Dobeš online: Bátoru neodvolám, Kalouskovi jde o hazard

Michal Kalina
17. 8. 2011 14:22
Kvůli řediteli personálního odboru odešli ministři TOP 09 z jednání vlády

Praha - Ministr školství Josef Dobeš (Věci veřejné) čelí silnému tlaku kvůli řediteli personálního odboru Ladislavu Bátorovi. V reakci na jeho výroky odešli ministři TOP 09 ze středečního jednání vlády.

Dobeš v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz vysvětlil, že odvolání Bátory by bylo v rozporu s jeho svědomím a proti jeho přesvědčení, proto k němu nemůže přistoupit. Úředník má podle něj právo vyjádřit svůj názor, pokud to není urážlivým a rasistickým způsobem.

Podle Dobeše je navíc za celou věcí politická hra TOP 09.

"Je to politicky zástupná věc, kdy se ministr financí snaží vyhrotit politickou situaci, aby případně mohl koalici opustit při skutečném konfliktu, který může v koalici nastat, například při navýšení DPH, projednávání státního rozpočtu či důchodové reformy," uvedl Dobeš v jedné ze svých odpovědí.

Jako nejvážnější problém před vládou přitom vyzdvihl otázku zdanění hazardu.

"Zdanění hazardu může být problémem, ne kterém se skutečně může seknout vláda. Vládou ještě neprošlo, má to být na programu příští týden. Já sám osobně pnutí mezi mnou a panem ministrem Kalouskem přičítám právě mému tlaku na schválení zdanění hazardu," vysvětlil Dobeš.

Přečtěte si všechny odpovědi ministra Dobeše čtenářům.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 57 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Češi měli stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod. "Hity bohužel nepřišly v situaci, kdy jsme měli běžce ve skórovací pozici, abychom z toho udělali větší drámo. A oni důležitý odpal dali," řekl první metař Petr Čech, který měl tři odpaly ze čtyř startů.

Utkání rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

"Ten homerun byl rozhodující. Podle Radima (Chrousta) měl být strikeaut, ale rozhodčí to nefoukl. Nevymlouváme se na to a v podstatě jeden švih dal Italům pohodu do zbytku zápasu," řekl Petr Minařík, který vystřídal Chrousta v páté směně.

Pětatřicetiletý Minařík sice pátému bodu domácích nezabránil, ale jinak další útok zastavil. "Kdybych to nezvládl, tak by to bylo téměř neřešitelné. Takhle jsme ještě pořád zůstali v zápase a bojovali do poslední chvíle," řekl Minařík.

Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování nepřipustila. "Byť jsme se v útoku prosazovali, tak jsme to nezvrátili," řekl Minařík.

Zákrok večera předvedl ve středním zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a i poslední česká šance na body padla.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy