Generální inspekci povede Bílek, rozhodla vláda

ČTK ČTK
6. 6. 2012 12:10
Podle materiálů pro schůzi vlády se Bílek od ledna ve funkci osvědčil
Ivan Bílek.
Ivan Bílek. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Vláda souhlasila, aby do čela GIBS jmenoval premiér Petr Nečas prozatímního šéfa inspekce Ivana Bílka.

Podle materiálů pro schůzi vlády, která začala neočekávaně během přestávky v jednání sněmovny, se Bílek od ledna ve funkci osvědčil.

Šéfa GIBS jmenuje premiér na návrh vlády a po projednání v bezpečnostním výboru sněmovny.

Generální inspekce od ledna letošního roku vede trestní stíhání příslušníků a civilních zaměstnanců policie, celní správy a vězeňské služby, vyšetřuje také případné trestné činy samotných příslušníků GIBS.

Ze zákona je samostatným bezpečnostním sborem s vlastním rozpočtem. Má postavení policejního orgánu podle trestního řádu a pravomoci celostátního útvaru kriminální policie.

Devětačtyřicetiletý Bílek byl před svým nástupem do funkce prozatímního ředitele GIBS náměstkem policejního prezidenta pro uniformovanou policii a v roce 2011 několik měsíců působil jako náměstek pro vzdělávání.

Funkční období prozatímního ředitele končí 30. června.

Před nástupem na policejní prezídium byl podle životopisu, který je součástí podkladů pro jednání vlády, Bílek šéfem okresního ředitelství policie v Trutnově, předtím působil v Jičíně a Kopidlně. V životopise je uvedeno mimo jiné jeho členství v KSČ.

Podle dokumentu Bílek aktivně nehovoří žádným cizím jazykem, uvedena je "pasivní znalost" ruštiny, angličtiny a němčiny.

 

Právě se děje

před 17 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 18 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy