Jak dopadli Ratha? Promluvil ten, kdo mu viděl do karet

Domácí Domácí
15. 5. 2012 17:10
Rekonstrukce večera, kdy policie zatkla středočeského hejtmana Davida Ratha
David Rath si ještě pár hodin před zatčením chystal program na následující dny.
David Rath si ještě pár hodin před zatčením chystal program na následující dny. | Foto: Jan Langer

Praha - Krátce po pondělních večerních televizních zprávách zazvonil ministrovi vnitra Janu Kubicemu telefon. Na druhém konci drátu byl policejní prezident Petr Lessy a ministrovi oznámil, že jeho lidé právě zatkli Davida Ratha.

Šlo o splnění gentlemanské dohody, že Kubice bude ex post informován o větších kauzách, u nichž se dá očekávat mediální a politická smršť.

Detaily policejní prezident nesdělil, jen ministra ujistil, že „policisté jsou si tentokrát jistí".

Stejné informace následně získal deník Insider, kriminalisté totiž tvrdí: Dělali jsme na tom dlouho, máme to okované.

Obvinění zlého muže sociální demokracie stojí nejen na odposleších skupiny kolem středočeského hejtmana.

Policie šla na jistotu

Podle důvěryhodných informací Insideru policisté získali cenného svědka přímo znalého inkriminovaných transakcí. Pro Ratha si tak šli "na jistotu", ve chvíli, kdy měl u sebe sedm milionů korun, později policií označených jako úplatek.

„Mají někoho zevnitř, někdo začal mluvit," uvedl bez bližších podrobností zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Co přesně ale David Rath provedl a hlavně jaké konkrétní důkazy proti němu mají, to policie dosud tají.

A to tak důsledně, že na rozdíl od jiných kauz nebylo tentokrát otázkou pouhých hodin, kdy se detaily dostanou ven.

Aby neuniklo ani slovo, na celou akci podle Insideru dohlížel přímo šéf protikorupční služby Tomáš Martinec. Jindy vstřícný ředitel tentokrát odmítl jakýkoli komentář: "Nezlobte se, není to možné."

David Rath obrazem. Krok za krokem prvního muže Středočeského kraje

Jediná informovaná Němcová

Nezvyklou situaci výstižně ilustruje fakt, že i samotní sociální demokraté se o Rathových potížích dozvěděli až ráno. Tedy nějakých deset hodin po jeho zatčení. A to ještě stylem: "Něco se děje na Rathově krajském úřadě, nevíte o tom něco?"

Jediný, kdo zatím dostal oficiální zprávu od policie, je šéfka sněmovny Miroslava Němcová (která detaily neprozradila ani svým stranickým kolegům). Němcovou hodinu před půlnocí policie a státní zastupitelství požádaly o souhlas s Rathovým zadržením.

Součástí žádosti bylo několik příloh: protokol o zadržení, protokol o osobní prohlídce a hlavně usnesení o zahájení trestního stíhání, v němž je poslancovo provinění popsáno.

Němcová předala dokumenty v úterý ráno bez jakýchkoli komentářů na mandátový a imunitní výbor, kde zapečetěné skončily v trezoru. Šéf výboru a Rathův stranický nadřízený Bohuslav Sobotka ale byl celý den mimo sněmovnu a do pozdního odpoledne zapečetěná lejstra nikdo neotevřel.

Samotný Rath pak zjevně netušil vůbec nic. Ještě pár hodin před zatčením si dojednával schůzky na další dny.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy