Dohodu o důchodech už měnit nechceme, prohlašuje ODS

Jan Němec Jan Němec
28. 2. 2011 19:24
Dohodu o reformě důchodů považujeme za hotovou, uvedl premiér Petr Nečas
Předseda ODS Petr Nečas
Předseda ODS Petr Nečas | Foto: Jan Langer

Praha - Výkonná rada Občanské demokratické strany podpořila dosavadní dohodu o penzijní reformě a měnit ji už nijak nechce. Předseda strany a premiér Petr Nečas to řekl jen dva dny předtím, než se kvůli reformě penzí sejde koaliční jednání, tzv. K9.

Předseda ODS a premiér Petr Nečas prohlásil: "Dohodu považujeme za hotovou."

Koalice se - zatím jen na úrovni ekonomických ministrů - dohodla na základních parametrech penzijní reformy: na nepovinném připojištění v soukromých fondech a financování reformy tím, že se sjednotí daň z přidané hodnoty na úrovni 20 procent.

Výjimkou má být jen sedm druhů potravin jako je zelenina, ryby nebo potraviny pro lidi s poruchami metabolismu. Právě u nich by tak neměla růst cena.

Kvůli zvýšené DPH u řady položek ale stoupnou domácnostem výdaje - koalice odhaduje, že zhruba o 3 procenta. Odhady pro rodinu s dětmi se pohybují okolo 500 až 800 korun měsíčně.

V koalici se ale v posledních dnech mluvilo i o tom, že by v nižší sazbě mělo být i teplo nebo knihy a léky nebo tištěná média.

"Neumíme si představit, že by docházelo k otevření Pandořiny skříňky," odmítl tyto nápady premiér.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Aktivisté z Greenpeace promítli na budovu vlády vzkaz pro Babiše

Aktivisté ve vzkazu požadovali, aby Česko přijalo plán na uhlíkovou neutralitu v Evropské unii do roku 2050. Česko plán na razantní snížení emisí odmítá, premiér Andrej Babiš (ANO) před několika dny zopakoval, že ani na nadcházejícím jednání evropských státníků ho nepodpoří.

Z Dvořákova nábřeží promítali na budovu české vlády aktivisté heslo "Chraňte klima, aby tady mohly žít i naše děti! Greenpeace." Projekci prokládali obrazy plamenů. Heslo vycházejí z předvolebního hesla hnutí ANO vybrala organizace záměrně.

"To je celý smysl té uhlíkové neutrality a všech klimatických opatření. Abychom planetu a životní podmínky v aspoň stávající podobě, ideálně i lepší zanechaly i pro naše děti a budoucí generace," vysvětlil aktivista Jana Freidinger.

Další zprávy