Jan Fischer hledá práci, myslí si na Izrael

Lucie Stuchlíková Tereza Šídlová, Lucie Stuchlíková
16. 2. 2013 8:38
Insider: Expremiér zřejmě narazí na odpor ministra zahraničí Schwarzenberga
Jan Fischer odpovídá v chumelenici na dotazy novinářů.
Jan Fischer odpovídá v chumelenici na dotazy novinářů. | Foto: Reuters

Praha - Expremiér Jan Fischer po porážce v prezidentských volbách, z nichž si navíc odnáší milionové dluhy, hledá práci.

Jedna z možností, o které se v politickém zákulisí mluví, je Fischerovo angažmá v diplomacii. Deníku Insider to potvrdily dva zdroje blízké diplomacii s tím, že přímo Fischer má zájem o post velvyslance v Izraeli.

"Jsem zatím v situaci, že si beru dovolenou a budu přemýšlet o své budoucnosti, takže mi ještě dopřejte nějaký čas," řekl Fischer ve čtvrtek odpoledne.

Zájem o velvyslanecký post na Blízkém východě však nepopřel.

"To je docela hezká otázka. Ale nikdo mi to nenabízel a já tyhle věci řeším ve chvíli, kdy mi je někdo nabídne," reagoval na přímý dotaz.

Zřejmě ale narazí na odpor ministra zahraničí Karla Schwarzenberga.

Čtěte v placeném deníku Insider:

Proč si Schwarzenberg nepřeje Fischera ve svém sboru diplomatů? A co bude se současným velvyslancem v Izraeli?

 

Právě se děje

před 22 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí-Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití může vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

před 1 hodinou

Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal, informoval dnes ČTK jeho mluvčí. Důvodem odkladu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů i opozice to znamená konec tohoto projektu.

Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy