Jacques zvolili šéfkou sněmovního výboru pro EU

Jakub Antoš
7. 11. 2008 16:28
Výbor získal novou šéfku 2 měsíce před předsednictvím
Poslankyně Kateřina Jacques (Strana zelených).
Poslankyně Kateřina Jacques (Strana zelených). | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Výbor pro evropské záležitosti nově povede poslankyně Kateřina Jacques (SZ). Informaci o angažmá Jacques ve vedení výboru přineslo Rádio Česko.

Rozhodnutí členů výboru musí ještě příští týden potvrdit Poslanecká sněmovna.

Výbor pro evropské záležitosti, který by měl od 1. ledna hrát klíčovou roli během českého předsednictví v Radě EU, obsadil předsednické křeslo po roční pauze. Post se uvolnil poté, co se Ondřej Liška stal ministrem školství ve vládě Mirka Topolánka.

Koaliční strany se nemohly dohodnout, kdo uvolněnou pozici obsadí.

Nejsem kompetentní, tvrdila Jacques pět měsíců před svým zvolením

Zelení výměnou za post šéfa výboru usilovali o rozšíření počtu místopředsedů sněmovny na šest. Místo ve vedení měla zaujmout právě Kateřina Jacques. Potřebu vyměnit šéfování výboru za místopředsednický post obhajovala tím, že nikdo ze zelených poslanců není dostatečně kompetentní řídit unijní agendu.

"To místo je uvolněné a my nejsme v rámci kapacit našeho klubu schopni ho adekvátně nahradit, protože nikdo ty kvalifikační a odborné požadavky nesplňuje, proto jsme uvažovali o tom, jakým způsobem vykompenzovat poslaneckému klubu ztrátu významné funkce," řekla Jacques 11. června v rozhovoru pro Radiožurnál.

Zelení nakonec kvůli výhradám svých vlastních poslankyň od záměru delegovat Kateřinu Jacques do vedení sněmovny ustoupili a ona tento pátek zamířila do zmíněného výboru.

 

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy