Jančík znovu starostou, část ODS proti

22. 11. 2006 14:19
Praha - Milan Jančík, kterého ODS v létě nakrátko vyřadila z kandidátky, bude znovu staorstou v Praze 5. Při volbách v zastupitelstvu mu však několik stranických kolegů nedalo hlas.
Jenčíkova předvolební kampaň.
Jenčíkova předvolební kampaň. | Foto: Ludvík Hradilek

Jančík byl zvolen do čela radnice napodruhé. Ještě v červnu ho místní sdružení v Praze 5 z kandidátky pro komunální volby vyřadilo, protože čelil mezi kolegy podezření, že stojí za fingovaným růstem členské základny ODS v obvodě.

Tehdejší rozkol muselo řešit nejvyšší vedení ODS, na jehož zásah se Jančík na kandidátku vrátil.

ČTĚTE VÍCE:

Spory na pokračování

Odpor vůči Jančíkovi v ODS však neustal ani po volbách. Starostou byl zvolen až po třetím hlasování, přičemž při druhé volbě neuspěl jančíkův kolega z ODS Lukáš Herold. 

Při dnešní volbě získal jediný kandidát Jančík 28 hlasů, o šest víc, než bylo potřeba. Proti byli čtyři zastupitelé. Jeden hlas byl neplatný, někteří zastupitelé nevolili.

Jančík se stal starostou díky koaliční smlouvě, kterou podepsala část zastupitelů ODS, ČSSD a část SNK Evropských demokratů. Patrně ho volily i dvě nyní nezávislé zastupitelky, které původně kandidovaly za Stranu zelených.

Zastupitelský klub ODS čítající 23 členů je rozdělen. Jančíkových šest odpůrců bude v opozici. Při dnešní volbě demonstrativně opustili sál.

Stejně se zachovali i tři zastupitelé Strany zelených.

ODS v Praze 5 se pře už dlouho

Ke zvolení Jančíkovi opět pomohla schůzka znesvářených skupin ODS v Praze 5 s primátorem a čerstvým 1. místopředsedou strany Pavlem Bémem. Právě on podepsal i červnovou dohodu soupeřících stran, podle níž se Jančík vrátil na kandidátku.

Bém se s oběma skupinami sešel i toto pondělí. Schůzka byla už jen informativní, Jančík primátora seznámil s předběžnou koaliční dohodou. Bém to údajně vzal na vědomí.

Kromě aféry s černými dušemi v ODS čelil Milan Jančík ještě několika dalším. Například v lednu na něj bylo podáno trestní oznámení pro porušení pravomoci veřejného činitele. Jeho autoři tvrdili, že Jančík podepisoval zakázky, aniž k tomu byl oprávněn. 

ČTĚTE VÍCE:

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy