Efekt Karel funguje, potvrdil další průzkum mezi voliči

Domácí Domácí
5. 2. 2013 15:43
V průzkumu ppm factum by TOP 09 těsně předstihla ODS a byla druhá za ČSSD
Karel Schwarzenberg po prezidentské volbě.
Karel Schwarzenberg po prezidentské volbě. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Už druhý průzkum volebních preferencí naznačuje, že prezidentská kandidatura Karla Schwarzenberga přináší jeho straně TOP 09 efekt mezi voliči. 

Na konci minulého týdne předstihla v průzkumu CVVM TOP 09 dnešní hlavní vládní stranu ODS o tři procenta, v dnes zveřejněném šetření agentury ppm factum jsou obě strany vyrovnány, přesněji rozdíl mezi nimi je pod hranicí statistické chyby. 

Podle ppm factum by však pětiprocentní hranici potřebnou ke vstupu do sněmovny nyní překonala také strana nově zvoleného prezidenta SPOZ.

Společně s KDU-ČSL by nyní získala 7,4 procenta (podle CVVM, která se dotazovala mezi prvním a druhým kolem přímé volby, to bylo 3,5 procenta) a autoři průzkumu poznamenávají, že obě tyto strany překračují ve volebním modelu ppm factum hranici vstupu do sněmovny nepřetržitě už více než půl roku.

 

Kromě posílení TOP 09 pak autoři připomínají vliv prezidentské volby (průzkum se konal od 27. ledna do 5. února) i ve zjišťované volební účasti. Po vzepětí voličů v obou kolech volby (61,31, resp. 59,11 %) projevilo v průzkumu zájem jít volit jen 50,5 procenta dotázaných - což by znamenalo historicky nejnižší volební účast ve volbách do sněmovny (minimum je zatím 58 procent v roce 2002 po éře oposmlouvy).

Pod obrázkem článek pokračuje.

Průzkum voilčských preferencí v lednu 2013 porovnaný s výsledky voleb 2010.
Průzkum voilčských preferencí v lednu 2013 porovnaný s výsledky voleb 2010. | Foto: ppm factum

Možnosti levicové koalice

Volební model, který ppm factum research zpracovává, je založen na stranických preferencích a na informacích o hlasování v minulých volbách do Poslanecké sněmovny. Zohledňuje také deklarovanou ochotu lidí zúčastnit se voleb a vývojové trendy skutečné volební účasti. 

Potvrdil jednoznačně nejvyšší oblibu sociální demokracie a při přepočtu výsledků na mandáty podle d´Hondtovy metody za jednotlivé volební kraje, naznačují autoři některé možné povolební koalice. ČSSD pravděpodobně získala 64 mandátů, ODS 40 mandátů, KSČM 33 mandátů, TOP 09 společně se Starosty a nezávislými 33 mandátů, SPOZ 16 a KDU-ČSL 14 mandátů.

"Z výzkumu tedy vyplývá, že pokud by se volby konaly na přelomu ledna a února 2013, ČSSD by podpora KSČM pro většinovou levicovou koalici nestačila (celkem 97 mandátů), s podporou Zemanovců by ale levice většinovou koalici utvořila (113 mandátů)," uvádějí autoři výzkumu, kteří jako variantu nabízejí také širokou koalici ODS - TOP 09 - KDU-ČSL - SPOZ, která by disponovala většinou 103 mandátů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 1 hodinou

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy