníku Aktuálně.cz eurokomisařka Věra Jourová, byť připomněla, že žalobu může podat každý stát.

Narážela tak na to, že česká vláda už jednou žalobu odmítla. Vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš však v pátek prohlásil, že by kabinet měl znovu zvážit, zda Slovensko nepodpořit. Poprvé ministři žalobu v hlasování odmítli už na konci září.

"Evropská komise je impotentní, kvóty jsou nesmysl, jsou překonané. Celkově se situace vyvíjí velice rychle. Zeptám se kolegů, jestli nechceme přehodnotit náš přístup," nešetřil v pátek Babiš kritikou. Podotkl navíc, že nefungují ani hotspoty - přitom právě záchytné tábory na vnějších hranicích Evropské unie jsou jedním z opatření, která ve snaze omezit příliv uprchlíků hlasitě prosazuje premiér Bohuslav Sobotka.

"Abychom se dozvěděli názor soudu, stačí slovenská žaloba. Připojení se k ní by tedy mělo spíš demonstrativní význam," dodala Jourová s tím, že Babišův návrh hodnotit nechce a záležet bude na rozhodnutí vlády.

Jak kabinet rozhodne, už přitom v pátek tak trochu předznamenaly výroky zástupců zbylých koaličních stran. Sobotka z cesty do Číny vzkázal, že změně Babišova názoru úplně nerozumí. "Určitě o tom budeme hovořit. Nicméně právní podklady, které máme, hovoří o tom, že taková žaloba úspěšná nebude. Současně si myslím, že to není vhodný krok ze strany České republiky," zopakoval svůj dřívější postoj.

Připojovat se k žalobě považuje za zbytečné i šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Stejně jako Jourová podotkl, že připojení se k žalobě by žádný význam nemělo. Pokud by totiž soud slovenským námitkám vyhověl, automaticky by se rozsudek týkal všech zemí osmadvacítky.

Slovenský premiér Robert Fico ohlásil podání žaloby k Evropskému soudnímu dvoru už v září, v půlce listopadu podobný krok avizoval maďarský ministr spravedlnosti. Plán Evropské komise na přerozdělení desítek tisíc uprchlíků podle nich porušuje suverenitu členských zemí.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy