Jižní Moravě povládne velká koalice ČSSD s ODS

Lenka Smyčková
17. 11. 2008 20:35
Koaliční smlouvu ještě musí schválit krajská vedení obou stran
Budoucí hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. Vládnout bude s ODS.
Budoucí hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. Vládnout bude s ODS. | Foto: Jan Langer

* Hejtmanem se stane dosavadní šéf poslanců ČSSD Michal Hašek * ČSSD a ODS budou mít v 65členném zastupitelstvu 37 členů * Lidovci a komunisté zůstanou v opozici

Brno - Sociální demokraté v pondělí v noci oznámili, že Jihomoravskému kraji povládne velká koalice. ČSSD se na podmínkách společné vlády dohodla s ODS.

Koaliční smlouva je již nachystaná, musí ji ovšem ještě schválit krajská vedení obou stran.

ČSSD se pro vládnutí s ODS rozhodla i přes to, že mohla pohodlně uzavřít s komunisty nebo lidovci.

A ODS přistoupila i na podmínku, která v pátek jednání o možné koalici načas zablokovala - placení regulačních poplatků v krajských nemocnicích z krajského rozpočtu.

Hejtmanem Jihomoravského kraje se stane současný předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek. Ze sněmovny odejde.

Stanislav Juránek (KDU-ČSL), který stál v čele kraje od jeho vzniku, bude jen řadovým zastupitelem.

Poplatky prověří ÚOHS

ČSSD během neděle a pondělí vyjednala s ODS jak programové, tak personální záležitosti koaliční smlouvy. Tu mají strany podepsat do pátečního zasedání zastupitelstva Jihomoravského kraje.

Milan Venclík (ODS): Problémem pro nás byly hlavně poplatky.
Milan Venclík (ODS): Problémem pro nás byly hlavně poplatky. | Foto: Jan Langer

Největším kamenem úrazu koaliční smlouvy byly podle lídra ODS Milana Venclíka právě poplatky v krajských nemocnicích. ODS si stanovila tři podmínky, které musí nová praxe naplňovat.

"Případný systém placení poplatků bude v souladu s legislativou České republiky. Takto nastavený systém odsouhlasí Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, budou vyhodnoceny dopady tohoto systému na rozpočet kraje," uvedl Venclík.

ODS Paroubkovi navzdory

ODS si za nejvhodnějšího partnera do koalice vybrali nově zvolení jihomoravští zastupitelé za ČSSD už v úterý v noci po takřka pětihodinovém jednání. Tomu předcházelo několik dnů vyjednávání expertních týmů.

Celkem si tak sociální demokraté na jihu Moravy vybírali spoluvládce celé čtyři týdny. Den poté, co padla volba na ODS, navštívil Brno předseda ČSSD Jiří Paroubek. Haška za jeho výběr nepochválil.

"Dávám přednost levicovému řešení. Nepovažuji koalice s ODS za ideální řešení," uvedl Paroubek.

Podle některých spekulací se však ČSSD k ODS klonila už od začátku povolebních vyjednávání.

Komunistům Hašek vystavil "žlutou kartu" za to, že se dodnes nedistancovali od své minulosti. U lidovců zase údajně hrají roli antipatie k hejtmanu Juránkovi.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy