Elektronizace úřadů postupuje, Langer uspěl s registry

Petr Holub, Eva Benešová
13. 2. 2009 12:31
Sněmovna souhlasila se vznikem centrálních registrů osob, firem a nemovitostí
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ministr vnitra Ivan Langer je opět o něco blíže svému cíli digitalizovat české úřady.

Poslanci dnes totiž schválili zavedení čtyř nových registrů, které budou obsahovat informace o občanech, firmách a nemovitostech. Nový systém má nahradit množství úřednických databází, které obvykle neumožňují předávání informací mezi jednotlivými úřady.

Naopak registry obyvatel, právnických osob, nemovitostí a práv a povinností budou společné pro celou státní správu.

Lidem by to mělo usnadnit život především v tom, že nebudou muset obíhat více úřadů. Ty si totiž potřebné informace předají elektronicky. Všechny registry by spravovalo ministerstvo vnitra.

"Je to vyvrcholení v oblasti eGovermentu. Cílem je zjednodušit, zlevnit a zefektivnit výkon veřejné správy. Úřady vás nyní nutí přenášet různá potvrzení, osvědčení, a to by mělo ustat," vysvětlil ministr vnitra Ivan Langer.

Poslanci ovšem při schvalovacím procesu přeskočili jednu podstatnou část a zřízení registrů takzvaně "přilepili" k zastřešujícímu zákonu o registrech. Pět zákonů tak minulý týden během druhého čtení sloučili do jednoho.

Chybí vysvětlení i vyčílení nákladů

Zákonodárci tak hned u čtyř norem neměli šanci zkontrolovat, co vlastně Langer zamýšlí. U komplexního pozměňovacího návrhu totiž není k dispozici důvodová zpráva, která by objasnila účel zákonů, nejsou vyčísleny ani náklady na celý systém.

Sami poslanci s tím ovšem problém nemají. "Slučujeme čtyři již existující zákony do jednoho.  Legislativně v tom žádný problém není, a na funkci registrů to taky vliv mít nebude," reagoval Vladimír Koníček (KSČM).

Podobně k zákonu přistupují i sociální demokraté: "Je třeba, aby registry začaly fungovat všechny najednou a propojily se. Obáváme se jen toho, aby nemohlo dojít ke zneužití dat," prohlásil někdejší ministr vnitra František Bublan.

Spěchalo se kvůli zakázkám?

Jedním z důvodů, proč vnitro se schvalováním tak spěchalo, by mohl být zájem softwarových firem o provozování systému eGovernmentu. Zakázka v řádu miliard může být vypsána až poté, co zákon začne platit.

"Do přidělování zakázek už nevidíme, je to věc vnitra," reagoval Bublan. Podle Koníčka s tím sloučení zákonů vůbec nesouvisí.

Zákon musí ještě schválit senát a podepsat prezident.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy