Imunitní výbor o vydání Bárty a Škárky nerozhodl

Domácí ČTK Domácí, ČTK
12. 7. 2011 10:42
Policie chce dvojici politiků stíhat kvůli podezření z úplatků ve Věcech veřejných
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Sněmovní mandátový a imunitní výbor přerušil jednání o vydání poslanců Víta Bárty (VV) a Jaroslava Škárky, které chce policie stíhat kvůli podezření z korupce.

Výbor si oba poslance na jednání pozval, Bárta se ale s ohledem na nepřítomnost svého advokáta omluvil. Dorazil pouze Škárka, který novinářům řekl, že výbor požádal o vydání.

Předseda výboru Jeroným Tejc (ČSSD) Aktuálně.cz sdělil, že pokud se sněmovna rozhodne hlasovat o vydání na odpolední schůzi, zasedne výbor ještě večer a o doporučení rozhodne. Tato varianta však není příliš pravděpodobná, poslanci o obou poslancích rozhodnou nejspíše až na řádné schůzi, která se uskuteční na konci srpna.

V případě vydání obou politiků je totiž Poslanecká sněmovna postavena před dilema. Podle jejího jednacího řádu má hlasovat o vydání, či nevydání poslanců k trestnímu stíhání na své nejbližší schůzi, zároveň podle stejného předpisu není možné zařadit nový bod na mimořádné jednání sněmovny, které začíná právě v úterý.

Policie chce Bártu stíhat kvůli tomu, že se údajně snažil uplatit své tehdejší spolustraníky - Škárku a poslankyni Kristýnu Kočí. Škárku chtějí policisté stíhat údajně kvůli tomu, že úplatek oznámil pozdě a část peněz utratil. Bárta od počátku tvrdí, že šlo o půjčky. Škárka zase zdůrazňuje, že si peníze nechat nechtěl.

Výbor si zatím vyžádal policejní spis. Policisté poslancům vyhověli a členové výboru si mohou spis prostudovat.

Současná sněmovna zatím hlasovala o vydání svého člena k trestnímu stíhání jen jednou. Šlo o poslance zvoleného za VV Stanislava Humla. Policie Humla podezřívala ze zmanipulování posudku nehody, on tvrdil, že se ničeho nedopustil a poukazoval na údajně nestandardní postup policie. Mandátový a imunitní výbor nepřijal žádné usnesení.

Koncem března pak sněmovna Humla vydat odmítla, ačkoli o to poslanec v projevu ve sněmovně - po předchozím váhání - sám požádal.

 

Právě se děje

před 10 minutami

V Polsku hořelo 40 domů a hospodářských budov, devět lidí skončilo v nemocnici

Polské úřady vyšetřují příčiny požáru, který v sobotu večer zasáhl na 40 budov ve vesnici Nowa Biala na jihu Polska. Hořet začalo kolem šesté hodiny večer a oheň se rychle rozšířil, celkem zasáhl 21 domů a 23 hospodářských budov, píše server TVN24. Bojovalo s ním kolem 100 hasičských jednotek. Devět lidí skončilo v nemocnici. Podle úřadů uhynul zatím neupřesněný počet hospodářských zvířat.

Požár se podle serveru TVN25 rychle rozšířil, jelikož budovy ve vsi jsou blízko sebe a některé jsou dřevěné. "V současné době je požár už uhašen," uvedl dnes zpravodajský portál TVN24, podle nějž policie zasažená místa uzavřela a přístup mají pouze vyšetřovatelé a zástupci úřadů. Ty zatím nechtějí spekulovat o možných příčinách požáru. Vyšetřovatelé se k nim vyjádří po inspekci místa, což může trvat i několik dní, sdělil policejní mluvčí Sebastian Gleń.

Ztráty jsou obrovské, reagovala na požár starostka obce Krystyna Wenglarzová, podle níž ostatní lidé nabízejí postiženým rodinám nocleh a jídlo. Premiér Mateusz Morawiecki, který vesnici dnes navštívil, slíbil okamžitou pomoc i podporu při rekonstrukci shořelých anebo poškozených stavení.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Biker Stošek si na ME v maratonu vyjel bronz

Martin Stošek získal bronzovou medaili na mistrovství Evropy v maratonu horských kol ve švýcarském Evoléne. V závodu na 78 km s převýšením 3900 metrů ho porazili jen Němec Andreas Seewald a Ital Samuele Porro, který skončil druhý na třetím šampionátu za sebou.

Stošek výrazně vylepšil 18. příčku z roku 2019 a navázal na pět let starý bronz Kristiána Hynka, který dnes dojel v 41 letech sedmý. Na vítězného Seewalda ztratil Stošek téměř osm minut, za Porrem zaostal o čtyři minuty.

Závod žen na 70 km vyhrála Španělka Natalia Fischerová.

Příští rok se maratonský evropský šampionát uskuteční v Jablonném v Podještědí, kam se vrátí po deseti letech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy