Jarolím odstoupil. Splnil jsem cíl a omlouvám se, říká

Domácí Domácí
5. 4. 2012 12:33
Tomáš Jarolím zůstává ve Věcech veřejných jako řadový člen
Tomáš Jarolím.
Tomáš Jarolím. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Tomáš Jarolím odstupuje z funkce místopředsedy Věcí veřejných.

Právě on vyzval v minulých dnech stranu, aby vystoupila z vládní koalice. Grémium mu dalo v úterý za pravdu, a odstartovalo tak další vládní krizi.

"Za svou osobu musím konstatovat, že jsem dosáhl svého cíle a inicioval nová jednání koalice a nové parametry vládních a koaličních priorit," shrnuje Jarolím v prohlášení svoje poslední dny ve funkci.

Veřejnosti se v něm také omlouvá za následky, které jeho aktivita měla. "Všem občanům této země se pak chci omluvit. Byl jsem ten, který inicioval a eskaloval celou situaci," píše.

"Doufám, že můj impulz bude také novým a důsledným podnětem k řešení kauz a problémů, které zapadly a neřešily se," poznamenal Jarolím. VV chtěly podle úterního usnesení řešit situaci Lesů ČR a úřadů práce.

Politik se členství ve straně vzdát nehodlá, nadále bude působit jako řadový člen. "Zůstávám aktivním a loajálním členem strany Věci veřejné a plně stojím za předsedou strany Radkem Johnem," sdělil Jarolím.

Místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek, na kterého Jarolím v minulých měsících podal několik trestních oznámení, dnes k jeho odchodu poznamenal, že Jarolím nebyl uvnitř VV žádným excesem. "On je takovým viditelným obrazem té strany, takže víceméně žádná změna," dodal.


ODS dala ve středu VV na jednání o budoucí podobě vlády týden. Nabídla revizi vládního programu a zrušení tří ministerstev, jak žádají VV. Jinak bude ODS prosazovat předčasné volby. Podobně se vyjádřila také TOP 09.

Poslanecký klub VV večer uvedl, že zástupci strany mají jednat o pokračování vlády a prosazení požadavků nejmenší vládní strany. Až pokud by jednání zkrachovala, její ministři podají demise.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Bývalého politika Pavla Severu soud zprostil obžaloby z podvodu

Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Podle soudu skutek není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle obžaloby Severa údajně v letech 2010 až 2012 na svém dlouholetém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi podvodně vymohl podpis na čtyři směnky. Švec měl podle spisu kvůli nemoci a závislosti na alkoholu snížené až vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Severa vypověděl, že Švecovi v letech 2001 až 2010 půjčoval desetitisícové i statisícové částky, protože podnikatelova firma byla v potížích. Koncem 90. let totiž podle něj ručila za úvěr jiné společnosti, která nesplácela. Po roce 2010 je po dohodě se Švecem sdružil do čtyř směnek.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by směnky byly falešné a že by Severa zneužil špatného zdravotního stavu Švece. Podnikatel také nikdy své jednání, tedy podpisy směnek, nerozporoval. "Soud nemohl dospět ke spolehlivému závěru, že by obžalovaný zneužil situace poškozeného, nechal ho podepsat uvedené listiny a naložil s nimi, jak je popsáno v obžalobě. Nebylo možné akceptovat popis skutku uvedený v obžalobě," řekl předseda senátu Jan Šlosar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy