reklama
 
 

Grossovo adieu: Skončil i v komisi ČSSD

26. 1. 2007
Praha - Politická kariéra Stanislava Grosse v ČSSD formálně skončila: rezignoval na poslední fukci šéfa bezpečnostní komise.
Doporučujeme

Stalo se tak dva roky poté, co kvůli majetkovým nesrovanalostem rezignoval na post premiéra.

Gross minulý týden podle deníku Právo poslal svým kolegům rezignační dopis. V čele bezpečnostní komise Lidového domu jej nahradil poslanec Jeroným Tejc.

Rezignace? Spíš vynucená

Grossova rezignace přitom byla podle informací Aktuálně.cz v podstatě vynucená. Sociální demokraté byli s jeho angažmá dlouhodobě nespokojeni, podle nich nebyl coby šéf komise pro stranu žádným přínosem.

"Věnoval se svým aktivitám. Očekávání, že bude se svými kontakty - vybudovanými v čele vnitra a v tajných službách - nosit informace využitelné pro ČSSD, se prostě nenaplnilo," uvedl jeden z členů vedení ČSSD.

To, že se Stanislav Gross svého vlivu na bezpečnostní složky nikdy zcela neoprostil, vyplývá mimo jiné z Kubiceho zprávy. V ní šéf útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice dokládal svá slova o politickém ovlivňování citlivých kauz.

Do vyšetřování podle Kubiceho zasahoval Grossův důvěrník Pavel Přibyl. Z jeho odposlouchávaných telefonátů vyplynulo, že Přibyl byl v kontaktu s osmi vysoce postavenými funkcionáři policie a zprostředkovával například jejich schůzky s Grossem.

Kdo komu mastí nohy

"Ahoj, Vláďo, potřeboval by se s tebou sejít Stáňa. Někdo ti asi mastí nohy," říkal Přibyl letos v dubnu tehdejšímu šéfovi finanční policie Vladimíru Zimmelovi.

Okolnosti schůzky nebyly na veřejnosti nikdy objasněny.

Zimmelovi nadřízení v ní ale žádný problém neviděli.

Někdejší premiér dnes pracuje v advokátní kanceláři a z veřejného života se zcela stáhl. Jeho příjmy stojí podle zjištění Aktuálně.cz zejména na paušálních smlouvách s jedním velkým klientem.

Návrat do politiky podle svých sporých vyjádření v médiích neplánuje.

Odchod z čela bezpečnostní komise ČSSD tak vypadá jako symbolická tečka za jeho politickou kariérou.

Spolu s tím je ale zřejmé, že nikdy nebude uspokojivě vysvětlena aféra, která jej stála post premiéra. Kde přesně vzal 900 tisíc korun, které použil na splacení zálohy na bydlení v Praze, dodnes není jasné.

Související

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama