Havel: Revoluci dokončí až děti našich dětí

Petr Holub
15. 10. 2009 18:45
Bývalí revolucionáři si oblékli stejné svetry i stejné kalhoty jako v listopadu 1989

Praha - Exprezident Václav Havel nešetřil ve čtvrtek ostrou kritikou poměrů ve společnosti a politických elit.

"Hluboce jsem se mýlil, když jsem si myslel, že se poměry změní dříve," řekl na tiskové konferenci Občanského fóra. Ideály sametové revoluce se uskuteční nejdříve za třicet nebo čtyřicet let.

Znovu ve svetrech

Tisková konference se konala měsíc před dvacátým výročím listopadového převratu a všechno bylo jako v roce 1989.

Na pódiu pražského Divadla Na zábradlí se posadili tři zástupci krizového štábu Václav Havel, Jiří Křižan a Alexandr Vondra, uváděl je mluvčí OF Michael Žantovský.

Bývalí revolucionáři si oblékli stejné svetry i stejné kalhoty jako před dvaceti lety, v publiku se tísnily desítky novinářů a Havel odsoudil stranické špičky.

Rozdíl byl v tom, že své výzvy nedoprovodil plánem, jak společnost napravit. "Do politiky se nevrátím," potvrdil své dřívější rozhodnutí.

Foto: Ludvík Hradilek

Jsme v situaci, v jaké jsme

"Klima v mezinárodní politice není tak příznivé, jako bylo před dvaceti lety," rozjel kritiku bývalý vicepremiér Vondra. Koncem osmdesátých let byla Amerika na vrcholu, Rusko v rozkladu, Evropa se nadechovala k další integraci a Češi se přestali bát komunistů. "Strach byl najednou pryč," zavzpomínal Havlův pobočník.

"Dnes je Amerika přetížena a má dost starostí sama se sebou, Rusko je znovu asertivní a snaží se uplatnit svůj vliv, Evropa se neumí dohodnout a my jsme v situaci, v jaké jsme," popsal situaci Vondra a připomněl, že něco je přece jen podobného. "Pohled světa je na nás upřen stejně jako tehdy. Pouze z jiných důvodů."

Před dvaceti lety bylo Československo symbolem pozitivních změn, dnes Česká republika rozvrací Evropskou unii blokádou Lisabonské smlouvy. "Doufám, že prezident Klaus dostane rozum," označil Havel rezolutně toho, kdo je za pád pověsti Čechů odpovědný.

Nejhorší dědictví komunismu

"Ideály z listopadu 1989 jsme neopustili a pomalu je uskutečňujeme, byť s nečekaným množstvím překážek," shrnul dvacetiletý vývoj bývalý prezident.

Do značné míry za to mohou politické strany, které pomocí korupce kolonizují stát. "Opakují se poměry první republiky, jak je popsal Ferdinand Peroutka. Strany nejsou prostředím, kdy by rostly nové osobnosti, ale napůl se staly strukturami státu," postěžoval si Havel a dodal: "Ideově se vyprázdnily, už pouze bojují o moc."

Lidé stejně jako za komunismu katastroficky přehlížejí mravní řád. "Přitom je východiskem právního řádu a celého společenského života," doplnil, co ještě není v zemi v pořádku.

Foto: Ludvík Hradilek

"Ztráta mravnosti je nejhorším důsledkem komunismu," doplnil ho scénárista Křižan a pokračoval: "Ryby se vracejí do řek, ptáci do lesů, ekonomika se zlepšila, ale mravnost je pořád v katastrofálním stavu."

Společnost propadla technokratismu a materialismu a dosud se jí nepodařilo zvednout. "Na začátku stranických programů je vždycky výklad o hospodářství a někde na konci je duch a kultura. Stejně jako za komunismu," řekl Havel.

Návrat strachu

Nedostatky jsou do značné míry logické, protože rozhodující funkce ve státě obsadili padesátníci. "To jsou lidé, kteří svou životní orientaci vytvořili v obzvlášť pochmurné době normalizace. Atmosféra opatrnosti a strachu poznamenala je i jejich děti," tvrdí exprezident.

Něco se může změnit, až do politiky vstoupí děti jejich dětí. "Pak bude prostor opět prosvětlen a pročištěn," předpověděl Havel na tiskové konferenci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy