Haškovo prohlášení je podvrh, jeho 30 funkcí realita

Domácí Domácí
3. 10. 2012 6:25
Médiím kdosi zaslal falešné prohlášení hejtmana Haška, že opustí 18 funkcí a 12 si ponechá
Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Kolem druhého muže sociální demokracie a "vůdce" všech hejtmanů Michala Haška se dějí věci. Deník Insider nejprve přišel s podezřením, že Hašek může být ve střetu zájmů. V úterý dopoledne následoval e-mail redakcím, který se tvářil jako prohlášení hejtmana Haška, že se v souvislosti s podezřením vzdal části svých funkcí. Zasílatelem měl být tiskový mluvčí Jihomoravského kraje Jiří Klement.

Tento text byl však vzápětí označen za podvrh: "Sděluji, že jde o podvrženou tiskovou zprávu, jejíž obsah se nezakládá na pravdě. Při jejím odeslání byla zneužita úřední e-mailová adresa pracovníka Jihomoravského kraje. Tato zpráva nebyla rozeslána z poštovního serveru JMK. S podezřením na spáchání trestného činu se obrátil Krajský úřad JMK na Policii ČR," napsala Věra Vojáčková ředitelka Krajského úřadu JMK.

O deset minut později rozeslal sám hejtman rozhořčené prohlášení "Slušnost není slabost", v němž píše o "podpásových útocích a špinavostech", které jsou součástí "horké fáze předvolební kampaně před krajskými volbami.

Půjčka není tajemství a prohlášení je špína

"Proto se zničehonic stala 'zásadním' tématem má osobní půjčka, jejíž existence, výše i smluvní strany jsou dlouhodobě veřejně známy. Za několik hodin nato došlo ke zneužití e-mailové adresy tiskového mluvčího Jihomoravského kraje, ze které byla odeslána falešná tisková zpráva, bombasticky oznamující můj odchod z politických funkcí, například předsedy Asociace krajů České republiky," píše Hašek.

Takové podvodné jednání je podle něj za hranou zákona  a jedná se o "výraz naprostého zoufalství politické konkurence a smutný důkaz o úpadku a absenci politické kultury nejenom v našem kraji". V závěru prohlášení vyzval všechny politiky na jižní Moravě ke korektně vedenému politickému souboji.

Zatímco tedy úřad Jihomoravského kraje i sám hejtman vyvrátili nepravost prohlášení, že se Hašek vzdává celkem osmnácti funkcí a dvanáct si jich ponechává, samotný fakt, že si šéf jihomoravského regionu naložil na bedra 30 nejrůznějších postů, již vyvrátit nelze.

Funkcí jako dnů v měsíci

S jejich výčtem si dal práci bloger Aktuálně.cz Matěj Hollan. Stejný výčet zveřejnil koncem září na recesistických stránkách Žít Brno pod názvem "Funkcí jako dní v měsíci. JUDr. Haszek Mihály je Bůh". Když si člověk projde všech 30 funkcí, zjistí, že nejde o recesi, ale o reálný výčet.

S falešným tiskovým prohlášením prý ale on ani iniciativa Žít Brno nemají nic společného: "Mohlo by se zdát, že stopy vedou k nám, ale není to naše práce. Pasuje mi to na politické kruhy na jižní Moravě v rámci předvolebního boje," řekl Aktuálně.cz.

S vysokým počtem Haškem zastávaných postů koresponduje zjištění sdružení KohoVolit.eu. Podle něj je za první polovinu roku 2012 nejčastějším absentérem v Poslanecké sněmovně při důležitých hlasováních právě Michal Hašek. Dle analýzy sdružení se účastnil pouze 3 % hlasování.

Výčet funkcí Michala Haška:

POSLANECKÁ SNĚMOVNA:

- poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

- člen volebního výboru PSP ČR

- člen zemědělského výboru PSP ČR

- člen Meziparlamentní skupiny v rámci MPU Česko - Rakousko PSP ČR

 

RADA VLÁDY:

- člen Rady vlády pro záležitosti romské menšiny ČR

- člen Rady vlády pro energetickou a surovinovou strategii ČR

 

KRAJ:

- hejtman a člen rady Jihomoravského kraje (JMK)

- zastupitel Jihomoravského kraje

- předseda Rady hospodářské a sociální dohody JMK

- předseda Bezpečnostní rady JMK

- předseda poradního sboru hejtmana JMK pro otázky koncepce zdravotnictví JMK

- předseda Asociace krajů ČR

- člen Komise Rady Asociace krajů ČR pro dopravu

- místopředseda Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod

- člen monitorovacího výboru ROP NUTS 2 Jihovýchod

 

ČSSD:

- první místopředseda (a člen ÚVV) ČSSD

- člen politického grémia ČSSD

- člen KVV ČSSD Jihomoravského kraje

- místopředseda OVV Brno-venkov ČSSD

- stínový ministr zemědělství a venkova ČR za ČSSD

- garant zemědělské ústřední odborné komise ČSSD

 

JINÉ:

- předseda dozorčí rady akciové společnosti Cíl

- předseda Politické rady CENTROPE

- člen správní rady Masarykovy univerzity Brno

- člen správní rady VUT Brno

- člen správní rady Mendelovy univerzity v Brně

- člen správní rady Veterinární a farmaceutické univerzity Brno

- člen Řídící komise se statusem rozhodovacím Moravian science centre Brno

- předseda valné hromady Jihomoravského inovačního centra

- předseda Dozorčí rady Vinařského fondu ČR

 

Právě se děje

před 21 minutami

Do nového mýtného systému je přihlášeno jen 82 tisíc aut. Hrozí kolaps, říká ministr

Do nového mýtného systému, jenž má být spuštěn od letošního prosince, bylo dosud přihlášeno 82.000 vozidel, celkem se očekává 450 000 vozů. Většinu z registrovaných tvoří velcí dopravci, z menších firem, které ovšem v současném systému tvoří v souhrnu většinu, se zaregistrovalo pouze pět procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy