Hamáček: Jdeme do prohrané bitvy, která ale stojí za to

Rozhovor Aktuálně.cz s místopředsedou poslanců ČSSD Janem Hamáčkem
Co máme dělat jiného? táže
Co máme dělat jiného? táže | Foto: Poslanecká sněmovna

Praha - Opoziční ČSSD je jasné, že vládu v úterý nepoloží. Ve chvíli, kdy klub Věcí veřejných potvrdil, že podpoří vládu a kdy i "rebelující" poslankyně zvolená za VV Jana Suchá řekla, že ani ona vládě nevysloví nedůvěru, nemá opozice dost hlasů na svržení Nečasova kabinetu.

Do hlasování o nedůvěře se sociální demokraté pustili i přesto, že ještě nedávno říkali ústy svého předsedy, že nemá cenu jít do zbytečných bitev.

"Co můžeme dělat jiného?" opáčil na otázku Aktuálně.cz místopředseda poslanců ČSSD Jan Hamáček.

Aktuálně.cz: Proč jdete do fakticky předem prohrané bitvy?

Protože opozice nemůže zůstat nečinná, když jsme svědky nekončící řady afér, která začala ministrem Drobilem, přes ministra Vondru a skončila aférou ABL, respektive podivných finančních transakcí uvnitř klubu Věcí veřejných. Máme omezenou sadu mechanismů a tím nejsilnějším je vyslovení nedůvěry.

A.cz: Ale vy už teď přece víte, že se vám to nepodaří. Není to tedy jen divadlo pro veřejnost?

Samozřejmě, že ve chvíli, kdy se vláda dohodla a má k dispozici nějakých 115 hlasů, tak jdeme do prohrané bitvy. Ale přesto to za to stojí.

A.cz: Pokoušeli jste se jednat s poslanci třeba i z koaličních klubů, aby vám pomohli?

Žádná jednání jsme nevedli. Ale toto hlasování je příležitost i pro ty nespokojené, aby svou nespokojenost vyjádřili.

A.cz: Co byste dělali, kdyby se vám podařilo vládu svrhnout?

Teď už máme možnost rozpustit sněmovnu a vyhlásit předčasné volby.

A.cz: Ale neměl by nastat spíš standardnější postup - nový pokus sestavit vládu?

Tak jak jsou dnes rozdány karty, je matematicky možná velká koalice, ale ta by nebyla asi schopná sestavit stabilní vládu. Takže kdyby vláda padla, pak neelegantnějším a nejčestnějším řešením by byly předčasné volby.

A.cz: Nepřenášíte ale zase odpovědnost na voliče ve smyslu: Nepovedlo se, rozdejte znovu karty?

Podle mě je to poctivější, než snaha lepit koalice za každou cenu.

A.cz: Vy sám se ale vůbec neúčastníte debaty v jednacím sále. Proč?

Dohodli jsme se, že budou primárně vystupovat stínoví ministři a vedení ČSSD a já tu dohodu respektuji. Čímž nevylučuji, že se do debaty později zapojím.


 

Právě se děje

před 39 minutami

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy