Jihomoravskou ODS povede do krajských voleb Venclík

trs
9. 2. 2008 14:35
Náměstek hejtmama bude bojovat se známějšími politiky
Náměstek jihomoravského hejtmana Milan Venclík
Náměstek jihomoravského hejtmana Milan Venclík | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Lídrem jihomoravské kandidátky ODS pro letošní krajské volby bude náměstek hejtmana Milan Venclík. ODS jméno zveřejnila jako předposlední z pěti stran, které mají na jižní Moravě zastoupení v krajských orgánech.

Venclík získal v sobotním hlasování na sněmu delegátů strany v Hustopečích na Břeclavsku 96% hlasů. Zároveň byl znovuzvolen do čela jihomoravské ODS.

Informaci deníku Aktuálně.cz potvrdil regionální manažer ODS Pavel Zbožínek: "Ano, zvolili jsme nové vedení a hlasovalo se také o kandidátech pro krajské a senátní volby."

Probíhající volba prezidenta republiky prý hlasování delegátů neovlivnila. Zbožínek uvedl, že se hlasování nezúčastnili jen jihomoravští senátoři a poslanci. Žádný z nich o místa na kandidátce neusiloval.

V krajských volbách se Venclík utká se známými politickými jmény. KDU-ČSL, která má na jižní Moravě tradičně silnou základnu, povede do voleb současný hejtman kraje Stanislav Juránek. Kandidátce sociálních demokratů zase vévodí předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek.

Místa v krajském zastupitelstvu bude obhajovat i Strana zelených, kterou povede brněnská politička Kateřina Dubská. Poslední stranou, která dosud lídra své kandidátky neoznámila, tak zůstávají komunisté. Předpokládá se však, že je povede starosta Ivančic Vojtěch Adam.

Venclík vedl ODS do regionálních voleb už před čtyřmi roky. Jeho strana tehdy těsně prohrála s KDU-ČSL a obě strany se pak dohodly na koalici. Letos chce Venclík zvítězit. "V minulém období jsme měli 26 procent. Jsem přesvědčen, že budeme mít víc, a pokud budeme mít víc, budu spokojen," cituje politika server Ihned.cz.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 2 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy