Hnutí po roce ve Sněmovně: Úsvit dál v devíti, ANO rostlo

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
4. 1. 2015 13:00
Vládní hnutí ANO se za uplynulý rok rozrostlo o zhruba 800 nových členů. Naopak počet členů hnutí Úsvit se dá stále spočítat na prstech rukou.
Hnutí Úsvit sbírá odvahu přijmout mezi sebe více lidí
Hnutí Úsvit sbírá odvahu přijmout mezi sebe více lidí | Foto: Jakub Novák

Praha – Hnutí Úsvit si i po více než roce a půl existence drží punc exkluzivního klubu, za tuto dobu se totiž jeho členská základna nezměnila. Stále ji tvoří pouhých devět lidí. Důvod je jednoduchý, doposud nezměnilo stanovy.

"V rámci hnutí byly dodefinovány změny stanov, které jsou v této chvíli ve schvalovacím procesu. Dále funguje již 38 členné rozšířené grémium příznivců, poslanců a regionálních koordinátorů," dodává k tomu nicméně mluvčí, výkonný tajemník a místopředseda hnutí v jedné osobě Jan Zilvar.

Přeloženo: stále se čeká, až ministerstvo vnitra potvrdí změnu základního dokumentu. Podle šéfa hnutí Tomia Okamury už upravené stanovy podepsali právníci, jeden z členů strany má nicméně dílčí výhrady. "Nepovažuji to však za příliš podstatnou otázku, myslím že jsou důležitější věci," řekl šéf hnutí.

Podle informací Aktuálně.cz ale dal Okamura pokyn, aby změna stanov byla připravena do konce roku tak, aby ji ministerstvo mohlo co nejdříve schválit a hnutí mohlo začít růst. 

Politoložka Vladimíra Dvořáková nicméně takto dlouhý "stopstav" považuje za velmi nestandardní. "Ve své podstatě je to jen organizační jednotka, která má zabezpečit možnost někoho zvolit," domnívá se. "Z hlediska toho, co má strana dělat, to naprosto chybí – je tu jednoduchý apel a jedna osoba," dodává.

Úsvit přitom nadměrnou opatrnost při náboru zdůvodňuje tím, že se chce vyhnout přílivu lidí, kteří by si na hnutí chtěli udělat jméno. "Politické hnutí, které se brání, aby se do něj nedostali lidi. To je dost zvláštní," podotýká politoložka. Podle ní je ale malý počet členů z určitého úhlu pohledu výhodný – netvoří se frakce, neexistuje prakticky opozice.

ANO nabralo více než 800 členů

Oproti Úsvitu další nové seskupení ve Sněmovně, vládní hnutí ANO, během roku nové členy nabíralo. Nicméně ani tady se nedá hovořit o raketovém nárůstu základny, který by korespondoval s popularitou, kterou hnutí přisuzují průzkumy.

Momentálně se stranickou knížkou může prokázat 2310 lidí, což je oproti začátku roku nárůst zhruba o polovinu. Dalších necelých šest stovek jich pak čeká na přijetí, několik tisíc lidí pak s hnutím sympatizuje.

Mluvčí hnutí Vladimír Vořechovský ale naznačuje, že i ANO by mělo brzy začít nabírat mnohem více lidí, než doposud. Hnutí například rozpustilo karlovarskou oblastní a místní organizaci. Ty  

Hnutí Andreje Babiše se tak počtem členů přiblížilo TOP 09, která svého času také zažila raketový nárůst obliby a v současnosti má něco okolo čtyř tisíc členů. Dvořáková však soudí, že české strany mají obecně menší základny, než je obvyklé. "Politické strany by měly mít větší základnu, kde budou i lidé, kteří nechtějí nikam kandidovat. Toto jsou spíše strany, které se snaží pod nějakým symbolem dostat do funkce určité okruhy lidí," myslí si profesorka politologie na pražské VŠE.

Úsvit v plusu, ANO v červených číslech

Co do peněz, jsou na tom z nováčků v parlamentu výrazně lépe Okamurovci. Hospodaření Úsvitu podle výroční zprávy skončilo o více než 26 milionů korun v plusu a podle Zilvara se v černých číslech drží i na konci roku 2014.

"Hnutí pracuje pouze s financemi, které dostává ze státního příspěvku. Z nich platí provoz hnutí, všechny realizované volební kampaně. Nemáme žádné dárce ani sponzory, ani kmotry," shrnul mluvčí hnutí s tím, že přesnou částku nezná.

Na jaře se ovšem v souvislosti s financováním hnutí mluvilo i o tom, že se Věci veřejné přihlásily o zhruba desetimilionovou částku. Jejich tři kandidáti se totiž vloni probojovali v barvách Úsvitu do Sněmovny. "Všechny články z jara byly pouze mediální bublinou. VV nikdy nevznesly tento požadavek," odmítl však Zilvar informace o možném vypořádání obou stran.

ANO naopak stále zůstává v červených číslech. Mluvčí hnutí Vořechovský říká, že přesná částka sice bude známa až na konci ledna až doběhnou všechny faktury za tento rok, hnutí však prý nemá závazky prakticky vůči nikomu jinému než Andreji Babišovi.

Když by se vyšlo z dat ve výroční zprávě za rok 2013, dlužilo by ANO řádově několik desítek milionů korun. "Pokud vše půjde bez problémů, mělo by hnutí peníze splatit v horizontu pěti let," dodává Vořechovský.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 6 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy