Není Rusnok jako Rusnok. Za Mandelu to slízl ten druhý

Radek Nohl Radek Nohl
9. 12. 2013 11:50
Bývalý poslanec LIDEM Jiří Rusnok dostal na svůj e-mail řadu kritických zpráv.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Bývalý poslanec LIDEM Jiří Rusnok zchytal kritiku za premiéra Jiřího Rusnoka, který se v Poslanecké sněmovně nevybíravě vyjadřovat o cestě na pohřeb neohroženého bojovníka za lidská práva Nelsona Mandely.

Rusnok během rozhovoru s ministrem obrany Vlastimilem Pickem a ministrem financí Janem Fischerem mimo jiné řekl, že "doufám, že Miloš (prezident republiky - pozn. red.) je nažhavenej, že chce někam jet a že pojede", protože on se "třepe, aby tam nemusel jet".

Za slova, které zachytily mikrofony, pak již během tohoto víkendu přišlo jeho jmenovci několik e-mailů, které ho za slova předsedy vlády kritizují.

"Nevím, jak premiérovi, ale mně po zveřejnění jeho rozhovoru na téma cesta do JAR přišlo sedm kritických e-mailů, samozřejmě adresovaných jemu," řekl Aktuálně.cz Rusnok.

Kritika premiéra Rusnoka

Exposlanec, který nejdříve působil v řadách vládní strany Věci veřejné a později LIDEM, nemá se současným premiér nic společného, nejsou ani v žádném příbuzenském vztahu.

V e-mailech, které Rusnok dostal, mu lidé píší, že jeho chování je vůči Nelsonu Mandelovi neuctivé a stydí se za něj.

"Myslela jsem si o vás až dosud, že jste vzdělaný a inteligentní člověk, teď se mi to jeví jinak, protože způsob řeči vypovídá o charakteru - machrující chudák, asi slaboch, co musí celý život dělat ramena, aby před klukami obstál," napsala Kateřina Tlachová.

Další občan Rusnokovi vytýká, že cesta jeho ministrů do exotický zemí mu nevadí a neřeší, kdo to bude platit, ale cesta na pohřeb Mendely mu dělá problémy. "Stěžovat si, že je to daleko a kdo to zaplatí je dosti ubohé, zvlášť při vašem platu," píše v e-mailu Miroslav Fox.

Předseda vlády se omluvil

Současný premiér Jiří Rusnok se poté, co byl záznam jeho rozhovoru zveřejněn, omluvil. "Nebylo to správné se takto vyjadřovat v souvislosti s úmrtím Nelsona Mandely a mrzí mě to," sdělil premiér Rusnok deníku Aktuálně.cz.

Bývalý poslanec Aktuálně.cz řekl, že na všechny e-maily reagoval. Podle svých slov kritikům napsal, že rozumí jejich rozhořčení, ale on není premiérem, pouze bývalým poslancem.

Mluvčí vlády Jana Jabůrková uvedl, že neví, zda i premiér dostal nějaké kritické e-maily. Jí však občané poslali čtyři. "Poděkovala jsem za zájem a zdůraznila premiérovu omluvu. Víc k jeho soukromému hovoru asi není, co dodat," uvedla Jabůrková.

Již o víkendu ho za jeho slova kritizovala také světová média. V neděli pak vyšlo najevo, že na pohřeb Nelsona Mandely poletí do JAR jen ministr zahraničí Jan Kohout.


 

Právě se děje

Další zprávy