Zemanovo ultimátum: Mynář má na žádost o prověrku 2 dny

Eliška Bártová Eliška Bártová
Aktualizováno 16. 12. 2013 18:43
Prezident chce, aby kancléř zažádal o nejvyšší stupeň prověření.
Vratislav Mynář
Vratislav Mynář | Foto: ČTK

Praha - Vedoucí hradní kanceláře Vratislav Mynář dosud nepožádal o bezpečnostní prověrku NBÚ, navzdory konstatování prezidenta Miloše Zemana, že tak učiní v uplynulém týdnu.

Nyní kancléř Mynář prostřednictvím mluvčího vzkazuje, že o prověření zažádá tento týden.

Má nejvyšší čas, protože prezidentovi již zřejmě s jeho otálením dochází trpělivost. Podle České televize dal Zeman Mynářovi ultimátum do středy. Pokud do tohoto dne o prověrku na nejvyšší bezpečnostní stupeň nepožádá, ve funkci skončí, řekl Zeman.

"Pan kancléř má v plánu požádat o prověrku NBÚ na nejvyšší stupeň, tedy přísně tajné, v průběhu tohoto týdne," řekl v pondělí Aktuálně.cz tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Zároveň uvedl, že kancléř tento termín avizoval na setkání s novináři, které se uskutečnilo minulé pondělí.

Prezidentské varování

Kancléři Mynářovi, který dosud nedisponuje osvědčením, že není bezpečnostním rizikem pro stát, pohrozil v souvislosti s absencí prověrky prezident Zeman poprvé letos v říjnu.

"Je jeho povinnost o prověřování požádat a dokončit to co nejrychleji, jinak mu hrozí ztráta místa kancléře. Buď ji dostane a zůstane kancléřem, nebo si budu muset shánět kancléře jiného," uvedl tehdy Zeman v České televizi.

Kancléř však s podáním prověrky otálel. Deník Aktuálně.cz proto sám zmapoval jeho majetkové poměry a podnikatelskou minulost, které musí před NBÚ předložit.

Odkaz na naši prověrku?

Po dvou měsících Mynářovy nečinnosti zaznělo prezidentské varování na počátku prosince znovu, kdy uvedl v rozhovoru pro ČTK, že jeho rozhodnutí platí. "Pokud si nezažádá nebo neudělá (pozn. red.: bezpečnostní prověrku), tak na Hradě končí," uvedl prezident Zeman.

Tehdy také prezident avizoval, že o prověrku kancléř požádá v následujícím (nyní už uplynulém) týdnu.

"U té prověrky se musí svléknout, obrazně řečeno, do naha za posledních dvacet let, a protože si je jistý, že se ničeho nezákonného nedopustil, tak příští týden předloží NBÚ žádost o prověrku na nejvyšší bezpečnostní stupeň," konstatoval Zeman předminulý týden v ČTK.

Hrad slíbil, že ve chvíli, kdy si Mynář žádost podá, bude o tomto aktu informovat.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy