Europoslankyně Hybášková opouští SNK ED

Michal Pavec
19. 5. 2008 16:20
Ve straně neplatí dané slovo, říká Hybášková
Jana Hybášková
Jana Hybášková | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Europoslankyně Jana Hybášková ukončila své působení v politickém sdružení SNK ED. Nelíbí se jí současný vývoj strany.

"Strana se stále více odchyluje od principů vnitřní demokracie a konstruktivní politiky, její rozhodování není transparentní a neplatí v ní dané slovo," myslí si Hybášková, která stranu v minulosti vedla a v roce 2004 za ní byla zvolena do Evropského parlamentu.

"Mrzí mne, že se současný stav strany neslučuje s mými hodnotami, a proto je pro mne nemožné v ní nadále setrvávat," zdůvodnila Hybášková svůj odchod od Evropských demokratů.

Reedová: Jen hledá důvod, proč odejít

Místopředsedkyni strany a náměstkyni pražského primátora Markétu Reedovou odchod Hybáškové příliš nepřekvapil. "Nebyla tu velká součinnost mezi ní a vedením strany. Soustředila se hlavně na svá témata, její činnost v rámci SNK ED byla nulová."

Reedová ale příliš nerozumí důvodům, kvůli nimž Hybášková stranu opouští - odmítá, že by rozhodování ve straně nebylo transparentní.

"Myslím si, že hledá důvody, proč ze strany odejít a proč začít někde jinde," domnívá se Reedová. Podobné signály má i současný šéf strany Helmut Dohnálek, který Hybáškovou v čele Evropských demokratů vystřídal.

Dohnálek tvrdí, že to byla právě Hybášková, kdo během svého působení ve funkci předsedkyně strany nerespektoval rozhodnutí svých kolegů, když například v roce 2007 navzdory stranickému rozhodnutí obvinila bývalého ministra financí Vlastimila Tlustého z korupce.

Vyhlásila boj terorismu

Někdejší diplomatka - působila jako velvyslankyně ve Slovinsku, Kuvajtu a Kataru - se v Evropském parlamentu věnuje zejména otázkám mezinárodní bezpečnosti. Je například předsedkyní Delegace EP pro vztahy s Izraelem.

Spolu s několika dalšími poslanci parlamentu letos v dubnu spoluzaložila Transatlantickou poslaneckou skupina pro boj s džihádským terorismem.

"Nově založená skupina bude hledat odpovídající protiteroristické strategie, monitorovat rozvoj islámského džihádu, přicházet s účinnými doporučeními vládám a mezinárodním organizacím," popisuje činnost nového týmu Hybášková.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také: Blog Jany Hybáškové

Předsedkyní SNK ED byla europoslankyně do roku 2007, v dalších stranických volbách už na vrcholný stranický post nekandidovala.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Babiš letí na dvoudenní návštěvu Izraele

Premiér Andrej Babiš ve středu odletí na dvoudenní návštěvu Izraele, kde se ve čtvrtek zúčastní za přítomnosti francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, ruské hlavy státu Vladimira Putina nebo německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera světového fóra o holokaustu.

Už ve středu Babiše čeká jednání s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem či s premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Během dvou dnů se předseda české vlády, který se kvůli návštěvě Izraele tentokrát nezúčastní současně probíhajícího Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu, setká také s českými přeživšími holokaustu, předsedou Evropského židovského kongresu Mošem Kantorem, odborníkem na Blízký východ Amosem Giladem nebo s vedoucím styčného úřadu ČR v Ramalláhu Petrem Starým.

Další zprávy