Hašek mezi hejtmanem a poslancem: Vyberu si do půl roku

ČTK ČTK
14. 11. 2013 16:40
Funkce již nechce dlouhodobě zastávat současně, rozhodne se po sestavení nové vlády
Michal Hašek.
Michal Hašek. | Foto: Vojtěch Marek

Brno - Michal Hašek (ČSSD) se nejpozději do šesti měsíců rozhodne, zda bude dále pouze jihomoravským hejtmanem, nebo poslancem. Funkce již nechce dlouhodobě zastávat současně, řekl členům jihomoravské krajské rady.

ČTK pak Hašek řekl, že rozhodnutí učiní až po ustavující schůzi Poslanecké sněmovny a také sestavení nové vlády.

Šestiměsíční lhůtu dalo vedení ČSSD svým členům, kteří nyní vykonávají více funkcí najednou. Většinou jde o hejtmany nově zvolené do Sněmovny.

Teoreticky by Hašek mohl ve funkci hejtmana skončit dříve, protože jihomoravská ODS zvažuje, že příští čtvrtek navrhne na jednání krajského zastupitelstva jeho odvolání. KDU-ČSL, která tvoří krajskou koalici s ČSSD, ale Haška na postu hejtmana podporuje.

Pokud ODS navrhne odvolání jihomoravského hejtmana, zřejmě zůstane se svým návrhem osamocena, řekl Hašek. Od předčasných voleb se ve čtvrtek poprvé účastnil jednání rady kraje.

Jihomoravská ODS zvažuje návrh na odvolání hejtmana kvůli postupu Haška po předčasných volbách, kdy se s dalšími členy vedení ČSSD setkal v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem a tuto schůzku následně tři dny popíral. Hašek následně přiznal své pochybení a rezignoval na post prvního místopředsedy ČSSD.

KDU-ČSL: o změně neuvažujeme

Na své funkce ve vedení strany rezignovali i další účastníci schůzky s prezidentem; poslanec Jeroným Tejc a senátor Zdeněk Škromach. Haškovo křídlo ve vedení ČSSD se navíc pokusilo po volbách sesadit předsedu strany Bohuslava Sobotku.

Náměstek jihomoravského hejtmana Stanislav Juránek (KDU-ČSL) ve čtvrtek novinářům řekl, že lidovci respektují krajskou koaliční smlouvu s ČSSD a o změně na funkci hejtmana neuvažují.

K možnému návrhu ODS na odvolání Haška z funkce hejtmana se kromě lidovců nepřipojí ani KSČM, podle které je řešení personálních věcí na sociální demokracii.

O zvažovaném návrhu na odvolání Haška coby hejtmana informoval v uplynulých dnech šéf jihomoravské ODS Jiří Kadrnka. Hašek k tomu uvedl, že opoziční ODS si našla nyní své téma, staví se do role mravokárce, což je pro něj nepřijatelné.

 

Právě se děje

Další zprávy