Ze střetu zájmů podezírá komise i ministra Tomana, kvůli dotacím pro rodinnou firmu

Michal Polák oh frk rb Michal Polák, oh, frk, rb
1. 12. 2018 20:05
Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) je dalším českým politikem, kterého Evropská komise podezírá ze střetu zájmů. Píše se o tom v dokumentu Evropské komise, který má redakce k dispozici. Ministrův otec totiž vlastní 80 procent akcií konsorcia Agrotrade, pod nějž spadá společnost Xaverov, která dotace v letošním roce prokazatelně pobírala. Ředitelem mateřského Agrotradu je navíc ministrův bratr Zdeněk. Toman Aktuálně.cz řekl, že nechce komentovat spekulace.
Miroslav Toman
Miroslav Toman | Foto: Jakub Plíhal

"Zdá se, že existují důkazy, že Miroslav Toman ve své roli ministra zemědělství ovlivňoval podmínky pro přidělení dotací od Státního zemědělského intervenčního fondu," píše se v dokumentu generálního ředitelství Evropské komise, který má redakce Aktuálně.cz k dispozici. 

Podezření nyní bude analyzovat právní oddělení komise, stejně jako tomu bylo v případě premiéra Andreje Babiše. U něj však už mají závěry hotové. Jak v sobotu jako první upozornily zahraniční deníky The Guardian a Le Monde, právníci Evropské komise se domnívají, že je ve střetu zájmů kvůli Agrofetu

Ministr Miroslav Toman považuje obsah dokumentu zatím za spekulaci. "Tuto informaci mám pouze z médií, nikoliv z oficiálních dokumentů. Nerad bych tedy komentoval spekulace," uvedl ministr pro Aktuálně.cz a odkázal na právní analýzu, kterou si nechal vypracovat Státní zemědělský intervenční fond.

O tu požádal Toman poté, co od začátku srpna začala platit nová a přísnější evropská pravidla pro posuzování střetu zájmů. Chtěl zjistit, zda se na něj vztahují. Jak už v září napsalo Aktuálně.cz, analýza podle vyjádření resortu zemědělství ukázala, že se problém střetu zájmů Tomana netýká.

"Navíc Státní zemědělský intervenční fond (instituce, která zprostředkovává finanční podporu z EU, pozn. red.) je Evropskou unií akreditovaná a certifikovaná platební agentura, která prochází každoročním auditem, který žádná pochybení neshledal," uzavřel Toman.

Eurokomisař pro zemědělství Phil Hogan už v říjnu na půdě evropského výboru pro rozpočtovou kontrolu potvrdil, že řízení o střetu zájmů probíhá jak v případě premiéra Andreje Babiše, tak ministra Tomana.

Finanční nařízení EU o střetu zájmů vstoupilo v platnost 2. srpna 2018. České úřady však toto nařízení nereflektovaly. Podle zjištění analytického týmu pirátů Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) podepsal v září letošního roku čtyři smlouvy, které jsou kvůli možnému střetu zájmů sporné.

Deník Aktuálně.cz se jim věnoval zde. Tři spadají pod holding Agrofert a jedna se týká společnosti Xaverov. Konkrétně SZIF podepsal dvoumilionovou dotaci v rámci programu rozvoje venkova právě pro drůběžárnu Xaverov, které šéfuje bratr ministra zemědělství Zdeněk Toman.

"Pirátský analytický tým dohledal dotaci, kterou společnost Xaverov, a.s. prokazatelně získala v rozporu s evropským finančním nařízením ke střetu zájmů. Skutečným majitelem této společnosti je totiž otec ministra zemědělství Miroslava Tomana a ředitelem mateřské společnosti je pro změnu jeho bratr. Tímto je naplněn článek 61 tohoto finančního nařízení," vysvětluje porušení nařízení analytik pirátů Janusz Konieczny.

Pirát Konieczny zdůrazňuje, že tato dotace SZIF pro Xaverov je jedna z mnoha, které byly přiděleny v rozporu s finančním nařízením ke střetu zájmů. Pirátský analytický tým zmapoval a doručil Evropské komisi celou řadu podezřelých dotací, veřejných zakázek či investičních pobídek, jejichž přidělení podle nich porušovalo české či evropské předpisy ke střetu zájmů.

U jiných dotačních programů je to podle Konieczného velice urputný boj o informace s jednotlivými úřady a ministerstvy. "Lze mít dokonce pocit, že chybějící informace o dotacích z veřejně dostupných zdrojů jsou úmyslem," uzavírá Konieczny

Ministr Toman však trvá na tom, že se ho konflikt zájmů netýká. Odvolává se na výše zmíněnou analýzu, podle které je ve střetu zájmů pouze osoba, která se nějak podílí na plnění rozpočtu. "Včetně jeho přípravy, auditu či kontroly," řekl v minulosti mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

A takovou osobou prý ministr zemědělství není. "Plnění unijního rozpočtu Společné zemědělské politiky je v Česku výlučně v kompetenci SZIF. Z toho je zřejmé, že ministr zemědělství se na plnění unijního rozpočtu nepodílí," popsal mluvčí obsah analýzy.

Finanční nařízení 2018/1046 článek 61 k střetu zájmů

Miroslav Toman

1. Účastníci finančních operací ve smyslu kapitoly 4 této hlavy a jiné osoby, včetně vnitrostátních orgánů na všech úrovních, podílející se na plnění rozpočtu v přímém, nepřímém a sdíleném řízení, včetně přípravy na tuto činnost, na auditu nebo na kontrole, se zdrží jakéhokoli jednání, jež by mohlo uvést jejich zájmy do střetu se zájmy Unie. Přijmou rovněž vhodná opatření, která u funkcí v rámci jejich odpovědnosti zamezí vzniku střetu zájmů a která řeší situace, jež lze objektivně vnímat jako střet zájmů.

2. Případné riziko střetu zájmů týkající se zaměstnance vnitrostátního orgánu přednese tento zaměstnanec svému přímému nadřízenému. Případné riziko střetu zájmů týkající se zaměstnance, na něhož se vztahuje služební řád, přednese tento zaměstnanec příslušné pověřené schvalující osobě. Příslušný přímý nadřízený nebo pověřená schvalující osoba písemně potvrdí, zda střet zájmů existuje. Je-li zjištěn střet zájmů, zajistí orgán oprávněný ke jmenování nebo příslušný vnitrostátní orgán, aby dotčený zaměstnanec ukončil veškerou činnost v dané věci. Příslušná pověřená schvalující osoba nebo příslušný vnitrostátní orgán zajistí, aby byly učiněny veškeré další vhodné kroky v souladu s platným právem.

3. Pro účely odstavce 1 ke střetu zájmů dochází, je-li z rodinných důvodů, z důvodů citových vazeb, z důvodů politické nebo národní spřízněnosti, z důvodů hospodářského zájmu nebo z důvodů jiného přímého či nepřímého
osobního zájmu ohrožen nestranný a objektivní výkon funkcí finančních operací nebo jiné osoby podle odstavce 1.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy