Jak se rozděluje moc ve velkých městech?

6. 11. 2006 16:00
Česko - Podívejte se, jak si po obecních volbách rozdělují politici moc v největších městech republiky.

Kdo ovládne radnice

(pod mapou volebních výsledků najdete přehled o povolební situaci v jednotlivých městech)

Brno

V Brně se sociální demokraté dohodli na uzavření koalice se zelenými, nestraníky z kandidátky Brno 2006. Primátorem Brna by měl být sociální demokrat Roman Onderka. Vítězem voleb byla v Brně ODS, která však proti minulým volbám přišla o dva mandáty, ale jedná o koalici s lidovci, kteří by tím mohli získat primátorku - Barbora Javorová z KDU-ČSL. Obě koalice mají 25 z 55 křesel. Lidovci se rozhodnou, do které koalice vstoupí. Pokud ale ČSSD nezíská do koalice lidovce, může se opřít o tichou podporu komunistů.

Česká Lípa

Vítězná ODS (11 z 25 křesel) jedná především s ČSSD (4 mandáty). Starostkou zůstane Hana Moudrá, která v minulém období spolupracovala s komunisty. Tentokrát chce do rady vzít kromě ČSSD nějakou menší stranu - Stranu zelených nebo Stranu pro otevřenou společnost (SOS).

České Budějovice

Budoucí primátor Juraj Thoma (ODS) má k dispozici většinu 23 z 45 zastupitelů, chce však do rady pozvat i další strany. Neprozradil však, jestli osloví ČSSD, KDU-ČSL, zelené nebo SNK ED.

Děčín

ODS má většinu v zastupitelstvu, pozvala však do koalice sociální demokraty a Volbu pro město. Děčínská ČSSD účast odmítla. Primátorem zůstane Vladislav Raška, lídr ODS.

Frýdek-Místek

V čele zůstane dosavadní primátorka Eva Richtrová, sociální demokratka. ČSSD zvítězila v letošních komunálních volbách a spolu s komunisty, se kterými byli dosud v koalici, získali nadpoloviční počet křesel.

Havířov

Primátorem bude Svatopluk Novák i když jeho ČSSD byla až třetí a dostala 12 mandátů z 43. Podařilo se mu vyjednat podporu od dosavadní primátorky Milady Halíkové, jejíž KSČM má 13 zastupitelů a Hnutí pro Havířov (4 mandáty). V opozici zůstává ODS, která volby vyhrála.

Hradec Králové

Primátorem stotisícového Hradce Králové bude opět Otakar Divíšek z ODS, která má v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu většinu 19 hlasů. ODS se dohodla na koalici s Volbou pro město (VPM) a Hradeckým demokratickým klubem. Dohromady mají tyto tři strany 25 mandátů. Na ustavujícím zasedání městského zastupitelstva nabídla koalice jedno křeslo v radě města sociálnímu demokratovi Rostislavu Jirešovi.

Chomutov

V Chomutově zůstane primátorkou Ivana Řápková z ODS, vítězné strany voleb. V městské radě počítá se zelenými, nabídla však také účast sociálním demokratům. Ti předběžně souhlasí.

Jablonec na Nisou

ODS ztratila po 12 letech radnici, i když získali 11 ze 30 křesel. Hlavní kandidátkou na primátorku je Soňa Paukrtová, jejíž strana Domov nad Nisou má se spřízněnou Stranou pro otevřenou společnost (SOS) a ČSSD celkem 16 mandátů z 30. ODS bude v opozici společně s SNK-ED.

Jihlava

Primátorem se stal Jaroslav Vymazal z ODS, která obsadila také místo prvního primátorova náměstka. Další tři náměstky má ve vedení města ČSSD, lidovci a Strana zelených. Původně se počítalo, že budou městu vládnout sociální demokraté spolu s komunisty, SNK ED a Nezávislými občany Jihlavy. Tato koalice by bývala dala dohromady 20 z 37 mandátů v zastupitelstvu. ODS má 11 zastupitelů, KDU-ČSL tři stejně jako strana zelených.

Karlovy Vary

V Karlových Varech vytvořila koalici ODS s ČSSD a Stranou zelených. Z 38 křesel v zastupitelstvu má koalice 26 mandátů. Primátorkou se zřejmě překvapivě stane dvaatřicetiletá advokátka Veronika Vlková z ODS, ne Petr Keřka, bývalý primátor a lídr kandidátky. Dohoda se zelenými a Karlovarskou občanskou alternativou, která by ODS přinesla 24 mandátů z 37 v zastupitelstvu padla.

Karviná

Lídr ČSSD (13 mandátů) Tomáš Hanzel domluvil velkou koalici s ODS (9 mandátů) a s hnutím Naše Karvinsko (3 mandáty), která má bezpečnou většinu v 41členném zastupitelstvu. Třicetiletý sociálně demokratický primátor nahradí v čele města zástupce KSČM.

Kladno

ODS má opět většinu v zastupitelstvu. Opozici chce nabídnout místa v komisích a výborech. V čele města zůstane primátor z ODS Dan Jiránek, na radnici budou další čtyři roky i stejní náměstci.

Liberec

V Liberci vítězná ODS uzavřela koaliční smlouvu s ČSSD a Unií pro sport a zdraví (USZ). Dohromady budou mít v
devětatřicetičlenném městském zastupitelstvu nadpoloviční většinu 21 mandátů. Strany se zároveň se dohodly na poměrném zastoupení v městské radě, kde bude mít ODS pět křesel, ČSSD čtyři a USZ dvě. V minulém období byla ČSSD v opozici.

Mladá Boleslav

V Mladé Boleslavi vítězná ODS uzavřela koaliční dohodu s Volbou pro Mladou Boleslav, SNK-ED, politickým hnutím Zvon a Stranou zelených. V třiatřicetičlenném zastupitelstvu tak bude mít nadpoloviční většinu 23 hlasů. Primátorem by se podle dohody měl stát lídr ODS Raduan Nwelati, jeho náměstky Adolf Beznoska (ODS), Jan Smutný (SNK) a Jaroslav Polívka (Volba pro město). Ve vedení města je to změna, v minulém volebním období radnici ovládala koalice ČSSD, SNK-ED, KDÚ-ČSL a KSČM. Dosavadní primátor Svatopluk Kvaizar (SNK-ED) bude zastupitelem.

Most

Volební strana Mostečané Mostu se dohodla s KSČM na koalici, která bude mít 26 z 45 zastupitelů. O koalici vyjednává bývalý zaměstnanec Unipetrolu Vlastimil Voska, který nabídl komunistům dva náměstky primátora. Voska bude primátorem. Do opozice odchází ODS (11 křesel) i ČSSD (6 křesel).

Olomouc

Zástupci vítězné ODS v Olomouci podepsali koaliční smlouvu s ČSSD a lidovci. Primátorem se stane lídr občanských demokratů a dosavadní náměstek Martin Novotný. Bude tak pokračovat dosavadní spolupráce na radnici. Ve městě vládla koalice ČSSD, ODS a lidovců i dosud. Koalice získá v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu 39 mandátů. V opozici skončili komunisté a zástupkyně Strany zelených.

Opava

Primátorem se má stát opět Zbyněk Stanjura z ODS, která ve městě volby vyhrála. S KDU-ČSL a SNK ED má ODS většinu 25 z 45 hlasů v zastupitelstvu. ODS ale přizvali do koalice i ČSSD.

Ostrava

Ostravští sociální demokraté prosadili spojenectví s ODS proti vůli stranické centrály. Primátorem bude lídr ČSSD Petr Kainar. Koalice ČSSD a ODS bude mít 42 hlasů v 55členném zastupitelstvu.  V jedenáctičlenné radě by podle Kajnara měla mít převahu ČSSD, která má mít šest radních.

Pardubice

V Pardubicích zvítězila ODS s 15 mandáty z celkových 39. ODS obnovila po několikadenním váhání koalici s SNK-ED (8 mandátů). sociálními demokraty (7 mandátů) a lidovci (2 mandáty). V opozici zůstanou zelení a komunisté. Primátorem se stane dosavadní náměstek Jaroslav Deml (ODS).

Plzeň

Na radnici bude pokračovat pravicová koalice ODS s lidovci a Pravou volbou pro Plzeň. Primátorem tedy nejspíš bude Pavel Rödl z ODS.

Praha

Pražská ODS zřejmě nebude po drtivém vítězství v obecních volbách spěchat s ustavením nového vedení města. Místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém se během týdne sejde se zástupci demokratických stran, které spolu s ODS uspěly ve  víkendových obecních volbách.

Prostějov

V Prostějově bude i v příštích čtyřech letech na radnici pokračovat koalice ODS a ČSSD, která byla v čele města i
v minulém volebním období. Smlouva ještě není podepsána, ale obě strany jsou těsně před dohodou. Starostou bude opět lídr vítězné ODS Jan Tesař. V radě ODS získala šest křesel, kromě starosty i dva posty místostarostů. Sociální demokraté v radě města zaujmou pět míst, z toho dva místostarosty.

Přerov

V Přerově bude následující čtyři roky vládnout ODS s ČSSD. Vítězná ODS získá v radě města většinu, sociální demokraté vybojovali místo primátora. Podle koaliční dohody by se jím měl stát dosavadní náměstek primátora Jiří Lajtoch. V opozici usednou v přerovském zastupitelstvu komunisté, lidovci, Přerovská koalice a koalice Strany zelených a Nezávislé volby s názvem Společně pro Přerov. Opozice bude mít v pětatřicetičlenném zastupitelstvu 15 křesel, ODS s ČSSD 20 mandátů.

Tábor

Táborskou radnici ovládne koalice ODS a hnutí Tábor 2020. Občanští demokraté v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu mají devět mandátů a Tábor 2020 sedm. S žádným dalším uskupením vítězné strany jednat nechtějí, s 16 mandáty získá koalice v zastupitelstvu dostatečnou většinu. Starostkou by měla být Hana Randová z ODS.

Teplice

ODS má většinu v zastupitelstvu. Staronovým primátorem bude Jaroslav Kubera, který opět přislíbil jedno místo v radě sociálním demokratům.

Třebíč

Nejpravděpodobnější variantou povolebního uspořádání na radnici v Třebíči zřejmě bude pokračování široké koalice mezi
ODS, ČSSD, KDU-ČSL a SNK ED. Koalice s celkem 14 mandáty by však měla jen těsnou většinu v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu. ODS, která ve volbách v Třebíči zvítězila, proto uvažuje, že by v koalici nahradilo ČSSD uskupení Heřman zpátky na radnici, jejímž lídrem je exstarosta Pavel Heřman. Tím by levicové strany zůstaly v opozici.

Třinec

Koaliční dohodu uzavřelo vítězné uskupení z komunálních voleb Osobnosti pro Třinec (7 z 33 křesel) s Třineckou volbou 2006 (6), které vedl bývalý primátor města Igor Petrov, ODS (5) a KDU-ČSL(2 mandáty). V zastupitelstvu obsadí koalice 20 křesel. V opozici je ČSSD (6 mandátů), Nezávislí (3) a Coexistentia s jedním zastupitelem. Křeslo starosty a jednoho místostarosty obsadí Osobnosti pro Třinec. Podle nejvyššího počtu preferenčních hlasů by se starostkou mohla stát Věra Palkovská. Dosud vedl Třinec senátor a lídr Třinecké volby Igor Petrov.

Ústí nad Labem

ODS suverénně vyhrála a má 17 z 37 mandátů v zastupitelstvu. Občanští demokraté uzavřeli koaliční smlouvu s ČSSD. Potřebnou většinu zajistí osm hlasů ČSSD, která nahradí dosavadního partnera, Sdružení pro zdraví sport a prosperitu (6 mandátů). Primátorem se stane Jan Kubata (ODS).

Zlín

Ve Zlíně povede město ODS s ČSSD a Volbou pro Zlín (lidovci a nezávislí). Koalice má 33 z 41 křesel v zastupitelstvu. Primátorkou by se měla stát Irena Ondrová z ODS.V opozici zůstanou komunisté a Zlínské hnutí nezávislých (ZHN).

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy