John má s protikorupčním úřadem smělé plány

Martina Machová Martina Machová
27. 4. 2011 20:30
Na kompetencích se s Nečasem dohodl, teď příjdou na pořad lidé
Radek John ministerstvo vnitra předal, nové kompetence teprve vyjednává
Radek John ministerstvo vnitra předal, nové kompetence teprve vyjednává | Foto: Jan Langer

Praha - Předseda Věcí veřejných Radek John představil, jakou agendu by rád pro sebe získal jako vicepremiér pro boj s korupcí.

Jako člen vlády by chtěl koordinovat práci jednotlivých ministerstev, pod něž spadají zákony o veřejných zakázkách, o úřednících nebo zákon o generální inspekci ozborjených sborů. Dozor by chtěl i nad zakázkami velkých státních institucí jako je NBÚ nebo Statistický úřad.

Mezi jeho ambice dále patří kooperace mezi policií a žalobci a fungovat by chtěl i jako spojka mezi centrem a regiony, ve kterých by měl upozorňovat na protikorupční opatření - a to jak z pozice kárající, tak pochvalné.

Aktivně se chce zasazovat i o zavádění protikorupčních standardů samospráv. "Je to oblast, které se téměž nikdo nevěnuje, přitom rozpočty krajů a obcí představují padesát procent veřejných peněz," zdůraznil John.

Hlavních zbraní jeho nového úřadu má prý být ministrova autorita člena vlády. Jednotlivé problémy pak hodlá přinášet na vládu a do sněmovny.

Vytvoření Johnova nového úřadu - rady pro boj proti korupci - vláda schválila na svém středečním jednání.

"Ve fungování, struktuře a cílech rozpory nejsou. V zásadě jsme se dohodli," komentoval vzájemný jednání s premierem Petrem Nečasem Radek John. "Nyní se musíme domluvit na personáliích, dosud na to nebyl čas," dodal šéf VV. 

Již v minulosti několikrát zdůraznil, že pokud by jeho post měl být pouhou trafikou, z vlády odejde a s ním i Věci veřejné.

Jako vzor při vytyčování nového úřadu posloužily Johnovu týmu obdobné vládní posty ve skandinávských zeních, Kanadě nebo Itálii.

"Tam ministři s podobnými kompetencemi úspěšně fungují a jejich práce byla jasně viditelná jen pár měsíců od jejich zavedení," řekl Aktuálně.cz šéf Johnových poradců Jan Kubáček.

VV se chystají opustit vládu, pokud jejich předseda vyjedná jen
VV se chystají opustit vládu, pokud jejich předseda vyjedná jen | Foto: Jan Langer

Johnův nový úřad

A jak by mohly vypadat konkrétní výstupy protikorupčního vicepremiéra?

"Dovedu si představit, že by vznikla například mapa, kde by byla zakreslena místa, která jsou z pohledu boje s korupcí problematická," uvedl Kubáček.

V Johnově týmu se pak hovoří i o variantě, že by samosprávy získávaly označení, jež by signalizovaly, že respektují protikorupční pravidla.

"Roli v tom hraje i ekonomický faktor, je to zpráva podnikatelskému sektoru, že v uvedeném místě se samospráva chová kultivovaně," uvedl Kubáček, který dokonce přirovnává nově vznikající Johnův úřad k druhému ministerstvu financí.

"Propočítávali bychom například, kolik se díky protikorupčním opatřením ušetřilo - a tím by vznikaly pozitivní příklady," nastínil poradce.

Jako základ by měl sloužit protikorupční balíček, který John prosazoval již jako ministr vnitra.

Zatím utajení odborníci

Otázkou ovšem zůstává, kdo budou Johnovi podřízení. Jména jsou podle Kubáčka v jednání a veřejnosti budou představena až po dohodě s premiérem Nečasem. "Rozhodně půjde o respektované osobnosti," dodal. Spolu s Johnem by jich mělo být dohromady třináct.

Krátce po zažehnání vládní krize se dostali lídři VV a ODS dostali do sporu kvůli někdejšímu náměstkovi na ministerstvu vnitra Michalu Morozovi, kterého by si John rád vzal i do nového působiště.

Nečas to odmítl, oba politici se po verbální přestřelce přes média dohodli, že o obsazení ministerstva budou ještě jednat.

 

Právě se děje

Další zprávy