Haškovo prohlášení je podvrh, jeho 30 funkcí realita

Domácí Domácí
3. 10. 2012 6:25
Médiím kdosi zaslal falešné prohlášení hejtmana Haška, že opustí 18 funkcí a 12 si ponechá
Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Kolem druhého muže sociální demokracie a "vůdce" všech hejtmanů Michala Haška se dějí věci. Deník Insider nejprve přišel s podezřením, že Hašek může být ve střetu zájmů. V úterý dopoledne následoval e-mail redakcím, který se tvářil jako prohlášení hejtmana Haška, že se v souvislosti s podezřením vzdal části svých funkcí. Zasílatelem měl být tiskový mluvčí Jihomoravského kraje Jiří Klement.

Tento text byl však vzápětí označen za podvrh: "Sděluji, že jde o podvrženou tiskovou zprávu, jejíž obsah se nezakládá na pravdě. Při jejím odeslání byla zneužita úřední e-mailová adresa pracovníka Jihomoravského kraje. Tato zpráva nebyla rozeslána z poštovního serveru JMK. S podezřením na spáchání trestného činu se obrátil Krajský úřad JMK na Policii ČR," napsala Věra Vojáčková ředitelka Krajského úřadu JMK.

O deset minut později rozeslal sám hejtman rozhořčené prohlášení "Slušnost není slabost", v němž píše o "podpásových útocích a špinavostech", které jsou součástí "horké fáze předvolební kampaně před krajskými volbami.

Půjčka není tajemství a prohlášení je špína

"Proto se zničehonic stala 'zásadním' tématem má osobní půjčka, jejíž existence, výše i smluvní strany jsou dlouhodobě veřejně známy. Za několik hodin nato došlo ke zneužití e-mailové adresy tiskového mluvčího Jihomoravského kraje, ze které byla odeslána falešná tisková zpráva, bombasticky oznamující můj odchod z politických funkcí, například předsedy Asociace krajů České republiky," píše Hašek.

Takové podvodné jednání je podle něj za hranou zákona  a jedná se o "výraz naprostého zoufalství politické konkurence a smutný důkaz o úpadku a absenci politické kultury nejenom v našem kraji". V závěru prohlášení vyzval všechny politiky na jižní Moravě ke korektně vedenému politickému souboji.

Zatímco tedy úřad Jihomoravského kraje i sám hejtman vyvrátili nepravost prohlášení, že se Hašek vzdává celkem osmnácti funkcí a dvanáct si jich ponechává, samotný fakt, že si šéf jihomoravského regionu naložil na bedra 30 nejrůznějších postů, již vyvrátit nelze.

Funkcí jako dnů v měsíci

S jejich výčtem si dal práci bloger Aktuálně.cz Matěj Hollan. Stejný výčet zveřejnil koncem září na recesistických stránkách Žít Brno pod názvem "Funkcí jako dní v měsíci. JUDr. Haszek Mihály je Bůh". Když si člověk projde všech 30 funkcí, zjistí, že nejde o recesi, ale o reálný výčet.

S falešným tiskovým prohlášením prý ale on ani iniciativa Žít Brno nemají nic společného: "Mohlo by se zdát, že stopy vedou k nám, ale není to naše práce. Pasuje mi to na politické kruhy na jižní Moravě v rámci předvolebního boje," řekl Aktuálně.cz.

S vysokým počtem Haškem zastávaných postů koresponduje zjištění sdružení KohoVolit.eu. Podle něj je za první polovinu roku 2012 nejčastějším absentérem v Poslanecké sněmovně při důležitých hlasováních právě Michal Hašek. Dle analýzy sdružení se účastnil pouze 3 % hlasování.

Výčet funkcí Michala Haška:

POSLANECKÁ SNĚMOVNA:

- poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

- člen volebního výboru PSP ČR

- člen zemědělského výboru PSP ČR

- člen Meziparlamentní skupiny v rámci MPU Česko - Rakousko PSP ČR

 

RADA VLÁDY:

- člen Rady vlády pro záležitosti romské menšiny ČR

- člen Rady vlády pro energetickou a surovinovou strategii ČR

 

KRAJ:

- hejtman a člen rady Jihomoravského kraje (JMK)

- zastupitel Jihomoravského kraje

- předseda Rady hospodářské a sociální dohody JMK

- předseda Bezpečnostní rady JMK

- předseda poradního sboru hejtmana JMK pro otázky koncepce zdravotnictví JMK

- předseda Asociace krajů ČR

- člen Komise Rady Asociace krajů ČR pro dopravu

- místopředseda Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod

- člen monitorovacího výboru ROP NUTS 2 Jihovýchod

 

ČSSD:

- první místopředseda (a člen ÚVV) ČSSD

- člen politického grémia ČSSD

- člen KVV ČSSD Jihomoravského kraje

- místopředseda OVV Brno-venkov ČSSD

- stínový ministr zemědělství a venkova ČR za ČSSD

- garant zemědělské ústřední odborné komise ČSSD

 

JINÉ:

- předseda dozorčí rady akciové společnosti Cíl

- předseda Politické rady CENTROPE

- člen správní rady Masarykovy univerzity Brno

- člen správní rady VUT Brno

- člen správní rady Mendelovy univerzity v Brně

- člen správní rady Veterinární a farmaceutické univerzity Brno

- člen Řídící komise se statusem rozhodovacím Moravian science centre Brno

- předseda valné hromady Jihomoravského inovačního centra

- předseda Dozorčí rady Vinařského fondu ČR

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sesuv půdy v nelegálním dole na zlato v Indonésii si vyžádal tři mrtvé

Při sesuvu půdy v nelegálním dole na zlato přišli v Indonésii o život tři lidé a pět se pohřešuje. S odvoláním na místní představitele o tom ve čtvrtek informovala agentura AP. Podle přeživších bylo v dole, který se nachází na ostrově Sulawesi, ve středu v době sesuvu 23 lidí. Příčinou neštěstí bylo podle Andriase Hendrika Johannese, který vede záchranný tým, nestabilní podloží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy