Je zbytečná, odmítají senátoři přímou volbu prezidenta

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
24. 5. 2011 12:28
Koalice svůj návrh způsobu volby hlavy stát teprve připravuje, neshodla se na kompetencích
Jen menšina pro? Ukáže hlasování...
Jen menšina pro? Ukáže hlasování... | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Přímá volba prezidenta by rozkolísala politický systém, je zbytečná, problémy jsou jinde. Zhruba na tom se při konferenci na půdě Senátu shodli všichni přítomní politologové i většina politiků. Zájem senátorů o diskusi přesto nebyl příliš velký.

"Jsem proti přímé volbě," prohlásil hned na začátku bez obalu předseda ústavně-právního výboru Senátu Miroslav Antl (nestraník zvolený za ČSSD).

"Jsme tu dnes zbytečně, přímá volba nebude," přidal se později senátor Jaroslav Kubera (ODS). "Tady ve skutečnosti nikdo přímou volbu nechce," míní.

Koalice se ještě ani neshodla

Ostatně návrh přímé volby ještě ani není na stole. Petr Mlsna, náměstek předsedy Legislativní rady vlády a ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila sice přítomné informoval, jak daleko práce pokročila, musel ale přiznat, že zdaleka ne na všem se vládní koalice byla s to shodnout.

"Není shoda na kompetencích," prohlásil náměstek Mlsna a upřesnil, že jde hlavně o pravomoc udělit milost a o jmenování rady centrální banky. "Zatím by se jednalo jen o změnu procedury, je volena spíše minimalistická varianta."

Zatím je tedy jasné, že by koalice ráda prosadila dvoukolovou volbu jako v případě volby senátorů. Kandidáta by mohlo navrhnout 20 poslanců, 10 senátorů nebo petice padesáti tisíc voličů.

Volby by vyhlašoval předseda Senátu, do jeho rukou by také prezident skládal slib. Důvodem je to, že Senát nelze - na rozdíl od sněmovny - rozpustit.

A prezidenta by mohl odvolat Ústavní soud na základě žaloby sněmovny podpořené Senátem, a to pro velezradu nebo "hrubé porušení Ústavy" po vzoru Německa.

Politologové: K čemu?

Na čem se shodla koalice

Lídři koalice u prezidenta Klause

Pak se už do nápadu volit prezidenta přímo pustili politologové - a vzácně se při tom shodovali.

"Došlo by k rozkolísání současné povahy prezidentského úřadu, kde dnes hraje prezident spíše reprezentativní a vedlejší roli," prohlásil profesor Michal Klíma.

"Do parlamentního systému se přímá volba nehodí," přidal se profesor Miroslav Novák."Doufám, že k tomu nedojde."

"Veřejné mínění to asi chce, politici to stále slibují a politologové stále vysvětlují, proč by to tak být nemělo. Politologická obec je v tomto velmi jednotná," přisadil si i docent Tomáš Lebeda.

"Už teď jsme svědky využívání pravomocí až k samé hraně ústavnosti a někdy patrně i za ně," přidal Lebeda argument, proč neposilovat prezidenta. A připomněl, že by přibyly další volby. "Hrozí efekt únavy z příliš častých voleb."

Spíš posílit vládu

Většina politologů naopak horovala pro posílení role vlády, například změnou volebního systému tak, aby měl kabinet silnější oporu.

Michal Klíma mluvil o dvoukolové většinové volbě sněmovny, kde by strany koalice měly větší šanci získat stabilní většinu.

"Vypadalo to, že teď je většina pevnější, ale většinu musí tvořit skutečné politické strany, nikoliv jakési firmy," vypálil politolog Novák proti Věcem veřejným.

Ještě na jednom se v Senátu shodli přítomní senátoři a politologové: popularita přímé volby prezidenta není dostatečným argumentem pro to, aby se zavedla.

"Někteří senátoři jsou skutečně pro přímou volbu. Ale těch je málo," odhadl situaci v horní komoře senátor Kubera.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Auto se u Hluboké nad Vltavou srazilo s vlakem, řidička nepřežila

Na železničním přejezdu nedaleko Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku se dnes v podvečer srazil vlak a osobní auto, sdělil mluvčí policie Milan Bajcura. Osmačtyřicetiletá řidička osobního auta zemřela, zřejmě přehlédla výstražná světla. Nehoda se podle webu Českých drah stala na trati spojující Strakonice a České Budějovice, provoz na ní byl na čtyři hodiny přerušen. Ve vlaku cestovalo 75 lidí, nikdo z nich se nezranil.

Vozidlo značky BMW zůstalo po nehodě rozdrcené. "Řidička na přejezd vjížděla ve směru od obce Dasný směrem k Hluboké nad Vltavou, pravděpodobně přehlédla světelné a zvukové výstražné zařízení," řekl Bajcura. Přejezd byl bez závor, auto srazil rychlík přijíždějící od Českých Budějovic.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Požár v jaderném provozu v Íránu způsobil velké škody

Požár, který propukl ve čtvrtek v jaderném provozu v íránském Natanzu, způsobil rozsáhlé škody, jež by mohly zpomalit vývoj pokročilých odstředivek na obohacování uranu. Dnes to podle íránských médií uvedl íránský jaderný činitel. Velitel námořnictva íránských revolučních gard Alírezá Tangsírí mezitím podle agentury Reuters prohlásil, že Írán má podzemní "raketová města" na moři i pevnině podél pobřeží Perského zálivu a Ománského zálivu, které by mohly být "noční můrou" pro nepřátele Íránu.

Íránská nejvyšší bezpečnostní rada v pátek uvedla, že příčinu požáru zná, ale podrobnosti oznámí později. Někteří íránští představitelé poznamenali, že za požárem mohl stát kybernetický útok a jeden varoval, že Teherán proti zemím, které budou takové útoky páchat, podnikne odvetná opatření.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Chorvatské volby do parlamentu skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

Hlasování v sobotních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.

Na třetím místě podle průzkumu skončilo euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), které by v parlamentu mělo získat 16 zástupců.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran ale doposud možnost velké koalice odmítali.

Další zprávy