Hádka ve Sněmovně: Pro vládní koalici není migrace ožehavý problém, zlobila se opozice

Radek Bartoníček
Aktualizováno 19. 1. 2016 19:24
Poslanci se v úterý zvládli pohádat ještě dříve, než vůbec začali mluvit o migrační krizi. Vládní koalice navrhla, aby se o krizi ve Sněmovně jednalo v úterý 9. února, tedy na konci schůze s opozičními návrhy zákonů. Všechny opoziční strany se obořily na koalici s tím, že migrační krize trápí zřejmě jen je, když téma řadí až na konec schůze, kdy na něj nemusí zbýt čas. Na konečném termínu jednání o migrační krizi se poslanci nakonec nedohodli.
Zbyněk Stanjura.
Zbyněk Stanjura. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Přestože poslanci ještě ani nezačali detailně detailně probírat migrační krizi, už se při zahájení úterní schůze stačili kvůli tomuto tématu pohádat. Stačilo k tomu přitom relativně málo - pouho pouhá debata o tom, kdy by měli tento bod zařadit do programu schůze.

Nervy opozičních poslanců podráždil návrh vládní koalice, která vystoupila s tím, že o migrantské krizi by Sněmovna mohla jednat v úterý 9. února, a to po tzv. opozičním okýnku, tedy po tom, kdy by byly na programu schůze opoziční návrhy zákonů.

"Věřím, že jsme takto vyšli vstříc opozici," prohlásil na mikrofon předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola. Hned vzápětí ale zjistil, že se velmi mýlil, protože opozičním poslancům se takový návrh vůbec nelíbil. Neměli totiž jistotu, že by Sněmovna migraci skutečně projednávala, zejména, když by se protáhla debata o opozičních návrzích zákonů.

"Opozičních návrhů je tolik, že ten 9. únor nebude stačit," argumentoval předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Navíc namítal, že postup vládní koalice vyvolává dojem, že migrační krize trápí jen opozici.

Vládní koalici migrace nezajímá, hřímal Stanjura

"Říkáte tím, že vás jako vládní většinu toto téma nezajímá. Pak ale netvrďte v novinách a v médiích, jak vás to trápí a jak to chcete řešit!" stěžoval si Stanjura za velkého potlesku poslanců ODS. Zároveň vyčítal vládě, že před jednáním o migraci dává přednost řadě jiných věcí, které podle něj tak podstatné nejsou.

Přidal se k němu i Miroslav Kalousek (TOP 09), kterému se také nelíbilo, že vládní koalice chce dřív projednávat mnohá jiná témata. "Je tu snad někdo, kdo si myslí, že bod, týkající se migrační krizie  je nedůležitý? No ano, poslanci vládní koalice. Protože kdyby ho měli za důležitý, tak přece nebudou chtít před tím projednat 88 jiných bodů," uvedl Kalousek.

Opoziční kritika naštvala lidovce Miholu, který se proti ní ohradil a navrhl, ať je tedy migrační krize zařazena na program schůze napevno, a to jako první bod v úterý 9. února – tedy ještě před jednání o opozičních návrzích zákonů.

"Prosím vás, nehrajme si tady na to, že někdo bude odstrčen, nebo jeho práva umenšena. Nebo je snad někdo, kdo bod o migrační krizi považuje za nevýznamný, bagatelní, takže vůbec nemá smysl ho zařazovat?" tvrdil rozmrzele Mihola.

Následné hlasování ovšem ještě více opozici rozčílilo, protože návrh stejně neprošel a většina Sněmovny byla proti tomu, aby byla migrační krizie na programu jako první bod úterý 9. února. 

Ze 177 poslanců hlasovalo pro 73, proti bylo 43. O neschválení se postarali především poslanci ČSSD a ANO, protože drtivá většina z nich byla proti návrhu. Naopak lidovci se připojili k opozici. Kdy se tedy Poslanecká sněmovna bude zabývat migrační krizí, a zda vůbec, není v této chvíli vůbec jasné.

 

Právě se děje

Další zprávy