Generální inspekci povede Bílek, rozhodla vláda

ČTK ČTK
6. 6. 2012 12:10
Podle materiálů pro schůzi vlády se Bílek od ledna ve funkci osvědčil
Ivan Bílek.
Ivan Bílek. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Vláda souhlasila, aby do čela GIBS jmenoval premiér Petr Nečas prozatímního šéfa inspekce Ivana Bílka.

Podle materiálů pro schůzi vlády, která začala neočekávaně během přestávky v jednání sněmovny, se Bílek od ledna ve funkci osvědčil.

Šéfa GIBS jmenuje premiér na návrh vlády a po projednání v bezpečnostním výboru sněmovny.

Generální inspekce od ledna letošního roku vede trestní stíhání příslušníků a civilních zaměstnanců policie, celní správy a vězeňské služby, vyšetřuje také případné trestné činy samotných příslušníků GIBS.

Ze zákona je samostatným bezpečnostním sborem s vlastním rozpočtem. Má postavení policejního orgánu podle trestního řádu a pravomoci celostátního útvaru kriminální policie.

Devětačtyřicetiletý Bílek byl před svým nástupem do funkce prozatímního ředitele GIBS náměstkem policejního prezidenta pro uniformovanou policii a v roce 2011 několik měsíců působil jako náměstek pro vzdělávání.

Funkční období prozatímního ředitele končí 30. června.

Před nástupem na policejní prezídium byl podle životopisu, který je součástí podkladů pro jednání vlády, Bílek šéfem okresního ředitelství policie v Trutnově, předtím působil v Jičíně a Kopidlně. V životopise je uvedeno mimo jiné jeho členství v KSČ.

Podle dokumentu Bílek aktivně nehovoří žádným cizím jazykem, uvedena je "pasivní znalost" ruštiny, angličtiny a němčiny.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy