Zemanovo ultimátum: Mynář má na žádost o prověrku 2 dny

Eliška Bártová Eliška Bártová
Aktualizováno 16. 12. 2013 18:43
Prezident chce, aby kancléř zažádal o nejvyšší stupeň prověření.
Vratislav Mynář
Vratislav Mynář | Foto: ČTK

Praha - Vedoucí hradní kanceláře Vratislav Mynář dosud nepožádal o bezpečnostní prověrku NBÚ, navzdory konstatování prezidenta Miloše Zemana, že tak učiní v uplynulém týdnu.

Nyní kancléř Mynář prostřednictvím mluvčího vzkazuje, že o prověření zažádá tento týden.

Má nejvyšší čas, protože prezidentovi již zřejmě s jeho otálením dochází trpělivost. Podle České televize dal Zeman Mynářovi ultimátum do středy. Pokud do tohoto dne o prověrku na nejvyšší bezpečnostní stupeň nepožádá, ve funkci skončí, řekl Zeman.

"Pan kancléř má v plánu požádat o prověrku NBÚ na nejvyšší stupeň, tedy přísně tajné, v průběhu tohoto týdne," řekl v pondělí Aktuálně.cz tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Zároveň uvedl, že kancléř tento termín avizoval na setkání s novináři, které se uskutečnilo minulé pondělí.

Prezidentské varování

Kancléři Mynářovi, který dosud nedisponuje osvědčením, že není bezpečnostním rizikem pro stát, pohrozil v souvislosti s absencí prověrky prezident Zeman poprvé letos v říjnu.

"Je jeho povinnost o prověřování požádat a dokončit to co nejrychleji, jinak mu hrozí ztráta místa kancléře. Buď ji dostane a zůstane kancléřem, nebo si budu muset shánět kancléře jiného," uvedl tehdy Zeman v České televizi.

Kancléř však s podáním prověrky otálel. Deník Aktuálně.cz proto sám zmapoval jeho majetkové poměry a podnikatelskou minulost, které musí před NBÚ předložit.

Odkaz na naši prověrku?

Po dvou měsících Mynářovy nečinnosti zaznělo prezidentské varování na počátku prosince znovu, kdy uvedl v rozhovoru pro ČTK, že jeho rozhodnutí platí. "Pokud si nezažádá nebo neudělá (pozn. red.: bezpečnostní prověrku), tak na Hradě končí," uvedl prezident Zeman.

Tehdy také prezident avizoval, že o prověrku kancléř požádá v následujícím (nyní už uplynulém) týdnu.

"U té prověrky se musí svléknout, obrazně řečeno, do naha za posledních dvacet let, a protože si je jistý, že se ničeho nezákonného nedopustil, tak příští týden předloží NBÚ žádost o prověrku na nejvyšší bezpečnostní stupeň," konstatoval Zeman předminulý týden v ČTK.

Hrad slíbil, že ve chvíli, kdy si Mynář žádost podá, bude o tomto aktu informovat.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Nizozemské házenkářky jsou poprvé mistryněmi světa

Nizozemské házenkářky jsou poprvé mistryněmi světa. Ve finále porazily 30:29 Španělsko gólem ze sedmimetrového hodu sekundu před koncem.

před 13 minutami

Pinturault ovládl slalom ve Val d'Isere a vede celkově SP

Francouzský lyžař Alexis Pinturault suverénně vyhrál slalom na domácím svahu ve Val d'Isere a ujal se vedení v celkovém hodnocení Světového poháru. V nejtechničtější disciplíně se dočkal triumfu po pěti letech, dohromady to bylo jeho 25. vítězství v kariéře. Ve Val d'Isere se osmadvacetiletý Pinturault radoval počtvrté, slalom tu vyhrál už v roce 2012, v letech 2016 a 2017 nenašel přemožitele v obřím slalomu.

Pinturault zajel jako první muž na trati nejrychlejší čas úvodního kola, v součtu obou jízd zvítězil s náskokem téměř půldruhé sekundy před Andrém Myhrerem ze Švédska. Těsně třetí skončil Ital Stefano Gross, za kterým o jedinou setinu zaostal hvězdný Henrik Kristoffersen. Norský vítěz úvodního slalomu v Levi po nepovedeném prvním kole poskočil na čtvrté místo z 27. pozice a udržel se v čele hodnocení disciplíny.

Senzační druhé místo neudržel Američan Luke Winters, který se ve výsledcích po první jízdě zařadil za Pinturaulta s vysokým startovním číslem 40. Nakonec se dočkal premiérových bodů v SP alespoň za 19. místo. Čeští závodníci ve Francii nestartovali.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Ve Strakonicích kvůli Ústavnímu soudu opakovaly volby. Původní vítěz ještě posílil

Opakované obecní volby ve Strakonicích vyhrálo hnutí Strakonická Veřejnost. Získalo 64,72 procenta hlasů, což znamená 17 mandátů v 21členném zastupitelstvu. Strakonická Veřejnost tak ještě zvýraznila své vítězství v porovnání s řádnými volbami v říjnu 2018.

Tehdy ji podpořilo 51,1 procenta voličů. Jeden z neúspěšných kandidátů Karel Jánský (Změna pro Strakonice) ale podal stížnost, že v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i sloupech lamp byla Strakonická Veřejnost zvýhodněna. Ústavní soud nakonec rozhodl, že se volby zopakují.

Do zastupitelstva se kromě Strakonické Veřejnosti dostaly ještě dva subjekty. 3Koalice pro silné Strakonice získala tři a Jihočeši 2012 jeden mandát. Volební účast činila 48 procent. V opakovaných volbách usilovalo o podporu deset subjektů. Poprvé kandidovalo i hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího. Podpořilo jej 3,32 procenta voličů.

Další zprávy