Mimořádná zpráva

Jak dopadli Ratha? Promluvil ten, kdo mu viděl do karet

Domácí Domácí
15. 5. 2012 17:10
Rekonstrukce večera, kdy policie zatkla středočeského hejtmana Davida Ratha
David Rath si ještě pár hodin před zatčením chystal program na následující dny.
David Rath si ještě pár hodin před zatčením chystal program na následující dny. | Foto: Jan Langer

Praha - Krátce po pondělních večerních televizních zprávách zazvonil ministrovi vnitra Janu Kubicemu telefon. Na druhém konci drátu byl policejní prezident Petr Lessy a ministrovi oznámil, že jeho lidé právě zatkli Davida Ratha.

Šlo o splnění gentlemanské dohody, že Kubice bude ex post informován o větších kauzách, u nichž se dá očekávat mediální a politická smršť.

Detaily policejní prezident nesdělil, jen ministra ujistil, že „policisté jsou si tentokrát jistí".

Stejné informace následně získal deník Insider, kriminalisté totiž tvrdí: Dělali jsme na tom dlouho, máme to okované.

Obvinění zlého muže sociální demokracie stojí nejen na odposleších skupiny kolem středočeského hejtmana.

Policie šla na jistotu

Podle důvěryhodných informací Insideru policisté získali cenného svědka přímo znalého inkriminovaných transakcí. Pro Ratha si tak šli "na jistotu", ve chvíli, kdy měl u sebe sedm milionů korun, později policií označených jako úplatek.

„Mají někoho zevnitř, někdo začal mluvit," uvedl bez bližších podrobností zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Co přesně ale David Rath provedl a hlavně jaké konkrétní důkazy proti němu mají, to policie dosud tají.

A to tak důsledně, že na rozdíl od jiných kauz nebylo tentokrát otázkou pouhých hodin, kdy se detaily dostanou ven.

Aby neuniklo ani slovo, na celou akci podle Insideru dohlížel přímo šéf protikorupční služby Tomáš Martinec. Jindy vstřícný ředitel tentokrát odmítl jakýkoli komentář: "Nezlobte se, není to možné."

David Rath obrazem. Krok za krokem prvního muže Středočeského kraje

Jediná informovaná Němcová

Nezvyklou situaci výstižně ilustruje fakt, že i samotní sociální demokraté se o Rathových potížích dozvěděli až ráno. Tedy nějakých deset hodin po jeho zatčení. A to ještě stylem: "Něco se děje na Rathově krajském úřadě, nevíte o tom něco?"

Jediný, kdo zatím dostal oficiální zprávu od policie, je šéfka sněmovny Miroslava Němcová (která detaily neprozradila ani svým stranickým kolegům). Němcovou hodinu před půlnocí policie a státní zastupitelství požádaly o souhlas s Rathovým zadržením.

Součástí žádosti bylo několik příloh: protokol o zadržení, protokol o osobní prohlídce a hlavně usnesení o zahájení trestního stíhání, v němž je poslancovo provinění popsáno.

Němcová předala dokumenty v úterý ráno bez jakýchkoli komentářů na mandátový a imunitní výbor, kde zapečetěné skončily v trezoru. Šéf výboru a Rathův stranický nadřízený Bohuslav Sobotka ale byl celý den mimo sněmovnu a do pozdního odpoledne zapečetěná lejstra nikdo neotevřel.

Samotný Rath pak zjevně netušil vůbec nic. Ještě pár hodin před zatčením si dojednával schůzky na další dny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Leverkusen před duelem na Slavii porazil 3:1 Augsburg

Fotbalisté Leverkusenu před čtvrtečním duelem na Slavii porazili v dohrávce 5. kola bundesligy Augsburg 3:1. Dva góly Bayeru dal argentinský útočník Lucas Alario, který se střelecky prosadil ve třetím soutěžním utkání za sebou. V nastavení završil skóre jeho francouzský kolega z útoku Moussa Diaby.

Alario po čtvrthodině hry proměnil penaltu za hru rukou. Krátce po přestávce domácí neuhlídali rychlý protiútok a záložník Daniel Caligiuri vyrovnal, ale čtvrt hodiny před koncem si Alario naběhl na centr z přímého kopu a hlavou rozhodl. Diaby v závěru zpečetil výsledek střelou do prázdné branky po zoufalé snaze hostů o vyrovnání i s brankářem v útoku.

Leverkusenu stále chyběl zraněný útočník Patrik Schick. Ze stejného důvodu nebyl připraven na druhé straně záložník Jan Morávek, jen na lavičce strávili zápas brankář Tomáš Koubek a obránce Marek Suchý.

Leverkusen drží v bundeslize neporazitelnost, po úvodních třech remízách teď podruhé za sebou vyhrál a posunul se na čtvrté místo. Ve čtvrtek se Bayer od 21:00 představí v Edenu ve 2. kole Evropské ligy, v tom prvním v minulém týdnu deklasoval Nice 6:2. Pražané vstoupili do soutěže porážkou 1:3 na hřišti izraelského týmu Beer Ševa.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Leverkusen - Augsburg 3:1 (16. z pen. a 74. Alario, 90.+4 Diaby - 51. Caligiuri).

Zdroj: ČTK
Další zprávy