reklama
 
 

Expremiér Fischer potvrdil, že se chce stát prezidentem

7. 2. 2011
Viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj je na pracovní cestě v Praze

Praha - Bývalý premiér Jan Fischer chce kandidovat na funkci hlavy státu, pokud politici prosadí přímou volbu prezidenta.

Při pondělní návštěvě Prahy to řekl serveru Parlamentní listy.

Někdejší předseda úřednické vlády se loni v září stal viceprezidentem Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD). Už dříve dal najevo ambice vrátit se do české politiky.

V době, kdy stál v čele vlády, měl v průzkumech veřejného mínění poměrně vysokou podporu.

„Jestliže do té doby bude schválena přímá volba, tak určitě kandidovat budu," řekl Fischer serveru ParlamentníListy.cz.

Otázkou ale zůstává, jak by se mu podařilo skloubit své povinnosti vrcholného manažera v Londýně s účastí ve volební kampani.

„Nad tím jsem ještě neuvažoval. Zatím je důležité, že mě tato práce baví a jsem rád, že ji mohu dělat," reagoval Fischer.

Fischer působí ve vrcholné funkci v Evropské bance od minulého roku, v pondělí přicestoval z Londýna do Prahy společně s prezidentem EBRD Thomasem Mirowem, aby jednali na Úřadu vlády s premiérem Petrem Nečasem.

Fischer svůj případný návrat do české politiky už dříve komentoval slovy "nikdy neříkej nikdy". Hovořil ale o tom, že by do politiky vstoupil jen v situaci, "kdy o to bude mít někdo zájem". Zároveň ale tvrdil, že by se v žádném případě nepřiklonil k některé z politických stran.

Zatím zdaleka není jasné, zda budou nástupce Václava Klause, kterému skončí druhé volební období v roce 2013, volit lidé v přímé volbě.

Návrh na zavedení přímé volby připravuje vláda a volá po něm i opoziční ČSSD. Strany ale ještě čeká složité vyjednávání o tom, jak by přímá volba prezidenta měla vypadat.

autor: Domácí | 7. 2. 2011

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama