Hádka o počty úředníků. Babiš je přidá, pokud budou zadarmo

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
8. 6. 2015 17:45
Vláda přerušila projednávání prvního návrhu takzvané systemizace. Dvě ministerstva se totiž stále nedohodla s ministrem financí, kolik budou mít úředníků a kolik peněz půjde na jejich platy.
Na počtu úředníků se vláda zatím nedohodla.
Na počtu úředníků se vláda zatím nedohodla. | Foto: Matej Slávik

Praha - Kolik bude mít Česko od července úředníků? Odpověď mělo dát pondělní jednání vlády, ale rozhodnutí nepadlo. A zpozdí se minimálně o týden.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) odmítl kývnout na žádost kolegů z ČSSD Jana Mládka a Michaely Marksové Tominové, kteří chtěli na svých ministerstvech průmyslu, respektive práce, navýšit počet lidí a peněz na jejich platy.

Výhrady čtyř dalších ministerstev se na pondělním jednání kabinetu podařilo vyřešit. "Původně byl požadavek na 190 míst, dnes jsme na 130. Ministerstvo vnitra je připraveno svoji výhradu stáhnout v zájmu projednání materiálu," okomentoval výsledek jednání i za další ministry Milan Chovanec (ČSSD). Jeho resort sice nepožadoval žádné úředníky navíc, od Babiše přesto chtěl přidat téměř devět milionů.

Největší problém tak zůstává u ministerstva práce a sociálních věcí, jehož šéfka Michaela Marksová Tominová šla na jednání s tím, že chce svůj úřad posílit o 111 lidí. "Požadavek ministerstva financí je takový, aby došlo, lidově řečeno, k navýšení tabulek bez peněz," osvětlil Aktuálně.cz jádro sporu náměstek pro státní službu Josef Postránecký.

Sama Marksová však říká, že neví, v čem je problém. "My teď chceme 30 a na letošek bez peněz - 27 na ministerstvo a 3 pro Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí," odpověděla na dotaz. 

Kromě ministerstva práce podle něj zbývá ještě dořešit obdobný požadavek ministerstva průmyslu, které chtělo 22 dalších úředníků a přes devět milionů na platy. "V ostatních případech zbývá dořešit spíše technické otázky," dodal Postránecký.

Příští týden už ale vláda rozhodne, i kdyby se nepodařilo s ministerstvem financí nalézt shodu. "Musíme se posunout, 1. červenec klepe na dveře," podotkl ministr vnitra Chovanec. Právě od začátku příštího měsíce začne státní správa naplno fungovat podle služebního zákona. Celkem by se měla systemizace týkat více než 75 tisíc úředníků.

V souvislosti se služebním zákonem vláda v pondělí schválila i čtveřici doplňkových nařízení. Například více placeného volna pro úředníky než pro běžné zaměstnance. Už si nebudou muset brát dovolenou v den promoce svých dětí, nebo když doprovázejí děti první školní den. Volno dostanou i v den svatby svých potomků. Otcové navíc budou moci po narození dítěte zůstat doma dva dny.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Kurdové se stahují ze severu Sýrie, příměří ale neprodloužíme, oznámil Erdogan

Oddíly syrských Kurdů YPG se v severní Sýrii stále ještě stahují od turecké hranice. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který zároveň odmítl návrh francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na prodloužení příměří. Turecko, které zahájilo boj proti syrským Kurdům 9. října, minulý čtvrtek přistoupilo na 120hodinové příměří. To skončí tento den ve 21:00 SELČ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy