Filipiová vyčíslila zisk z poplatků. Víme, komu pomohly

Petr Holub
11. 3. 2009 16:05
Pojišťovny ušetřily 3,5 miliardy, soukromí lékaři si polepšili o 2 miliardy
Podepsat darovací smlouvu... A zadarmo. Krajská nemocnice ve Vyškově.
Podepsat darovací smlouvu... A zadarmo. Krajská nemocnice ve Vyškově. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová poprvé předložila čísla, která mají doložit její tvrzení, že poplatky ušetřily českému zdravotnictví za loňský rok 10 miliard korun .

"Díky regulačním poplatkům se podařilo výrazně omezit plýtvání ve zdravotnictví, ušetřit prostředky za levné léky a přesunout je na péči pro těžce nemocné," oznámila v tiskové zprávě.

Podle údajů ministerstva Češi omezili o třetinu návštěvy na pohotovosti, ambulantní specialisté evidovali o 15 procent méně pacientů, lékárníci vydali na recept o pětinu méně léků. Pojišťovny utratily za léky jen o 4 procenta méně než loni.

Poplatky nezabraly v nemocnicích, které přijaly více pacientů, počet ošetřovacích dnů přitom poklesl o procento. Záchranná služba vyjížděla stejně často jako předloni.

Kdo vydělal

Na regulačních poplatcích nejvíc vydělali ambulantní lékaři, kterým se díky příspěvkům pacientů zvýšily příjmy o 1,8 miliardy.

Jejich úspěšný rok podtrhuje, že od pojišťoven dostali navíc 5,9 miliardy. Jejich příjmy se tak v průměru zvýšily o 18 procent.

Zvýšit příjmy ambulantních, zvláště praktických lékařů, bylo cílem reformátora Tomáše Julínka. Upozorňoval, že privátních ordinací zvláště na venkově ubývá, protože o náročné a přitom nepříliš lukrativní povolání praktického či dětského lékaře není mezi mediky zájem.

Ještě víc, celkem 2,4 miliardy, vybrali lékárníci, nemohli si však celou částku nechat, protože jim zároveň poklesla marže.

Obrat lékáren se přitom podle údajů společnosti IMS Health loni zvýšil o 4 procenta, další čtyři procenta navíc k cenám léků přirazila vyšší DPH.

Rekordní výdaje v roce úspor

Osmiprocentní růst českých výdajů za léky nemusely financovat pojišťovny a podle odhadu ministerstva zdravotnictví tak ušetřily 3,6 miliardy.

Další 1,3 miliardy měly pojišťovny ušetřit na tom, že se snížil počet prohlídek u ambulantních specialistů.

Nemocnice si přilepšily vybíráním poplatků o 0,7 miliardy. Ještě vyšší nárůst příjmů - o 8,9 miliardy - jim však zajistily pojišťovny. Celkem tak nemocnice měly proti roku 2007 o 11 procent navíc.

Přesuny uvnitř zdravotnických rozpočtů neznamenají, že se v bílém resortu zpomalil růst veřejných výdajů. Pojišťovny v předběžných bilancích uvádějí, že loni zvýšily výdaje o 17 miliard, nejvíc ve své historii.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy