Jak se rozděluje moc ve velkých městech?

6. 11. 2006 16:00
Česko - Podívejte se, jak si po obecních volbách rozdělují politici moc v největších městech republiky.

Kdo ovládne radnice

(pod mapou volebních výsledků najdete přehled o povolební situaci v jednotlivých městech)

Brno

V Brně se sociální demokraté dohodli na uzavření koalice se zelenými, nestraníky z kandidátky Brno 2006. Primátorem Brna by měl být sociální demokrat Roman Onderka. Vítězem voleb byla v Brně ODS, která však proti minulým volbám přišla o dva mandáty, ale jedná o koalici s lidovci, kteří by tím mohli získat primátorku - Barbora Javorová z KDU-ČSL. Obě koalice mají 25 z 55 křesel. Lidovci se rozhodnou, do které koalice vstoupí. Pokud ale ČSSD nezíská do koalice lidovce, může se opřít o tichou podporu komunistů.

Česká Lípa

Vítězná ODS (11 z 25 křesel) jedná především s ČSSD (4 mandáty). Starostkou zůstane Hana Moudrá, která v minulém období spolupracovala s komunisty. Tentokrát chce do rady vzít kromě ČSSD nějakou menší stranu - Stranu zelených nebo Stranu pro otevřenou společnost (SOS).

České Budějovice

Budoucí primátor Juraj Thoma (ODS) má k dispozici většinu 23 z 45 zastupitelů, chce však do rady pozvat i další strany. Neprozradil však, jestli osloví ČSSD, KDU-ČSL, zelené nebo SNK ED.

Děčín

ODS má většinu v zastupitelstvu, pozvala však do koalice sociální demokraty a Volbu pro město. Děčínská ČSSD účast odmítla. Primátorem zůstane Vladislav Raška, lídr ODS.

Frýdek-Místek

V čele zůstane dosavadní primátorka Eva Richtrová, sociální demokratka. ČSSD zvítězila v letošních komunálních volbách a spolu s komunisty, se kterými byli dosud v koalici, získali nadpoloviční počet křesel.

Havířov

Primátorem bude Svatopluk Novák i když jeho ČSSD byla až třetí a dostala 12 mandátů z 43. Podařilo se mu vyjednat podporu od dosavadní primátorky Milady Halíkové, jejíž KSČM má 13 zastupitelů a Hnutí pro Havířov (4 mandáty). V opozici zůstává ODS, která volby vyhrála.

Hradec Králové

Primátorem stotisícového Hradce Králové bude opět Otakar Divíšek z ODS, která má v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu většinu 19 hlasů. ODS se dohodla na koalici s Volbou pro město (VPM) a Hradeckým demokratickým klubem. Dohromady mají tyto tři strany 25 mandátů. Na ustavujícím zasedání městského zastupitelstva nabídla koalice jedno křeslo v radě města sociálnímu demokratovi Rostislavu Jirešovi.

Chomutov

V Chomutově zůstane primátorkou Ivana Řápková z ODS, vítězné strany voleb. V městské radě počítá se zelenými, nabídla však také účast sociálním demokratům. Ti předběžně souhlasí.

Jablonec na Nisou

ODS ztratila po 12 letech radnici, i když získali 11 ze 30 křesel. Hlavní kandidátkou na primátorku je Soňa Paukrtová, jejíž strana Domov nad Nisou má se spřízněnou Stranou pro otevřenou společnost (SOS) a ČSSD celkem 16 mandátů z 30. ODS bude v opozici společně s SNK-ED.

Jihlava

Primátorem se stal Jaroslav Vymazal z ODS, která obsadila také místo prvního primátorova náměstka. Další tři náměstky má ve vedení města ČSSD, lidovci a Strana zelených. Původně se počítalo, že budou městu vládnout sociální demokraté spolu s komunisty, SNK ED a Nezávislými občany Jihlavy. Tato koalice by bývala dala dohromady 20 z 37 mandátů v zastupitelstvu. ODS má 11 zastupitelů, KDU-ČSL tři stejně jako strana zelených.

Karlovy Vary

V Karlových Varech vytvořila koalici ODS s ČSSD a Stranou zelených. Z 38 křesel v zastupitelstvu má koalice 26 mandátů. Primátorkou se zřejmě překvapivě stane dvaatřicetiletá advokátka Veronika Vlková z ODS, ne Petr Keřka, bývalý primátor a lídr kandidátky. Dohoda se zelenými a Karlovarskou občanskou alternativou, která by ODS přinesla 24 mandátů z 37 v zastupitelstvu padla.

Karviná

Lídr ČSSD (13 mandátů) Tomáš Hanzel domluvil velkou koalici s ODS (9 mandátů) a s hnutím Naše Karvinsko (3 mandáty), která má bezpečnou většinu v 41členném zastupitelstvu. Třicetiletý sociálně demokratický primátor nahradí v čele města zástupce KSČM.

Kladno

ODS má opět většinu v zastupitelstvu. Opozici chce nabídnout místa v komisích a výborech. V čele města zůstane primátor z ODS Dan Jiránek, na radnici budou další čtyři roky i stejní náměstci.

Liberec

V Liberci vítězná ODS uzavřela koaliční smlouvu s ČSSD a Unií pro sport a zdraví (USZ). Dohromady budou mít v
devětatřicetičlenném městském zastupitelstvu nadpoloviční většinu 21 mandátů. Strany se zároveň se dohodly na poměrném zastoupení v městské radě, kde bude mít ODS pět křesel, ČSSD čtyři a USZ dvě. V minulém období byla ČSSD v opozici.

Mladá Boleslav

V Mladé Boleslavi vítězná ODS uzavřela koaliční dohodu s Volbou pro Mladou Boleslav, SNK-ED, politickým hnutím Zvon a Stranou zelených. V třiatřicetičlenném zastupitelstvu tak bude mít nadpoloviční většinu 23 hlasů. Primátorem by se podle dohody měl stát lídr ODS Raduan Nwelati, jeho náměstky Adolf Beznoska (ODS), Jan Smutný (SNK) a Jaroslav Polívka (Volba pro město). Ve vedení města je to změna, v minulém volebním období radnici ovládala koalice ČSSD, SNK-ED, KDÚ-ČSL a KSČM. Dosavadní primátor Svatopluk Kvaizar (SNK-ED) bude zastupitelem.

Most

Volební strana Mostečané Mostu se dohodla s KSČM na koalici, která bude mít 26 z 45 zastupitelů. O koalici vyjednává bývalý zaměstnanec Unipetrolu Vlastimil Voska, který nabídl komunistům dva náměstky primátora. Voska bude primátorem. Do opozice odchází ODS (11 křesel) i ČSSD (6 křesel).

Olomouc

Zástupci vítězné ODS v Olomouci podepsali koaliční smlouvu s ČSSD a lidovci. Primátorem se stane lídr občanských demokratů a dosavadní náměstek Martin Novotný. Bude tak pokračovat dosavadní spolupráce na radnici. Ve městě vládla koalice ČSSD, ODS a lidovců i dosud. Koalice získá v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu 39 mandátů. V opozici skončili komunisté a zástupkyně Strany zelených.

Opava

Primátorem se má stát opět Zbyněk Stanjura z ODS, která ve městě volby vyhrála. S KDU-ČSL a SNK ED má ODS většinu 25 z 45 hlasů v zastupitelstvu. ODS ale přizvali do koalice i ČSSD.

Ostrava

Ostravští sociální demokraté prosadili spojenectví s ODS proti vůli stranické centrály. Primátorem bude lídr ČSSD Petr Kainar. Koalice ČSSD a ODS bude mít 42 hlasů v 55členném zastupitelstvu.  V jedenáctičlenné radě by podle Kajnara měla mít převahu ČSSD, která má mít šest radních.

Pardubice

V Pardubicích zvítězila ODS s 15 mandáty z celkových 39. ODS obnovila po několikadenním váhání koalici s SNK-ED (8 mandátů). sociálními demokraty (7 mandátů) a lidovci (2 mandáty). V opozici zůstanou zelení a komunisté. Primátorem se stane dosavadní náměstek Jaroslav Deml (ODS).

Plzeň

Na radnici bude pokračovat pravicová koalice ODS s lidovci a Pravou volbou pro Plzeň. Primátorem tedy nejspíš bude Pavel Rödl z ODS.

Praha

Pražská ODS zřejmě nebude po drtivém vítězství v obecních volbách spěchat s ustavením nového vedení města. Místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém se během týdne sejde se zástupci demokratických stran, které spolu s ODS uspěly ve  víkendových obecních volbách.

Prostějov

V Prostějově bude i v příštích čtyřech letech na radnici pokračovat koalice ODS a ČSSD, která byla v čele města i
v minulém volebním období. Smlouva ještě není podepsána, ale obě strany jsou těsně před dohodou. Starostou bude opět lídr vítězné ODS Jan Tesař. V radě ODS získala šest křesel, kromě starosty i dva posty místostarostů. Sociální demokraté v radě města zaujmou pět míst, z toho dva místostarosty.

Přerov

V Přerově bude následující čtyři roky vládnout ODS s ČSSD. Vítězná ODS získá v radě města většinu, sociální demokraté vybojovali místo primátora. Podle koaliční dohody by se jím měl stát dosavadní náměstek primátora Jiří Lajtoch. V opozici usednou v přerovském zastupitelstvu komunisté, lidovci, Přerovská koalice a koalice Strany zelených a Nezávislé volby s názvem Společně pro Přerov. Opozice bude mít v pětatřicetičlenném zastupitelstvu 15 křesel, ODS s ČSSD 20 mandátů.

Tábor

Táborskou radnici ovládne koalice ODS a hnutí Tábor 2020. Občanští demokraté v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu mají devět mandátů a Tábor 2020 sedm. S žádným dalším uskupením vítězné strany jednat nechtějí, s 16 mandáty získá koalice v zastupitelstvu dostatečnou většinu. Starostkou by měla být Hana Randová z ODS.

Teplice

ODS má většinu v zastupitelstvu. Staronovým primátorem bude Jaroslav Kubera, který opět přislíbil jedno místo v radě sociálním demokratům.

Třebíč

Nejpravděpodobnější variantou povolebního uspořádání na radnici v Třebíči zřejmě bude pokračování široké koalice mezi
ODS, ČSSD, KDU-ČSL a SNK ED. Koalice s celkem 14 mandáty by však měla jen těsnou většinu v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu. ODS, která ve volbách v Třebíči zvítězila, proto uvažuje, že by v koalici nahradilo ČSSD uskupení Heřman zpátky na radnici, jejímž lídrem je exstarosta Pavel Heřman. Tím by levicové strany zůstaly v opozici.

Třinec

Koaliční dohodu uzavřelo vítězné uskupení z komunálních voleb Osobnosti pro Třinec (7 z 33 křesel) s Třineckou volbou 2006 (6), které vedl bývalý primátor města Igor Petrov, ODS (5) a KDU-ČSL(2 mandáty). V zastupitelstvu obsadí koalice 20 křesel. V opozici je ČSSD (6 mandátů), Nezávislí (3) a Coexistentia s jedním zastupitelem. Křeslo starosty a jednoho místostarosty obsadí Osobnosti pro Třinec. Podle nejvyššího počtu preferenčních hlasů by se starostkou mohla stát Věra Palkovská. Dosud vedl Třinec senátor a lídr Třinecké volby Igor Petrov.

Ústí nad Labem

ODS suverénně vyhrála a má 17 z 37 mandátů v zastupitelstvu. Občanští demokraté uzavřeli koaliční smlouvu s ČSSD. Potřebnou většinu zajistí osm hlasů ČSSD, která nahradí dosavadního partnera, Sdružení pro zdraví sport a prosperitu (6 mandátů). Primátorem se stane Jan Kubata (ODS).

Zlín

Ve Zlíně povede město ODS s ČSSD a Volbou pro Zlín (lidovci a nezávislí). Koalice má 33 z 41 křesel v zastupitelstvu. Primátorkou by se měla stát Irena Ondrová z ODS.V opozici zůstanou komunisté a Zlínské hnutí nezávislých (ZHN).

 

Právě se děje

před 29 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy