Hádka o počty úředníků. Babiš je přidá, pokud budou zadarmo

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
8. 6. 2015 17:45
Vláda přerušila projednávání prvního návrhu takzvané systemizace. Dvě ministerstva se totiž stále nedohodla s ministrem financí, kolik budou mít úředníků a kolik peněz půjde na jejich platy.
Na počtu úředníků se vláda zatím nedohodla.
Na počtu úředníků se vláda zatím nedohodla. | Foto: Matej Slávik

Praha - Kolik bude mít Česko od července úředníků? Odpověď mělo dát pondělní jednání vlády, ale rozhodnutí nepadlo. A zpozdí se minimálně o týden.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) odmítl kývnout na žádost kolegů z ČSSD Jana Mládka a Michaely Marksové Tominové, kteří chtěli na svých ministerstvech průmyslu, respektive práce, navýšit počet lidí a peněz na jejich platy.

Výhrady čtyř dalších ministerstev se na pondělním jednání kabinetu podařilo vyřešit. "Původně byl požadavek na 190 míst, dnes jsme na 130. Ministerstvo vnitra je připraveno svoji výhradu stáhnout v zájmu projednání materiálu," okomentoval výsledek jednání i za další ministry Milan Chovanec (ČSSD). Jeho resort sice nepožadoval žádné úředníky navíc, od Babiše přesto chtěl přidat téměř devět milionů.

Největší problém tak zůstává u ministerstva práce a sociálních věcí, jehož šéfka Michaela Marksová Tominová šla na jednání s tím, že chce svůj úřad posílit o 111 lidí. "Požadavek ministerstva financí je takový, aby došlo, lidově řečeno, k navýšení tabulek bez peněz," osvětlil Aktuálně.cz jádro sporu náměstek pro státní službu Josef Postránecký.

Sama Marksová však říká, že neví, v čem je problém. "My teď chceme 30 a na letošek bez peněz - 27 na ministerstvo a 3 pro Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí," odpověděla na dotaz. 

Kromě ministerstva práce podle něj zbývá ještě dořešit obdobný požadavek ministerstva průmyslu, které chtělo 22 dalších úředníků a přes devět milionů na platy. "V ostatních případech zbývá dořešit spíše technické otázky," dodal Postránecký.

Příští týden už ale vláda rozhodne, i kdyby se nepodařilo s ministerstvem financí nalézt shodu. "Musíme se posunout, 1. červenec klepe na dveře," podotkl ministr vnitra Chovanec. Právě od začátku příštího měsíce začne státní správa naplno fungovat podle služebního zákona. Celkem by se měla systemizace týkat více než 75 tisíc úředníků.

V souvislosti se služebním zákonem vláda v pondělí schválila i čtveřici doplňkových nařízení. Například více placeného volna pro úředníky než pro běžné zaměstnance. Už si nebudou muset brát dovolenou v den promoce svých dětí, nebo když doprovázejí děti první školní den. Volno dostanou i v den svatby svých potomků. Otcové navíc budou moci po narození dítěte zůstat doma dva dny.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

Rozsáhlý požár zasáhnul vrakoviště v Ostravě, předcházela mu exploze

Při rozsáhlém požáru autovrakoviště v Ostravě-Vítkovicích, který od rána likvidují hasiči, platí už třetí stupeň požárního poplachu. Na místě zasahuje podle posledních informací 21 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Pomáhá také vrtulník policie s bambivakem. Řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp.

"Vyhlásili jsme třetí stupeň. V praxi to znamená, že na místě je víc než 11 jednotek. Kolik jich máme momentálně, ale přesně nedokážu říct," řekl Popp. Velitel čety moravskoslezských hasičů Jakub Kozák uvedl na twitteru, že na místě je 21 jednotek. Popp dodal, že z Brna kolem 10:00 dorazil policejní vrtulník, který hasí s pomocí bambivaku. Jeho plnění zajišťují hasiči přímo v areálu.

Policie na Twitteru uvedla, že masivnímu požáru předcházela exploze. Nikdo se při ní podle policie nezranil. Informaci o případných zraněných nemají ani hasiči.

Hoří v areálu společnosti SPV Recycling, která se zabývá ekologickou likvidací vozidel. Její ředitel Jiří Šašek to potvrdil. "Jsme momentálně uprostřed zásahu," řekl lakonicky s tím, že společnost se vyjádří později během dneška nebo v úterý.

Hustý kouř z je viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů, podle policie nemají místní otvírat okna. Na místě zřejmě hoří i plasty a barvy. Vedení radnice v Ostravě-Vítkovicích doporučuje lidem, aby nevycházeli. "Požár není zcela bezpečný. Ještě několik hodin potrvá. Doporučujeme lidem, aby zavřeli okna, nevětrali, nevycházeli. Pokud musí z domovů, měli by si chránit dýchací cesty. Řekli nám, že tam hoří i plasty a barvy," řekl ČTK starosta ostravské části Vítkovice Richard Čermák.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Reprezentační asistent Galásek bude působit v Baníku Ostrava

Fotbalisty Ostravy povede i v příští sezoně trenér Ondřej Smetana. Jeho novým spolupracovníkem se vedle Jana Baránka mladšího stává reprezentační asistent Tomáš Galásek, který přichází z Norimberku. V realizačním týmu nahradí Václava Daňka.

Smetana s Daňkem a Baránkem vedli mužstvo po únorovém odvolání Luboše Kozla. "Realizační tým pod vedením Ondry Smetany mužstvo na jaře zvedl, ale chtěli jsme ho ještě posílit o dalšího perspektivního a ambiciózního trenéra, ideálně s vazbou na Baník, a to přesně se snoubí v osobě Tomáše Galáska," uvedl na klubovém webu sportovní ředitel Alois Grussmann. "Pětadvacet let strávil v zahraničí jako hráč i trenér, řadu roků působil ve slavném Ajaxu, hrával za národní tým. Přinese nový náhled na fotbal a spoustu zkušeností ze zahraničního fotbalového prostředí. Není náhoda, že si ho Jaroslav Šilhavý vybral jako asistenta k reprezentaci."

před 39 minutami

Výroba masa stoupla v prvním čtvrtletí o více než dvě procenta

Výroba masa v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,2 procenta na 113 329 tun, nejvíce rostla produkce rostla u drůbežího, kde šlo o 4,4 procenta a u vepřového s nárůstem o 2,3 procenta. Naopak o tři procenta klesla výroba hovězího. Nákup mléka klesl o 4,2 procenta na 754,2 milionu litrů, uvedl v pondělí Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců klesly u prasat o 30,5 procenta, u kuřat se zvýšily o 1,9 procenta. Výkupní cena mléka meziročně klesla o 1,2 procenta na 8,78 Kč/l.

Zdroj: ČTK
Další zprávy