Foldyna rozjel puč proti "kmotrům" ČSSD. Začal Bendou

Martina Machová Martina Machová
6. 11. 2010 13:16
Oznámil, že navrhne jeho odvolání z funkcí v Ústeckém kraji
Jaroslav Foldyna s Petrem Bendou
Jaroslav Foldyna s Petrem Bendou | Foto: Martina Machová

Praha - Jaroslav Foldyna, známý kritik Jiřího Paroubka, se pustil do svého rivala ze severních Čech a expředsedova rodinného přítele Petra Bendy. Nepřímo jej označil za stranického "kmotra".

Na jednání ústředního výkonného výboru, který právě probíhá v Praze, oznámil, že na nejbližším jednání zastupitelstva ústeckého hejtmanství navrhne jeho odvolání z rady i z představenstva Krajské zdravotní, tedy krajské společnosti, jež spravuje pět největších nemocnic v regionu.

Důvodem jsou kauzy, které jsou spojeny s jeho jménem a to jak nákupy předražených nemocničních přístrojů i Bendův nedávný pokus poslat své bývalé firmě Golf Resort Barbora 3,5 milionů korun z Fondu hejtmanky.

Svou firmu převedl na neprůhlednou akciovou společnost z Hongkongu, a to jen pár dní před podáním oficiální žádosti o dotaci. Jeho manželka v ní ovšem stále pracuje.

Návrh prošel i díky Bendovu hlasu radou hejtmanství. Z jednání zastupitelstva jej nakonec vedení kraje stáhlo. Benda se hájil, že problém s předraženými přístroji zdědil po minulém vedení. Distancoval se i od dotace své někdejší firmě. Další straníci ze severních Čech ovšem potvrdili, že návrh poslat golfu miliony přišel právě od něj.

"Pokud chceme přímou volbu předsedy, nemůžeme proběhnout bez manipulací, když budou takoví lidé ve straně," hřímal na plénu sociálních demokratů.

Foto: Ludvík Hradilek

Hlavním bodem sobotního jednání špiček ČSSD je totiž rozhodnutí, jestli budou svého nového lídra volit přímou volbou, tedy straníky, nebo delegátsky až na březnovém sjezdu.

Podle Foldyny totiž lidé jako Benda legitimizovali takzvané velrybáře, tedy lidi, kteří řídili účelové nábory straníků za úplatu, aby pomohli udržet určitým mocenským strukturám vliv ve straně.

ČSSD například z tohoto důvodu opustilo na Litoměřicku hned 200 straníků, kteří byly označeny vnitrostranickou kontrolou právě za mrtvé duše, tedy pozůstatek těchto náborů.

Sám Foldyna se potýká s obdobným problémem i ve své domovské organizaci v Děčíně. Tamní straníci zrušili svou páteční členskou schůzi, ze strachu o vnitrostranický puč, který měl populárního severočeského politika vystrnadit ze všech jeho stranických funkcí.

Takzvaným mrtvým duším totiž velrybáři rozdali vytištěný manuál, jak mají hlasovat.

"Při každém zvednutí ruky se všichni dívají na lidi v oranžových trikách ČSSD a hlasují stejně jako oni. Pokud lidé v oranžových trikách ČSSD ruce nezvedají, my je také nezvedáme," píše se například v návodu, který má deník Aktuálně.cz k dispozici.

Podle svědků mělo být takto hlasujícím straníkům slíbena odměna od 500 korun. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Čtyřiačtyřicetiletý bek Chára pokračuje v NHL, dohodl se s Islanders

Čtyřiačtyřicetiletý slovenský obránce Zdeno Chára bude i nadále působit v NHL, kde se dohodl na roční smlouvě s New York Islanders. Vítěz Stanleyova poháru z roku 2011 s Bostonem se chystá na 24. sezonu v nejlepší lize světa. Loni 205 centimetrů vysoký rodák z Trenčína opustil po 14 letech Boston, kde byl kapitánem, a zamířil do Washingtonu.

V minulé sezoně měl Chára základní příjem 795 tisíc dolarů a na bonusech si mohl vydělat dalších až 730 tisíc dolarů. Islanders, kde začal v roce 1997 svou kariéru v NHL, finanční podmínky jeho kontraktu nezveřejnili. Klub z Long Islandu jej draftoval v roce 1996 ve třetím kole na 56. pozici.

Sedminásobný účastník Utkání hvězd a držitel Norris Trophy pro nejlepšího obránce z roku 2009 hrál také za Ottawu. S 1608 zápasy v NHL je Chára 13. v historickém pořadí a v nadcházející sezoně by se mohl posunout až na 7. místo před Marka Recchiho (1652 utkání).

V minulém zkráceném ročníku kvůli pandemii koronaviru si Chára v základní části připsal za Washington v 55 zápasech 10 bodů za dvě branky a osm asistencí. V pěti duelech play off nebodoval. Celkově v NHL nasbíral 666 bodů (207+459). V bojích o Stanleyův pohár sehrál rovných 200 utkání a zaznamenal 70 bodů (18+52).

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

Omluva nestačí, řekl v sobotu Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel na konci srpna o deset příbuzných. Pentagon původně útok bezpilotního letadla vydával za akci proti autu s atentátníky, v pátek se ale omluvil a přiznal, že zemřelo deset civilistů. Mezi oběťmi útoku z 29. srpna byla i tříletá Ahmadího dcera. Z deseti mrtvých bylo sedm dětí.

Střela z bezpilotního letounu zasáhla auto Ahmadího bratra. Rodina požádala Washington, aby incident vyšetřil a aby byli potrestáni vojáci, kteří jsou za incident zodpovědní.

"Omluva nám nestačí, Spojené státy by měly najít toho, kdo to udělal," řekl Ahmadí. Rodina podle něj také bude požadovat finanční odškodné a převoz několika členů do jiné země, kterou Ahmadí ale neupřesnil.

Zabitý řidič a Ahmadího bratr pracoval delší dobu pro americkou humanitární organizaci. Americká média hned po útoku uváděla, že mrtví jsou civilisté a že nic nepodporuje tvrzení Pentagonu o tom, že v autě byly výbušniny. Raketa auto zasáhla, když řidič vjížděl na příjezdovou cestu k domu a děti se rozběhly řidiče přivítat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy