Dohodu o důchodech už měnit nechceme, prohlašuje ODS

Jan Němec Jan Němec
28. 2. 2011 19:24
Dohodu o reformě důchodů považujeme za hotovou, uvedl premiér Petr Nečas
Předseda ODS Petr Nečas
Předseda ODS Petr Nečas | Foto: Jan Langer

Praha - Výkonná rada Občanské demokratické strany podpořila dosavadní dohodu o penzijní reformě a měnit ji už nijak nechce. Předseda strany a premiér Petr Nečas to řekl jen dva dny předtím, než se kvůli reformě penzí sejde koaliční jednání, tzv. K9.

Předseda ODS a premiér Petr Nečas prohlásil: "Dohodu považujeme za hotovou."

Koalice se - zatím jen na úrovni ekonomických ministrů - dohodla na základních parametrech penzijní reformy: na nepovinném připojištění v soukromých fondech a financování reformy tím, že se sjednotí daň z přidané hodnoty na úrovni 20 procent.

Výjimkou má být jen sedm druhů potravin jako je zelenina, ryby nebo potraviny pro lidi s poruchami metabolismu. Právě u nich by tak neměla růst cena.

Kvůli zvýšené DPH u řady položek ale stoupnou domácnostem výdaje - koalice odhaduje, že zhruba o 3 procenta. Odhady pro rodinu s dětmi se pohybují okolo 500 až 800 korun měsíčně.

V koalici se ale v posledních dnech mluvilo i o tom, že by v nižší sazbě mělo být i teplo nebo knihy a léky nebo tištěná média.

"Neumíme si představit, že by docházelo k otevření Pandořiny skříňky," odmítl tyto nápady premiér.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 4 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy