DOKUMENT: Prohlášení Hradu k jednání o vládní krizi

27. 3. 2009 15:32
Přečtěte si, o čem se jednalo u prezidenta Václava Klause

Obě setkání proběhla v konstruktivním duchu. Tématem bylo hledání našeho budoucího politického uspořádání, které by vzniklo na bázi dohody v Poslanecké sněmovně, nikoli na bázi aktuálního přeběhlictví.

Předsedové ČSSD i KDU-ČSL mají zájem na co nejhladším průběhu českého předsednictví Rady Evropské unie, ale současně si uvědomují, že veřejnost očekává vyvození důsledků z úterního vyslovení nedůvěry vládě Mirka Topolánka. Prezident republiky souhlasí s názorem, že úterní hlasování, v polistopadové éře se zatím bezprecedentním výsledkem, vyžaduje přiměřené řešení.

Diskutovali obrysy řešení, které by bylo založeno na následujících prvcích:
- dohoda o částečné restrukturalizaci vlády;
- dohoda o zajištění souhlasu Poslanecké sněmovny s touto vládou, což by jí dalo tolik potřebný elementární politický mandát;
- dohoda o termínu voleb do Poslanecké sněmovny.

Prezident je připraven podílet se na vytvoření této dohody.

Radim Ochvat, ředitel Tiskového odboru

V Praze dne 27. března 2009

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Výsledek primárek ve Wisconsinu úřady oznámí až příští týden

V americkém státě Wisconsin se i přes pandemii nemoci covid-19 konaly prezidentské primárky, ve kterých se v případě demokratů utkali o stranickou prezidentskou nominaci někdejší viceprezident Joe Biden a senátor Bernie Sanders.

Výsledky budou podle rozhlasové stanice NPR zveřejněny až 13. dubna jak dříve určil jeden ze soudů, který spor o konání voleb během krizové doby nynější pandemie rozhodoval.

Ve Wisconsinu tamní ministerstvo zdravotnictví podle úterní bilance eviduje 2578 nakažených, z nichž 92 nemoci podlehlo. U 745 lidí si jejich stav vyžádal hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy