Hoteliéři zaplatí za televize méně, než chtěla vláda

mp
22. 4. 2008 17:00
Poslanci dnes schválili novou podobu autorského zákona

Praha - Majitelé hotelů a penzionů budou muset platit autorské poplatky za televizní a rozhlasové přijímače, které mají na svých pokojích. Poslanci ale dnes rozhodli o tom, že to bude výrazně méně, než navrhovala vláda.

Vláda původně chtěla, aby hoteliéři kromě koncesionářských poplatků za každý přístroj odváděli také autorský poplatek ve výši 194 korun - tedy stejnou částku jako pravidelně platí veřejnoprávním médiím.

Změnu obsahovala novela autorského zákona, kterou ale sněmovna přepracovala a schválila v podobě, kterou hoteliéři akceptovali - platili by za autorská práva pouze 90 korun. Senátu se ale kompromis nelíbil a vrátil novelu sněmovně.

Poslanci dnes ovšem horní komoru jednomyslně přehlasovali a zákon nyní poputuje rovnou k prezidentu republiky.

"Za této situace se nám návrh novely autorského zákona ve znění pozměňovacích návrhů zdá být rozumným a přijatelným kompromisem, a proto se touto cestou jednoznačně stavíme za původní návrh schválený sněmovnou," uvádí se v prohlášení Asociace hotelů a restaurací.

Za hoteliéry se postavila i Hospodářská komora ČR, která hotelový pokoj vnímá v tomto kontextu jako soukromí ubytovaného, za něž by se neměly poplateky za rozhlasový a televizní přijímač hradit.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Paris St. Germain koupil útočníka Icardiho za 1,5 miliardy korun

Za více než 1,5 miliardy korun přestoupil argentinský fotbalista Mauro Icardi z Interu Milán do Paris St. Germain, kde už v této sezoně hostoval. S devítinásobným mistrem francouzské ligy podepsal sedmadvacetiletý útočník smlouvu do roku 2024.

Icardi si loni odchod z Interu vytrucoval. V milánském klubu se nemohl domluvit na prodloužení smlouvy, byl vyřazen z týmu a nesměl s ním dlouho ani trénovat. V září přišel do PSG, v jehož dresu zářil. V 31 zápasech dal 20 gólů a řekl si o setrvání v klubu.

Na základě opce mohl pařížský celek získat Icardiho za 70 milionů eur, ale vzhledem k dopadům koronavirové krize souhlasil Inter podle agentury AFP se snížením částky na méně než 60 milionů eur. Podle italských médií dostane milánský klub 50 milionů okamžitě a dalších osm milionů eur v bonusech. Pokud by se Icardi vracel z PSG do italské ligy, obdrží Inter dalších 15 milionů eur.

"Děkujeme za šest let u nás a přejeme všechno nejlepší v budoucí kariéře," rozloučilo se s Icardim vedení Interu, kam přišel v roce 2013 ze Sampdorie Janov za 13 milionů eur. Za milánský tým odehrál 219 utkání a dal 124 branek.

Další zprávy