Exministr Barták bude dělat náměstka Kalouskovi

Domácí Domácí
16. 8. 2010 11:45
ODS ho původně chtěla vyslat na ministerstvo vnitra
Martin Barták
Martin Barták | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Úřednický exministr obrany Martin Barták (ODS) nakonec přeci jen usedne do křesla ministerského náměstka. Namísto vnitra ale jeho kroky povedou na resort financí.

Šéf státní pokladny Miroslav Kalousek (TOP 09) si ho vybral jako náhradu za Jana Málka (KDU-ČSL), kterého odvolal v pátek.

Barták bude mít na starosti veřejnosprávní kontrolu - tedy to, zda veřejné instituce postupují v souladu s rozpočtovými pravidly, audit prostředků z fondů Evropské unie - v této oblasti má resort financí právo centrální kontroly - a také finanční analytický útvar ministerstva financí, který shromažďuje data z bank o podezřelých převodech peněz, které pak má právo i zablokovat.

"Pan náměstek Barták tak bude dělat problematiku, pro kterou je kvalifikován a dokonce i prověřen Národním bezpečnostním úřadem," řekl Aktuálně.cz ministr Kalousek.

U Johna to nevyšlo, pomohl Kalousek

Vláda Petra Nečase hledala pro Bartáka místo ihned po svém nástupu k moci.

Původně ho chtěla vyslat na ministerstvo vnitra, kde se měl chopit postu náměstka pro mezinárodní vztahy. Ministr Radek John (VV) si ale vybral někoho jiného a s tím změnil i zaměření náměstkovského postu.

Málkův odchod byl očekávaný. "Pan Málek je za KDU-ČSL a KDU-ČSL se nedostala do sněmovny, takže pan Málek těžko může dál zastávat funkci náměstka, protože to bylo politické obsazení," avizoval Kalousek už v červenci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy