Exředitel Železný a rebel Tlustý vyrážejí na Lisabon

Eva Benešová
2. 4. 2009 16:55
Nová strana Libertas.cz chce "zaplnit místo" po ODS, ve volbách chce prorazit s demokracií
Lídři strany Libertas.cz.
Lídři strany Libertas.cz. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dva poslanci ODS, kteří pomohli levici shodit koaliční vládu, oficiálně vstoupili do služeb evropského politického uskupení Libertas.

Jeho lídrem v Česku je bývalý ředitel Novy a nyní europoslanec Vladimír Železný. Oba rebelové, Vlastimil Tlustý a Jan Schwippel, obsadili na kandidátce Libertasu místa hned za ním.

Voliče chtějí zaujmout pravděpodobně bojem proti přijetí Lisabonské smlouvy. Podrobnosti svého programu a kampaně zatím odmítají sdělit.

Železný naznačil, že ústředním mottem by se mohl stát boj za reprezentativnost reprezentací.

"Reprezentací se stávají asistenti europoslanců, komisaři a další lidé, kteří sice vůbec nebyli zvoleni, ale stojí ve správném předklonu a během pěti let mají možnost vydělat si 30 i 40 milionů korun. Daní se pouze 12 procenty. To jsou reprezentace vlastních zájmů, nikoliv voličů," nastínil téma kampaně Železný.

Tlustý: Až bude demokracie, prosadím nižší daně

Schwippel chce v europarlamentu bojovat proti ratifikaci Lisabonské smlouvy. Pokud by byla dokončena, bude prý pracovat na posílení pozice České republiky v tomto orgánu.

Tlustý se zaměří na prosazování demokracie mezi členskými státy - aby malé země měly stejná práva a pravomoci jako velké. "A až bude toto dokončeno, tak stejně jako v této sněmovně budu bojovat za nižší daně," doplnil Tlustý.

Na české politické scéně chce prý Libertas.cz nahradit současnou ODS. "Chceme zaplnit prostor, který tato strana uvolnila směrem k pravdě a lásce, zeleným a eurohujerství," řekl Železný.

"ODS se odklonila od toho, co původně prosazovala. Naopak tato strana má program, který odpovídá původním myšlenkám ODS. Proto jsem pozastavil své členství a kandiduju za Libertas," prohlásil Tlustý.

Do strany by se byl ochotný vrátit, až opět bude "původní ODS". Naprosto vyloučil, že by se vrátil po případné prohře v eurovolbách. "To snad mohl vymyslet jen Topolánek," připomněl své nepřátelství s odcházejícím premiérem.

Vidina dvaceti procent

Představitelé Libertas.cz očekávají, že v eurovolbách získají okolo 20 procent hlasů. "Podle prvního průzkumu jsme měli 22 procent, tak uvidíme," řekl Železný.

Ten se v minulosti proslavil svým uměním "zvládat" volební kampaně a v senátních volbách v roce 2002 zvítězil nad komunisty i ČSSD.

Kandidoval za hnutí Nezávislí, jehož je stále předsedou. "Na tom se nic nemění. Nezávislí dodávají lidi na kandidátku Libertas.cz," popsal vzájemný vztah těchto dvou stran.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy